Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiltas oras ūkininkų budrumo neužmigdė

Lazdijų rajono žemdirbiai neįprastai šiltos žiemos nepeikia: kol kas klimatas žieminiams pasėliams nepakenkė, tačiau tokią išvadą jie daro tik šiandien, kaip bus rytoj – matysią. Baiminamasi, kad jei spustelėtų šaltukas, jis pažeistų sniegu neuždengtus augalus.

Neskubėję sėti – išlošė

„Kol kas atrodo, kad žiemkenčiams didelio streso nėra, nebent staigiai užšaltų be sniego“, – svarsto Vaidas Babarskas iš Paliūnų kaimo, sėjantis apie 20 hektarų. Per penkerius ūkininkavimo metus jis neprisimena, kad žiemą nebūtų buvę sniego. Šiandien, pasak jo, dar sunku prognozuoti, juk tik vasaris, visokių orų dar galima sulaukti. „Vienais metais gegužės mėnesį buvo prisnigę“, – prisimena Vaidas. Ūkininkas pasakoja, jog pernai sėti neskubėjęs specialiai, mat ruduo buvęs ilgas. „Į gamtą reikia atsižvelgti. Manau, kad išlošiau neskubėdamas“, – tikina jis.

Derlių įvertins vasaros pabaigoje

Ūkininkas Juozas Zelenauskas iš Semoškų kaimo, sėjantis pusantro šimto hektarų – pusę vasarinių, pusę žieminių, – tikina, kad jo laukai atrodo pusėtinai. „Kai kur lyg gelsta. Gal truputėlį per anksti sėją pradėjome – rugsėjo 10 dieną“, – svarsto ūkininkas. Anot jo, ne tik jis neatsimena tokios šiltos žiemos, nepamena ir jo dėdė, kuriam jau 93 metai. „Koks derlius bus, galėsime pasakyti rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Tada bus viskas aišku. Treji pastarieji metai buvo liūdni. O dabar situacija, kaip žmonės sako, 50 ant 50,“ – teigia ūkininkas. Jis dar priduria, jog jų ūkis – šeimos. Apie 120 hektarų priklauso taip pat ūkininkaujančiai dukrai Ramintai Karauskienei. „Žmona – atsarginis variantas. Jos apie 50 hektarų“, – ir juokais, ir rimtai kalba vyriškis, sakydamas, kad jų šeimos ūkyje sėjama apie 320 hektarų. „Kai tokios neprog­nozuojamos žiemos, nežinai, nei ką sėti, nei ką daryti“, – sako Juozas. Taigi ūkininkai lyg ir pasimetę? „Na, taip. Vis vargino sausros, paskutiniai metai tikrai prasti buvę. Juk mes ant žvyro, smėlio sėjame, nedideli ploteliai geresni“, – sako ūkininkas iš Kapčiamiesčio.

Nėra tokių pačių metų

„Gegužės pradžioje bus aiškiau. Juk dar galima sulaukti visokių kataklizmų, džiaugtis, kad viskas gerai, dar per anksti“, – sako ūkininkė Alma Rutkauskienė iš Babrų kaimo. Anot ūkininkės, šiandien žiemkenčiai nei išmirkę, nei iššalę – viskas neblogai. „Kol kas skųstis nereikėtų. Kaip bus rytoj – matysime. Buvo metai, kai kovo gale viskas iššalo, jau po pirmo tręšimo augalai buvo atbudę, bet tada spustelėjo šalčiai, – pasakoja ji. – Juk nėra tokių pačių metų, kasmet susiduriame su naujais iššūkiais.“ Ūkininkės A. Rutkauskienės ūkis mišrus – gyvulininkystės ir augalininkystės. „Dvejų metų praktika rodo, kad vasarinius sėti nuostolinga, tad sėjame minimaliai, orientuojamės į žieminius“, – teigia ūkininkė. Jos ūkio 35 proc. užima ganyklos, 50 proc. žieminės kultūros, 10 proc. vasarinės. „Esame pusiaukelėje. Pasėjome laiku, pagal grafiką. Galime girtis, kad šiandien situacija labai gera, o rytoj galbūt norėsis verkti. Juk nuo gamtos viskas priklauso, o mums reikia dirbti ir išgyventi, uždirbti“, – sako ūkininkė A. Rutkauskienė.

Atrodo gyvybingi

Gintas Cimakauskas ūkininko ūkį įkūrė 1998 m. Pagrindinės ūkio veiklos kryptys – augalininkystė ir paukštininkystė. Apie 180 hektarų G. Cimakauskas sėja pašarams. Pakalbintas iškart paklausia, ar straipsnio autorė šiuo klausimu nenorėtų pasikalbėti su ūkio agronomu Albinu Talitavičiumi. Taigi kokią įtaką, anot jo, šilta žiema padarys būsimam derliui? „Sunku prognozuoti, tai parodys būsimas pavasaris, vasara,“ – sako agronomas. Pasak jo, dėl šilto rudens žiemkenčiai gerokai paūgėjo. „Ligos tai labiau puls,“ – tarsteli jis ir dzūkiškai patikina, kad nors jis G. Cimakausko ūkyje besidarbuojantis ketvirtus metus, tačiau per visų gyvenimų tokios šiltos žiemos nebuvį. „Dabar pasėlių būklė normali. Laiku pasėti, įsikrūmijo“, – patikina agronomas pabrėždamas, jog ūkio pasėliai apdrausti nuo stichinių nelaimių.

Lazdijų rajono savivaldybės Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algis Balčius pritaria: „Pasėliai atrodo gyvybingi. Jei nebus staigaus atšalimo, bus gerai. Ir rapsai gerai atrodo – neužmirkę, jei staiga pašaltų, nebūtų gerai, rapsai labai jautrūs. Tačiau kol kas orų prognozės kažko baisaus nežada.“

Žieminiai augalai neužmigo

Geografijos ir ekonomikos mokytojas ekspertas, Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos tarybos narys Jonas Malinauskas sako, kad ūkininkai turi gerai pagalvoti, ką jie šiandien gali auginti. Jo žodžiais, ūkininkų auginamos kultūros turės keistis kardinaliai. „Jau šiandien aišku, kad mūsų šalies laukai neapsieis be laistymo sistemos. Ji būtina“ – teigia lazdijietis. Anot jo, vasaros karštos, vyrauja sausra, drėgmės trūksta jau ir šiemet, įšalo nėra – visa tai atsiliepia žemės ūkio augalininkystės sektoriui. „Žieminiai augalai turi užmigti, o dabar jie vegetuoja. Dabar gerai nebent medžiotojams, nes miško žvėrelių nereikia šerti“, – lyg rimtai, lyg juokaudamas kalba mokytojas. Pasak jo, šiltėjant klimatui, ekstremaliems reiškiniams, tokiems, kaip šiltos žiemos, dažnėjant, teks prisitaikyti ir ūkininkams – kito kelio nėra.

Dineta BABARSKIENĖ

Rekomenduojami video