Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Riešutų derlius keliauja pas pirkėjus

Kaime gyvenančios šeimos vis dar ieško patrauklių verslo šakų, teikiančių naudą ir džiaugsmą ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Vienas jų – riešutų auginimas, suburiantis į talkas visą giminę. Riešutmedžių plotai Lietuvoje kasmet auga: 2017 metais jie sudarė 373,42 ha, 2018 metais – 616,13 ha, 2019 metais – 843,72 ha, o šiemet deklaruota, kad riešutmedžiais užsodinta jau 1 170,11 ha žemės.

Derlingi metai

Nemažą lazdynų plantaciją Krekštėnų kaime (Alytaus r.) Auksė ir Darius Barysai įsiveisė 2009 metų rudenį. Dabar ji užima 3 ha ūkio žemės. Šeimos ūkyje „Dzūkijos riešutas“ sutuoktiniai augina „Halės milžinų“, „Barselonos“, „Trapezonski“, „Kosfordas“, „Tručesa“ veislių riešutus.

Barysai šiemet džiaugiasi itin geru riešutų derliumi. Pasak ūkio šeimininkės Auksės, žiema buvo palyginus lengva, o pavasaris – ankstyvas. Auksė neneigia, kad turėjo šiokių tokių nuostolių vasarą, kai liepos pabaigoje siautėjo dideli vėjai. Tuomet vėjas nudraskė lazdynus ir nemažai riešutų per anksti nukrėtė ant žemės.

„Vėjai buvo smarkūs. Riešutai laikėsi ant dar labai silpnų šakelių, todėl neatlaikė vėjo ir nukrito. Jeigu ne vėjai, būtų užaugęs dar didesnis derlius“, – tikino Auksė, pridurdama, jog ant šakų likę stipresni riešutai užaugo dideli, skanūs, labai geros kokybės.

A.Barysa: „Auginame tris vaikus, todėl nusprendėme ieškoti savo nišos – įkūrėme šeimos ūkį ir dabar dirbame visi kartu.“

Rugsėjo pradžioje šeimos ūkyje prasidėjo pirmasis riešutų ėmimo etapas. Barysai su pagalbininkais skina riešutus pardavimui. Tai užtrunka, nes riešutai skinami rankomis. Auksė „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo, kad ką tik nuskinti žali riešutai yra patys skaniausi, maistingiausi, todėl nedelsdami juos parduoda.

„Dauguma pirkėjų laukia žalių riešutų, nes jie būna traškūs, sultingi ir salstelėję, o šiemet dar ir labai dideli. Riešutai tokie kokybiški, kad tenkina ir augintojus, ir pirkėjus. Jeigu kiekvienais metais sulauktume tokio riešutų derliaus, būtume labai patenkinti“, – sakė šeimos ūkio „Dzūkijos riešutas“ įkūrėja.

Rado savo nišą

Rudenėjant, kai subrendę riešutai kris ant žemės, Barysų riešutyne prasidės antras riešutų nuėmimo etapas – juos reikės surinkti. „Mūsų giminė didelė, todėl visi sueiname į talką. Močiutės gamina maistą, jaunesni renka ir valo riešutus, o mums tenka pardavimas. Kol kas dar nėra centralizuoto būdo riešutams pardavimui tiekti. Be to, atvežama nemažai lenkiškų riešutų. Bet ateityje gal ir ši problema išsispręs“, – nenusimena Barysai, šiemet už žalių riešutų kilogramą prašantys 4 eurų.

Auginti riešutus daugiavaikę (du sūnūs ir dukra) Barysų šeimą paskatino šeiminės aplinkybės. „Esu trijų vaikų mama, todėl su vyru nusprendėme sukurti kažką savo, kad uždirbtume pinigų, bet nereikėtų eiti į samdomus darbus. Pradėjome ieškoti savo nišos – įkūrėme šeimos ūkį. Čia galime pasidžiaugti grynu oru. Aptvėrėme teritoriją, kad vaikai galėtų žaisti ir važinėtis keturračiais“, – pasakojo Auksė.

Barysai šiemet džiaugiasi itin geru riešutų derliumi. Pasak ūkio šeimininkės Auksės, žiema buvo gana lengva, o pavasaris – ankstyvas.

