Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Slapčia filmuoti negalima

„Planuojame savo beveik dvejų metukų vaikui samdyti auklę. Per pažįstamus ar su rekomendacijomis auklės rasti nepavyko, todėl samdysime visai nepažįstamą moterį. Norėtume namuose pastatyti slaptą kamerą ir kelias dienas stebėti, kas vyksta namuose, kol mūsų nėra. Tačiau auklei apie tai sakyti nenorime, nes žinodama ji gali elgtis nenatūraliai. Ar taip elgtis legalu? Jei ne, kuo mes rizikuojame?“ – klausia Laima iš Vilniaus.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Samdant auklę, tam, kad tarp abiejų šalių susiklostę santykiai būtų teisėti, paprastai sudaroma darbo sutartis: auklė tampa darbuotoju, o jūs – jos darbdaviu. Kalbant plačiau apie asmenų stebėjimą darbo metu, būtina paminėti, kad visais atvejais būtina iš anksto informuoti apie vaizdo stebėjimą. Taip pat tam, kad stebėjimas būtų teisėtas, reikia turėti ir kitų svarių argumentų, pavyzdžiui, vaizdo stebėjimas gali būti vykdomas siekiant apginti asmenų gyvybę, sveikatą, turtą ir kitas asmenų teises ir laisves, tačiau tik tais atvejais, kai kiti būdai ar priemonės yra nepakankami ir (arba) netinkami siekiant išvardytų tikslų.

Pabrėžtina, kad tokiose vietose, kur asmuo pagrįstai gali tikėtis privatumo, kaip, pavyzdžiui, tualete, vonioje ar persirengimo kambaryje, jis apskritai negali būti stebimas.

Auklė, sužinojusi, kad ji stebima be jos sutikimo, dėl tokio nelegalaus stebėjimo gali kreiptis į teismą su ieškiniu Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.22 str. ir 2.23 str. pagrindu, nurodančiu, jog įstatyminė bazė saugo asmens teisę į atvaizdą bei teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą. Šios nuostatos draudžia slapčia ir be jo sutikimo asmenį fotografuoti ir (ar) filmuoti. Fizinis asmuo, kurio teisės pažeistos, turi teisę teismo tvarka reikalauti nutraukti tokius veiksmus ir atlyginti turtinę bei neturtinę žalą.

Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis CK nuostatomis, pateikta įvertinus klausime nurodytas aplinkybes, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.

Rekomenduojami video