Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sklypas su aukštos įtampos staigmena

Įsivaizduokite situaciją – nusipirkote žemės sklypą, parengėte statybos darbų projektą, surinkote reikiamus dokumentus, gavote būtinus leidimus, pradėjote kasti žemę ir po kelių traktoriaus kaušo mostų pasipylusios kibirkštys sėkmės atveju jus apdegino, o nesėkmės – jūsų planai šiame gyvenime baigėsi, nes teko iškeliauti į geresnį pasaulį. Taip galėjo nutikti Kaišiadorių r. Triliškių kaime. Ir tikriausiai būtų nutikę, jeigu žemės kasimo darbus darbininkai būtų pradėję 2 metrais dešiniau. Apibendrinant – žmonės pirko 7 ha žemės sklypą, o papildomai įsigijo ir galvos skausmą. Dabar kas ir kaip šią ligą išgydys?

Atsitiktinis kabelis

2015-aisiais beveik 7 ha sklypą Triliškių kaime įsigijusios UAB „Kaistata“ vadovas Jonas Koklevičius puoselėjo daug planų. Planavo rengti projektą žvyro ir smėlio karjerui įrengti ir kūdrai iškasti. Tačiau vos pradėjęs darbus žemėje aptiko tai, ko sklypo nuosavybės brėžiniuose ir dokumentuose nebuvo pažymėta.

„Norėjome vieną skypo dalį aptverti, todėl keliose vietose kasėme duobes tvorai ir žemėje užtikome signalinę apsaugos juostą. Tokios įrengiamos tiesiant kabelius“, – pasakojo J.Koklevičius.

Tada sklypo savininkas sustabdė darbus ir nurūko aiškintis į Kaišiadorių rajono savivaldybę.

„Bandžiau sužinoti, kokį kabelį aptikome, kaip jis atsirado šiame sklype, ar kas nors kada nors išdavė leidimą kabelį tiesti. Tačiau savivaldybės administracija patikino, kad leidimo tiesti kabelį šiame sklype niekam nebuvo išdavusi, todėl nieko konkretaus negalėjo pasakyti. Pagal dokumentus čia jokio kabelio negali būti“, – prisiminė paieškų pradžią J.Koklevičius.

Patiksliname: žemės nuosavybė šiame sklype atkurta 2007-aisiais, o „Kaistata“ sklypą įsigijo 2015 metais. Gal čia koks slaptas kabelis, gal jį nutiesė NATO, todėl savivaldybė ir negali žinoti? Keisčiausios mintys lindo ponui Jonui į galvą. Žmogus nenuleido rankų ir tęsė paieškas.

„Kreipiausi į Nacionalinę žemės tarnybą, bet ir ji nieko nežinojo. Galiausiai pataikiau – Energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos pranešė, kad kabelis mano žemėje priklauso UAB „Vildara“, kuri Naujosios Slabados kaime 2012-aisiais pastatė tris vėjo jėgaines“, – aiškino J.Koklevičius.

Iškasė ginčų kirvį

Užbėgdami įvykiams už akių norime pažymėti, kad būtent tada sklypo savininkas ir nutiesto kabelio savininkas dar galėjo susitarti, surasti kilusios problemos sprendimo būdą. Dabar jau nebegalime patikimai atsekti, kaip buvo bandoma ieškoti kompromiso, tačiau akivaizdu, kad susitarti nepavyko. Tikėtina, kad nesantaikos kirvį 2016-ųjų birželį iškasė kabelio savininkė UAB „Vildara“ (dabar UAB „Relektra“), kai oficialiai kreipėsi į LR Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Kaišiadorių rajono agentūrą, esą kabelio zonoje Triliškių kaime kažkas vykdo kasinėjimo darbus. Kažkas? Tik įsivaizduokite – sklypo savininkas drįsta kasinėti jam priklausančią žemę. Minėta agentūra, žinoma, atliko patikrinimą ir jos vedėjas Arvydas Kukta 2016 06 29 d. patikrinimo akte pranešė, kad jau 2015 kovo mėn. UAB „Kaistata“ pateikė UAB „Archimera“ atliktą žemės sklypo topografinę geodezinę nuotrauką, kuri buvo suderinta su visomis būtinomis tarnybomis ir toje topografinėje nuotraukoje 10 kV elektros kabelio linija nepažymėta. Taigi „Vildara“ nuomone kabelis yra, tačiau sklypo savininko dokumentuose jo nėra. Kabelio nebuvo ir UAB „Projektavimo sprendimai“ parengtame techniniame projekte kūdrai kasti. Maža to, šis projektas buvo suderintas ir su Kaišiadorių r. savivaldybės specialistais. Projekte elektros kabelis irgi nepažymėtas. Jo nematė ir negalėjo matyti, taip pat Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas bei Lietuvos geologijos tarnyba. Taigi atlikęs patikrinimą Kauno RAAD Kaišiadorių agentūros vedėjas Arvydas Kukta UAB „Vildara“ vadovui pranešė, kad aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimų vykdant kasimo darbus UAB „Kaistata“ Triliškių kaime esančiame žemės sklype nenustatė. Logiška išvada – jeigu kabelio nėra, tai negali būti ir pažeidimų.

