Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Reikalaudavo pinigų už tai, kad varžytinėse nesukeltų kainų

Panevėžyje paskelbtas nuosprendis trims originalų pasipelnymo būdą sumaniusiems biržiečiams. Jie pripažinti kaltais dėl turto prievartavimo iš nekilnojamojo turto varžytinėse dalyvavusių Aukštaitijos gyventojų. Teisiamieji buvo įtariami padarę ir daugiau nusikaltimų, tačiau dalis ūkininkų vengė liudyti, tad prokurorui nepavyko surinkti įtariamųjų kaltę patvirtinančių įrodymų.

Nušovė paauglį

Bylos pradžia buvo labai skambi ir jos aidai nuaidėjo per visą šalį. Dabar nuteisti vyrai buvo sulaikyti 2013-ųjų rudenį po Biržus sukrėtusio tragiško įvykio, kai miesto centre buvo nušautas niekuo dėtas nepilnametis, o jo draugas – sužeistas. Kraupus nusikaltimas buvo įvykdytas rugpjūtį. Iš Biržų kilęs, tačiau jau kurį laiką Vilniuje su šeima gyvenęs Dainius Miliukas (40 m.) savaitgaliui buvo atvykęs į Biržus. Po šeimos draugų pobūvio, važiuojant namo, D. Miliukas užsipuolė gatvėje sutiktus du paauglius, nes jam pasirodė, kad yra sekamas. Išlipęs iš automobilio jis ėmė į nepilnamečius šaudyti iš legaliai savigynai turėto pistoleto „Makarov“. Vienas jų, lengvai sužeistas, pabėgo. Antrasis – sunkiai sužeistas, pasislėpė netoliese, tačiau nesulaukęs pagalbos, mirė. Vėliau ekspertai nustatė, kad vaikino nebuvo įmanoma išgelbėti net ir tuo atveju, jei medikai būtų atvykę iš karto po šūvių – sužalojimai buvo mirtini.

Pernai lapkritį Panevėžio apygardos teismas už šį nužudymą D. Miliukui skyrė 13 metų laisvės atėmimo bausmę.

Sulaikė reketininkus

Šis įvykis Biržuose sukėlė tikrą audrą. Per televizijas Biržų ūkininkai ir miesto gyventojai skundėsi, kad jų rajone nesaugu gyventi, kad siaučia reketininkai, o vietinė policija nieko nedaro. Raminti įsiaudrinusių biržiečių Biržuose tomis dienimis apsilankę tuometiniai policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla, o įkandin ir policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis tikino visuomenę, kad šiame mieste kriminogeninė padėtis nėra išskirtinė, o nusikaltėlių grupuotės yra kontroliuojamos, tačiau pažadėjo labiau sustiprinti viešosios tvarkos palaikymą. Tuoj po didelių viršininkų į Biržus prisistatė ir jungtinis policijos desantas. Buvo atliktos kelios kratos, sulaikyti keli kvaišalų vartotojai ir vienas tuos narkotikus platinęs, gatvėse pasirodė daugiau policijos patrulių.

O dar po kelių dienų Biržus užgriuvo ir kaukėti „Aro“ pareigūnai. Jie sulaikė biržiečius Virginijų Jonaitį-Žibčiką (47 m.), jo sūnų Gerhardą Jonaitį (28 m.), Kęstutį Kopluną (45 m.), Valdą Žukauską (32 m.) ir Rokiškio gyventoją Giedrių R. (44 m.). Beje, pastarasis buvo paliktas laisvėje, o kitiems teismas skyrė suėmimus, jie policijai jau buvo pažįstami.

Žibčikas buvo garsiosios Biržų Pašto karvelių grupuotės užsilikęs „senbuvis“, teistas. Kažkada trumpai su Pašto karveliais buvo „skraidęs“ ir K. Koplunas. Jis irgi buvo teistas, jam taikytas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas. Ne kartą Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymo normos taikytos ir jau teistam V. Žukauskui.

