Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Samovaras Baltuosiuose rūmuose

Praėjusią savaitę vykęs uždaras JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu sukėlė politinę audrą. Kokios bus jos pasekmės?

Linkėjimai FTB

Vos prieš kelias valandas, kai Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete susitiko su atvykusiu į Vašingtoną S.Lavrovu, JAV prezidentas buvo priėmęs labai svarbų sprendimą.

Jis netikėtai atleido Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių Jamesą Comey. Skelbiama, kad tuo metu FTB vadovas inspektavo biuro padalinį Kalifornijoje ir iš pradžių televizoriaus ekrane pasirodžiusį skubų pranešimą apie savo atleidimą palaikė pokštu. Nieko keista – juk pats D.Trumpas visai neseniai, JAV prezidento rinkimų kampanijos metu, J.Comey liaupsino kaip principingą, dorą ir atsakingą pareigūną. Tokių būsimojo šalies vadovo pagyrimų dabar jau buvęs FTB direktorius nusipelnė liepęs pradėti tyrimą dėl kitos kandidatės į prezidentus, Demokratų partijos iškeltos buvusios Valstybės sekretorės Hillary Clinton veiksmų. Ji buvo apkaltinta nusikalstamu aplaidumu, nes tarnybiniam susirašinėjimui naudojosi asmeniniu, savo namuose įrengtu elektroninio pašto serveriu. FTB pareigūnai įtarė, kad dėl tokio nusikalstamo aplaidumo galėjo kilti grėsmė JAV valstybės paslaptims.

Žinia apieJ.Comey atleidimą Amerikos žiniasklaidoje ir Kongrese sukėlė tikrą audrą, nes buvusio FTB direktoriaus įsakymu buvo pradėtas tyrimas dėl galimo Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimų kampaniją. Vieša paslaptis, kad kompiuteriniai įsilaužėliai, kurių pėdsakai vedė į Rusiją, paskelbę iš Demokratų partijos rinkimų štabo kompiuterių pavogtą informaciją, veikė D.Trumpo naudai. FTB pradėtas tyrimas pastaraisiais mėnesiais labai išsiplėtė, buvo akivaizdu, kad agentai „kasa“ vis giliau ir plačiau. Likus vos kelioms dienoms iki atleidimo J.Comey paprašė JAV Teisingumo departamento skirti daugiau lėšų D.Trumpo ir Rusijos ryšių tyrimų grupei, bet, užuot sulaukęs finansinės paramos, gavo atleidimo raštą. Formaliai D.Trumpas FTB direktorių atleido šalies Generalinio prokuroro teikimu. Už ką? „Jis dirbo blogai, – lakoniškai paaiškino D.Trumpas. – Jis tiesiog blogai dirbo.“

Likus vos kelioms valandoms iki susitikimo D.Trumpas atleido FTB direktorių J.Comey. Scanpix nuotr.

Suprantama, kad tokio paaiškinimo, ir dar po to, kai D.Trumpo rinkimų štabo ryšiai su Rusija, dėl kurių atsistatydinti turėjo nė mėnesio JAV prezidento patarėju nacionalinio saugumo klausimais nepradirbęs vienas artimiausių D.Trumpo bendradarbių Michaelas Flynnas, nepakako nei žurnalistams, nei politikams. FTB įrašė M.Flynno pokalbius su Rusijos ambasados Vašingtone darbuotojais, siejamais su Rusijos žvalgyba. Buvo įrašytas ir jo pokalbis su Rusijos ambasadoriumi JAV Sergejumi Kisliaku, kuris praėjusią savaitę atlydėjo pas D.Trumpą į Baltuosius rūmus savo šefą S.Lavrovą.