Laukia nelaimės?

Nors sklypo savininkas sako, kad kabelio dokumentuose nėra, tačiau realaus kabelio pažeidimo atveju pasekmės gali būti skaudžios.

„Labai pasisektų, jeigu kabelį pažeidęs žmogus liktų sveikas. Pažeidimo atveju kibirkštys žmogų apdegintų, ypatingu atveju net mirtinai, o gal ir srovė nutrenktų. Žinoma, daug lemia aplinkybės, pavyzdžiui, traktorius vikšrinis ar ratinis, ar tvarkinga izoliacija. Pažeidus kabelį, suveikia numatyta apsauga ir srovė, paprastai, automatiškai atjungiama“, – svarstė Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos Kauno teritorinio skyriaus vyriausiasis inžinierius inspektorius elektrai Juozas Naujokas.

Ar gali tokia nelaimė nutikti sklype Triliškių kaime?

„Gali. Juo labiau, kad aš, sklypo savininkas, nežinau, kur tas kabelis eina. Jeigu jis būtų pažymėtas, tai aš būčiau žinojęs ir nevykdyčiau darbų apsaugos zonoje. Aš gavau leidimą atlikti kasinėjimo darbus. Jeigu ten būtų kabelis, tai nebūčiau gavęs tokio leidimo“, – aiškino J.Koklevičius.

Gal sklypo savininkas sako netiesą? Apžiūrėjome nedidelį sklypą ir tikrai neužtikome jokių žymėjimų.

„Kabelis pažymėtas taip, kaip numatyta įstatymuose“, – jau po valandos mums telefonu prieštaravo A.Spiridonovas.

Bet mes nematėme žymėjimų.

„O jūs norite, kad būtų pažymėta kas metrą? Pažymėta taip, kaip reikia pažymėti“, – įžūliai aiškino „Relektra“ vadovas.

„Relektra“ direktorius A.Spiridonovas (kairėje) norėjo atlikti kabelio žymėjimo darbus be savininko J.Koklevičiaus (dešinėje) leidimo.

Bandė spręsti jėga

Akivaizdu, bet neįtikima. Jeigu kabelio zona tikrai pažymėta, tai kodėl „Relektra“ direktorius vėl pabandė ginčą spręsti jėga – su matininku bei antstoliu įžengė į UAB „Kaistata“ priklausantį sklypą ir pareiškė: „Atvykome nužymėti UAB „Relektra“ priklausančio kabelio.“

„Sklypo dokumentuose nepažymėta, kad čia yra nutiestas kabelis, o jeigu jūs nelegaliai jį nutiesėte, tai pirmiausia jį įteisinkite. Čia – mano privati teritorija ir be mano leidimo jūs neturite teisės atlikti jokių darbų“, – kirto J.Koklevičius.

Po kelias valandas trukusio ginčo atvykėliai pasitraukė nieko nepešę.

Problemų kyla ir dėl servituto sutarčių. A.Spiridonovas „Valstiečių laikraščiui“ tikino turintis sklypo servituto sutartį, taigi ir galimybę prieiti prie kabelio, tačiau kai J.Koklevičius paprašė ją parodyti, atsakė: „Apie servituto sutartis dabar nekalbėkime, kalbėkime apie kabelio saugumo reikalus.“

Jeigu servituto sutartis yra, tai belieka stebėtis, kodėl UAB „Relektra“ kaip tik dėl servituto 2016 lapkričio mėn. kaip ieškovas kreipėsi į Kaišiadorių rajono apylinkės teismą?

„Todėl, kad nėra tų sutarčių ir negali būti, nes kabelis nutiestas be savininkų leidimo. Štai turiu kitų sklypų savininkų servituto sutarčių kopijas, tačiau jos sudarytos 2014-aisiais, kai kabelis jau daugiau nei metus buvo po žeme. Aš atgaline data tokių sutarčių nepasirašysiu“, – sakė J.Koklevičius.

Gal be reikalo ieškome leidimų kabeliui tiesti? Gal tas kabelis yra kažkoks naujoviškas, gal koks virtualus, kertantis sklypus, kelius ar kitas kliūtis taip, kad savininkai jo nepajaučia ir nemato? Gal jis eina oro erdve? Pavyzdžiui, žvilgtelėję į žemėlapį matome, kad kabelis kažkurioje vietoje turėjo kirsti rajoninį kelią Liutonys–Dovainonys, tarp Bačkonių ir Žiežmarių. Negalėjo nekirsti. Tačiau VĮ „Kauno regiono keliai“ Kaišiadorių kelių tarnybos viršininkas Robertas Trinkūnas savo parašu patvirtino, kad leidimo perkasti šį kelią nuo 2010 m. pradžios iki 2013 m. pabaigos, kai kabelis buvo tiesiamas, tikrai niekam neišdavė. Tad kaip tas kabelis buvo nutiestas? Patikrinome – medžių viršūnėmis kabelis nenutiestas.