Pareigūnai teismui pateikė neginčijamų įrodymų, kad kardomoji priemonė šiems veikėjams būtina ilgesniam laikui ir teismas leido juos laikinai apgyvendinti tardymo izoliatoriuje.

Sekė beveik metus

Tuomet pareigūnai aiškino, kad šis suėmimas nėra tik akcija nuraminti ūkininkus, o ilgalaikio darbo rezultatas. „Akistatos“ duomenimis, „išsiskraidžius“ Karveliams ir Žibčikui grįžus iš kalėjimo, jis ir jo aplinka buvo policijos stebima iš tolo. 2012 rudenį pareigūnų darbą suaktyvino kai kurių ūkininkų skundai, kad minėti vyrai neduoda ramybės, grasinimais ir kitais būdais atiminėja pinigines lėšas, kurios ūkininkams skiriamos iš Nacionalinės mokėjimo agentūros.

Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, jog įtariamieji siekė užvaldyti žemės sklypus, o dalyvaujančius varžytynėse ar aukcionuose ūkininkus terorizuodavo, kad pastarieji susimokėtų „duoklę“ už norimą įsigyti turtą. Pvz., vienas ūkininkas pranešė, jog V. Jonaitis su savo parankiniais reikalauja iš jo 150 000 litų (43 478 eurų) iš tos pinigų sumos, kurią jam skyrė Nacionalinė mokėjimo agentūra. Ta informacija buvo tikrinama, įkalčiai renkami ir, atrodė, kad grupuotė bus ilgam pasodinta už grotų, tačiau ne visuomet gera pradžia – pusė darbo. Juolab, kad kaip tik suėmimo išvakarėse Žibčikas buvo pripažintas nepakaltinamu.

Įgavo pasitikėjimą

Biržų apylinkės miesto teisme buvo išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje V. Jonaitis buvo kaltinamas apgaule įgyjęs didelės vertės svetimą turtą – pagal BK 180 str. 2d. (sukčiavimas). Pasak nukentėjusiojo Žygimanto Š., su V. Jonaičiu jis susipažino dalyvaudamas įvairiuose aukcionuose. Pastarasis padaręs paslaugaus ir patikimo žmogaus įspūdį, todėl 2011 metais Žygimantas Š. įgaliojo V. Jonaitį jo vardu pirkti žemės sklypus. Iš pradžių, kad įgytų pasitikėjimą, V. Jonaitis sandorius vykdė sąžiningai. Klaipėdoje Žygimanto Š. vardu nupirko žemės sklypą ir sutvarkė dokumentus.

Tačiau kitas sandoris gimtuosiuose V. Jonaičio Biržuose Žygimantui Š. pasibaigė nemažu jo sąskaitos ištuštinimu. Vyras ketino aukcione nusipirkti Biržų centre parduodamus statinius ir žemę aplink juos, tad, įgaliojęs V. Jonaitį sutvarkyti pirkimo-pardavimo dokumentus, pats Turto fondui pervedė 161 204 litus. Ir čia atsitiko, kaip toj dainoj „anei skrypkos, anei pyragėlio“. V. Jonaitis dokumentus sutvarkė, tačiau įgytus pastatus bei žemės sklypą tuoj pat pardavė už 200 000 litų, o gautus pinigėlius susižėrė į savo kišenę.

Virginijus bei jo sūnus Gerhardas bandė įtikinti teismą, kad, girdi, pinigus Žygimantui Š.  gražinę – grynais, tačiau liudininkų parodymai bei rašytiniai įrodymai bylojo ką kitą. Dar V. Jonaitis teismui bandė aiškinti, jog pastatus, girdi, pirkęs iš savų lėšų, tačiau teismas nepatikėjo ir šiais kaltinamojo išvedžiojimais. Mat V. Jonaitis 1996 metų gegužę buvo nuteistas laisvės atėmimu 8 metams su turto konfiskavimu. Iš įkalinimo vietos vyras grįžo po 6 metų, 2002 metų gegužę. Patikrinus Sodros duomenų bazėje nebuvo rasta duomenų apie jo draudžiamąsias pajamas, banko sąskaitose nebuvo lėšų, reikalingų minimo pastato Biržų mieste įsigijimui.