Vaikai neatsivalgo

Daugiavaikė šeima ėmėsi riešutų auginimo, nes tiek patys, tiek vaikai labai juos mėgsta. Tėvai per šį laiką riešutų jau atsivalgė, bet mažieji – vis dar ne. Be to, tai labai malonus užsiėmimas. Pasak Auksės, lazdynai puošia ūkį. Jis gražiausias pavasarį ir rudenį, kai lazdynų plantacija pražysta ir subrandina derlių. „Dabar pats gražumas, nes svyrančios lazdynų riešutų kekės labai derlingai atrodo“, – pridūrė ji

Riešutų augintojai turi ir daugiau žemės, bet kol kas plėsti riešutmedžių plantacijos neplanuoja. „Dabar ir su tais 3 ha yra ką veikti. Šiemet mūsų krašte buvo pakankamai lietaus, todėl riešutai užaugo dideli. Riešutų daug, tik spėk juos nuskinti ir surinkti“, – aiškino ūkininkė ir teigė, kad riešutams pradėjus byrėti darbo netrūksta ir prie valymo staklių. Sunkiausias darbas, kai riešutus reikia parduoti.

Iš kitų riešutų augintojų jie girdėjo, kad kaimyniniuose regionuose trūko lietaus, todėl riešutų derliumi augintojai negali pasigirti – jis skurdokas. Tuo tarpu pas juos, Krekštėnuose, lazdynų šakos tiesiog linksta nuo vaisių.

Dietologai teigia, kad lazdynų riešutai – vertingas maistas. Juose mažai angliavandenių, todėl galima valgyti nesibaiminant priaugti svorio. Lazdynų riešutuose gausu A, C, E, B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų (kalio, kobalto, geležies) ir aminorūgščių.

riešutai

Kaina tenkina

Kauno rajono riešutų augintojų Jurgitos ir Rimo Norų ūkis yra išsidėstęs per kelis regionus. Pasak ūkio šeimininko, šiais metais užderėjo gana geras derlius, ypač Dzūkijoje. Kauno rajone riešutus pakando šalnos, tačiau sklypas didelis, riešutų netrūksta.

Dzūkijoje derlius didesnis, nes sodas jau brandus, 13 metų, o prie namų Kauno rajone auginami perpus jaunesni lazdynai, pasodinti prieš 7 metus. „Senesni medžiai visada duoda daugiau derliaus“, – aiškino R.Norus.

Rugsėjį jie skina žalius lazdynų riešutus ir džiaugiasi, kad šiemet nereikia patiems rūpintis jų realizacija. „Jeigu geras derlius ir prieinama kaina, tai gali per vieną dieną parduoti. Šiais metais riešutų kaina – 3 eurai už kilogramą, plius PVM. Parduodant urmu tai tikrai nebloga kaina. Aišku, iš kitų ES šalių atvežti riešutai yra pigesni, bet orientuojamės į žalios produkcijos pardavimą“, – sakė riešutų augintojas.

Paklausi prekė

R.Noraus teigimu, urmu parduoti labai patogu, nes augintojui nereikia rūpintis riešutų transportavimu – supirkėjai atvažiuoja ir patys pasiima riešutus, todėl Norai jokių problemų su realizacija neturi.

R.Noraus duomenimis, jų išauginti riešutai yra realizuojami Lietuvoje. Vieną savaitę didelius kiekius riešutų pasiima vieni, kitą savaitę – kiti supirkėjai, nes riešutus lietuviai vis dar mėgsta.

Norai verslą pradėjo nuo riešutų auginimo, o vėliau ėmėsi sodinukų. Labai patogu, nes medelynas arti Kauno. Anot R.Noraus, Lietuvoje dar nėra riešutų augintojus vienijančios organizacijos. Jis pats prekiauja savame medelyne išaugintais sodinukais ir žino, jog yra daug riešutų augintojų, pasodinusių ir dar sodinančių riešutmedžius, todėl ateityje riešutų derliaus sulauks ir kiti augintojai.

„Viskas, kuo užsiimi, yra gerai. Tik sodinukai yra viena, o derlius – visai kita specializacija. Auginių dauginimas – kruvinas darbas, tačiau atkakliai dirbant per kelerius metus atsiperka. Juk greitai nieko nebūna“, – apie tai, kad jiems perspektyvu pardavinėti pačių užaugintus sodinukus ir riešutus, nes tiek vieni, tiek kiti keliauja pas žmones, kalbėjo ūkio šeimininkas.

Rekomenduojami video