Slaptumas ir šypsenos

Ar D.Trumpas Ovaliajame kabinete kartu su rusais gėrė arbatą, galima tik spėlioti, nes JAV prezidento ir Rusijos užsienio reikalų ministro susitikimas buvo uždaras. Į jį net trumpam nebuvo įleisti ir akredituotų spaudos leidinių fotografai, kad galėtų padaryti keletą nuotraukų. Baltųjų rūmų atstovai nuo žiniasklaidos nuslėpė net tai, kad S.Lavrovas pas D.Trumpą atvyko su Rusijos ambasadoriumi S.Kisliaku. Šis faktas paaiškėjo tik tada, kai Rusijos ambasados Vašingtone socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje buvo paskelbtos nuotraukos iš šio susitikimo. Sprendžiant iš jų, pokalbis buvo šiltas: ir šeimininkai, ir svečiai maloniai vieni kitiems šypsojosi. Juokinga, bet ir dėl šių nuotraukų kilo skandalas: Baltieji rūmai taip kruopščiai stengėsi neatkreipti visuomenės dėmesio į D.Trumpo ir S.Lavrovo susitikimą, kad net nepaskelbė tokiais atvejais privalomų protokolinių nuotraukų. Na, susitiko su rusais, pasikalbėjo be televizijos kamerų, ir tiek žinių... Tai, kad patys rusai internete paskelbs besišypsančių susitikimo dalyvių nuotraukas, Baltieji rūmai, be abejo, nesitikėjo. Šiurkščiai kalbant, svečiai juos apmovė: vienas žmogus iš S.Lavrovo palydos esą buvo ambasados fotografas, dirbantis ir rusų naujienų agentūrai TASS. Jo padarytas nuotraukas paskelbė ir Rusijos ambasada Vašingtone, ir Rusijos spaudos leidiniai. Taigi, jei buvo koks nors Baltųjų rūmų ir Rusijos diplomatų susitarimas dėl fotografijų neviešinimo, rusai jį sulaužė.

Tai, kad į susitikimą Baltuosiuose rūmuose atvyks ir Rusijos ambasadorius, JAV žiniasklaida nežinojo. Scanpix nuotr.

Kieno rankose dumplės?

Atleidęs tyrimą dėl galimų slaptų jo aplinkos ryšių su Maskva pradėjusį ir plėtusį FTB direktorių J.Comey, D.Trumpas surengė uždarą susitikimą su S.Lavrovu ir S.Kisliaku, neįsileido į jį Amerikos žurnalistų, tačiau nuotraukos iš jo pirmiausia pasirodė Rusijos spaudoje. Daug politinių skandalų mačiusi JAV žiniasklaida dėl šio fakto buvo šokiruota. Ar naujienas iš Baltųjų rūmų dabar praneš rusai? Klausimas ne toks jau naivus, kaip gali pasirodyti. Gali būti, kad Baltuosiuose rūmuose yra tikras rusiškas samovaras, su anglimis ir dumplėmis, kurias įgudusia ranka gerai pamynus vanduo iškart užkaista, ima žvaliai burbuliuoti, optimistiškai pakyla garas, ir visi patenkinti ima gerti kvapnią arbatą.

Tokią prielaidą patvirtina dar viena netikėta naujiena, kurią praėjus keilioms dienoms po šio susitikimo apskelbė JAV dienraštis „The Washington Post“. Jo šaltinių teigimu, per susitikimą su S.Lavrovu D.Trumpas atskleidė rusams itin slaptą žvalgybos informaciją. Tokią slaptą, kad Jungtinės Valstijos ja nesidalijo su savo sąjungininkais, o jos naudojimas net tarp JAV žvalgybos tarnybų ir šalies Vyriausybės narių buvo griežtai apribotas. Dienraščio teigimu, ši informacija yra susijusi su „Islamo valstybės“ veiksmais. Ją Vašingtonui itin konfidencialiai suteikė viena Amerikos sąjungininkė regione, manoma, įtakinga arabų šalis. Kadangi ji nesuteikė leidimo atskleisti žvalgybinius duomenis iš „Islamo valstybės“ vadovybės Rusijai, beveik neabejojama, kad dėl to kils didelis skandalas, o dėl D.Trumpo plepumo pasitikėjimas amerikiečiais bus sugriautas. Suprantama, iškils ir mirtinas pavojus žvalgybos šaltiniui „Islamo valstybės“ vadovybėje. Nors Baltųjų rūmų atstovai suskubo energingai neigti „Washington Post“ prielaidą apie D.Trumpo nesugebėjimą ar nenorą laikyti liežuvį už dantų, ne vienas Amerikos leidinys rašo, kad tokią informaciją laikraščiui galėjo suteikti patys JAV žvalgybos pareigūnai, panikuojantys dėl D.Trumpo požiūrio į žvalgybos paslaptis.

„The Washington Post“ šaltinių teigimu, D.Trumpas minėtą informaciją S.Lavrovui atskleidė aiškiai didžiuodamasis savo šalies žvalgybos galimybėmis. Jeigu taip buvo iš tiesų, nelabai svarbu, ar dėl to kaltas nesuvaldomas noras pasipuikuoti, ar neįtikėtinas lengvabūdiškumas, pasitikėjimas besišypsančiais svečiais iš Rusijos. Tokiu atveju būtų aišku tik viena: Baltuosiuose rūmuose išties garuoja samovaras, ir kažkas tikrai mokės pasinaudoti jo dumplėmis savo tikslais.

 

Rekomenduojami video