Tad teismas neturėjo jokio pagrindo abejoti nukentėjusiojo parodymais, kuriuos patvirtino ir kiti byloje surinkti įrodymai. Rodos, teisybė turėjo triumfuoti. Deja, teismui buvo pateikti teismo psichologijos ekspertizės aktai, kad V. Jonaitis „nusikalstamos veikos padarymo metu sirgo, po nusikalstamos veikos padarymo ir šiuo metu serga ... (šioje vietoje parašyta diagnozė, kurios skelbti negalime – aut. past.) – dėl ligos jis tiek veikos padarymo metu, tiek šiuo metu negali suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti.“ Kitaip tariant, žmogus, sugebantis regzti gudrius sandorius, apmauti savo bendrus, prievartauti turtą, yra visiškas... kvailys.

Nuteisė lygtinai

Ikiteisminį tyrimą dėl turto prievartavimo atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, o jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas. Bylos tyrimas užtruko net trejus metus. Pernai lapkritį Panevėžio apygardos teisme pagaliau buvo atversta byla, kurioje kaltinimai buvo pateikti tik trims biržiečiams. Teisiamiesiems buvo inkriminuoti tik 6 nusikalstamos veiklos epizodai.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad K. Koplunas, V. Jonaitis ir V. Žukauskas 2010–2012 metais prievartavo turtą iš nekilnojamojo turto varžytinių dalyvių. Iš žemės sklypus ar įvairius pastatus Biržuose, Rokiškyje, Pasvalyje, Zarasuose rengiamose varžytinėse ketinančių įsigyti žmonių šie biržiečiai reikalaudavo pinigų už tai, kad, dalyvaudami varžytinėse, nesukeltų kainų ir netrukdytų jiems laimėti.

Pareigūnų surinktais duomenimis, iš varžytinių dalyvių teisiamieji reikalavo nuo 100 iki 10 000 litų. Keli išvaržomo turto pirkėjai mokėti turto prievartautojams nesutiko, todėl šie jiems sutrukdė laimėti varžytines, dirbtinai sukeldami kainas.

Teisme liudiję varžytines rengusios antstolių kontoros atstovai teigė, kad K. Koplunas, V. Jonaitis ir V. Žukauskas, dažnai atvykdavo į varžytines ir užsiregistruodavo kaip dalyviai. Tais atvejais, kai jie laimėdavo varžytines, paprastai nesumokėdavo už įsigytą turtą ir varžytinės vėliau būdavo rengiamos iš naujo.

Panevėžio apygardos teismas spalio 17 dieną visus tris biržiečius pripažino kaltais dėl turto prievartavimo veikiant bendrininkų grupėje. Jiems skirtos laisvės atėmimo bausmės, jų vykdymą atidedant. Kaltu dėl 6 epizodų pripažintas K. Koplunas nuteistas 2 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant 2 su puse metų, V. Jonaitis dėl dviejų turto prievartavimo atvejų – vieneriems metams ir 6 mėnesiams, bausmės vykdymą atidedant 2 metams, dėl tiek pat epizodų V. Žukauskui skirtas vienerių metų ir 2 mėnesių laisvės atėmimas, bausmės vykdymą atidedant pusantrų metų.

Nė vienas iš šių nuteistų biržiečių savo kaltės nepripažino, todėl paskelbtą teismo nuosprendį apskundė aukščiau. Galutinį verdiktą skelbs jau Lietuvos apeliacinis teismas.

Rekomenduojami video