Pasigedo darbų atlikimo aktų

Ne mažesni netikėtumai mūsų laukė ir aiškinantis dėl vėjo elektrinių statybos Naujosios Slabados kaime projekto melioracijos dalies. Ar atlikote melioracijos darbus?

„O kodėl jus tai domina? Jūs domėkitės kitais reikalais“, – „Valstiečių laikraščiui“ patarė A.Spiridonovas.

Tačiau priremtas į kampą „Relektra“ vadovas patikino: „Kas numatyta įstatymuose, tokius melioracijos darbus ir atlikome.“

Ar turite melioracijos darbų atlikimo ir darbų perdavimo aktus su kontroliuojančių institucijų atstovų parašais? Po ilgai trukusių aiškinimųsi A.Spiridonovas patikino, kad tokie aktai yra. Kodėl jų nepateikėte?

„Niekas neprašė.“

A.Spiridonovas sakė netiesą. Melioracijos darbų atlikimo aktus kelis kartus prašė pateikti Kaišiadorių raj. savivaldybė. „Relektra“ šių aktų nepateikė ir Kaišiadorių rajono apylinkės teismui. Labai tikėtina, kad negalėjo pateikti, nes buvusi Kaišiadorių rajono savivaldybės žemės ūkio skyriaus darbuotoja Zita Vitulskienė teisme 2016 lapkričio mėn. 29 d. sakė, kad ji nepasirašė nė ant vieno tokio akto, o tik ji ir galėjo tokius aktus pasirašyti.

Administracijos atsakomybė

Gindama valstybės interesus originaliai elgiasi ir mokesčių mokėtojų pinigais maitinama Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija. Štai administracijos direktorius Česlovas Neviera stebėjosi mūsų klausimais: „Žemės savininkai, per kurių sklypus nutiestas „Relektra“ kabelis, dėl melioracijos sistemos veikimo kol kas nesiskundė, nė vienas, todėl mes nieko ir nedarome.“

Išsamiau apie savivaldybės atsakomybę dėl vėjo elektrinių projekto administracijos direktorius „Valstiečių laikraščiui“ pažadėjo atsakyti tik raštu. Klausimus išsiuntėme, bet atsakymo nesulaukėme.

Ar Kaišiadorių r. administracijos direktorius imsis kokių nors veiksmų esamai problemai spręsti tik tada, kai kurio nors sklypo savininkas tarp Triliškių ir Naujosios Slabados kaimų nukentės ar net žus pažeidęs kabelį, apie kurio egzistavimą net nežino? Po šio straipsnio pasirodymo savivaldybės administracija jau negalės pasiteisinti, kad ir ji nieko nežinojo apie 8 km ilgio 10 kV kabelį, nutiestą per keliolika sklypų.

Prašo imtis priemonių

R.Šukys

Raimondas Šukys, Seimo kontrolierius

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija pagal kompetenciją turi atidžiai išnagrinėti UAB „Kaistata“ skundą ir pateikti motyvuotą bei teisės aktų nuostatomis pagrįstą atsakymą. Kartu prašome informuoti, ar po rajoniniu keliu Liutonys–Žiežmariai–Dovainonys yra nutiesta kabelio linija. Jeigu taip, tai kada išduotas leidimas ir kuo vadovaujantis išduotas? Jeigu leidimas nebuvo išduotas, imtis priemonių pažeidimams pašalinti.

Pažeidė teisės aktų reikalavimus

T.Balčiūnas

Tomas Balčiūnas, VĮ Valstybės žemės fondas direktorius

Užbaigėme tyrimą, kuriuo išsiaiškinta, kad UAB „Vildara“ (dabar „Relektra“), įgyvendindama vėjo elektrinių statybos projektą, pažeisdama tuo metu galiojusių teisės aktų reikalavimus, parengė ir Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijai pateikė suderinti projektą melioracijos statiniams po kabeliu atstatyti. Kaišiadorių r. savivaldybės administracija, pažeisdama Techninių sąlygų statiniams melioruotoje žemėje ir kaimo vietovėje projektuoti išdavimo taisyklių 2–4 punktų reikalavimus, 2011 m. birželio 16 d. suderino Projekto melioracijos statiniams po kabeliu atstatyti sprendinius. Taigi UAB „Vildara“ ir Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija pažeidė teisės aktų reikalavimus. Privalomi teisės aktų reikalavimai turi būti įvykdyti. Todėl Valstybės žemės fondas, pagal kompetenciją atlikęs tyrimą, išsiuntė reikalavimus Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijai ir UAB „Relektra“, siekdamas užtikrinti, kad tuo metu galioję teisės aktų reikalavimai būtų įvykdyti.

 

Rekomenduojami video