Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Seimas nustatė minimalią pieno supirkimo kainą – 16,5 euro centų už litrą pieno

Seimas išsigando būsimos žemdirbių protesto akcijos, į kurią šie planuoja atsigabenti ir karves. Todėl Parlamentas ketvirtadienį skubos tvarka nustatė minimalias pieno supirkimo kainas ir pritarė sankcijoms už tai, jei nebus jų laikomasi. Pieno perdirbėjai tai pavadino grįžimu į planinės ekonomikos laikus.

Tiesa, Seimas ypatingos skubos tvarka pritarė tik laikinam kainų įvedimui. Iki 2017 metų sausio 1 dienos pieno perdirbėjai pieno gamintojams turėtų mokėti ne mažiau kaip 16,5 euro centų (165 Eur už toną) už litrą pieno.

Tarpininkai turėtų mokėti ne mažiau kaip 13 centų už litrą pieno (130 eurų už toną).

„Tai visiškas absurdas ir žingsnis atgal į planinės ekonomikos laikus. Mes visi dirbame laisvojoje rinkoje, komerciniais pagrindais, bet kažkas bando nustatyti, kiek turime mokėti“, – 15min teigė „Pieno žvaigždžių“ finansų direktorius Audrius Statulevičius.

Statistika rodo, kad perdirbėjai už pieną moka gerokai daugiau nei įstatymu nustatė Seimas.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, sausio mėnesį „Pieno žvaigždžių“ grupės vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina siekė 232 eurus už toną, „Rokiškio sūrio“ vidutinė supirkimo kaina siekė 227 eurus. Stambiesiems pieno gamintojams galioja dar didesnės kainos.

„Bet tai yra vidutinė kaina. Mažiausiems ūkiams mokama kita kaina. Todėl Seimas tokiu sprendimu eina prieš smulkiuosiuos pieno gamintojus – iš jų pienas nebus superkamas“, – kalbėjo „Pieno žvaigždžių“ finansų direktorius.

Pasak jo, jei perdirbėjai supirkinėtų pieną iš smulkiųjų nustatytomis kainomis, tai smuktų į nuostolius.

Be to, Seimas nutarė, kad Žemės ūkio kooperatyvams, kurių veiklos pajamos sudaro ne mažiau kaip 50 procentų iš veiklos su savo kooperatyvo nariais, leista nustatyti 1 tonos žalio pieno bazinių rodiklių supirkimo kainą, kooperatyvo valdybos sprendimu.

geriamojo-pieno-mazmenines-kainos-struktura-569ce6dd16b3c

SEB, LAEI/Geriamojo pieno mažmeninės kainos struktūra

Tiems, kurie mokės mažiau nei įrašyta įstatyme, numatyta atsakomybė.

Už įstatymo nevykdymą perdirbėjams gali skirti 1% dydžio baudą nuo metinės apyvartos, už antrą – 2% dydžio baudą nuo metinės apyvartos.

„Tai – visiškas absurdas. Bet pieno iš smulkiųjų nepirktume ne dėl baudų, o dėl ekonominių sumetimų“, – sakė A.Statulevičius.

Tačiau Seimo nariai teigia, kad nustatytos kainos žemdirbiams išeis į naudą.

„Tikimės, kad tokie siūlymai padės ūkininkams išgyventi sunkų laikotarpį, nes dabar padėtis šiame sektoriuje yra tragiška ir ūkininkai jau grasinasi ateiti protestuoti į Vilniaus centrą su savo karvėmis“, – kalbėjo pataisą pateikęs Jonas Kondrotas.

Tam, kad įsigaliotų įstatymo pataisa, turėtų pritarti prezidentė.

Svarstant įstatymo pataisą kai kurie Seimo nariai neslėpė nuostabos. „Ar yra bent vienas įstatymas Lietuvoje, kuriuo nustatome kainas. Viską buvo galima atlikti kitaip“, – klausė parlamentaras Julius Sabatauskas.

Žemdirbiai yra nepatenkinti pieno supirkimo kainomis, kurios pastaraisiais metais ženkliai smuko.

Rekomenduojami video