Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaikai geria nemokamą pieną

Pieno produktų vartojimo vaikų švietimo įstaigose paramos programą „Pienas vaikams“ Žemės ūkio ministerija Lietuvoje įgyvendina jau 12 metų. Per šiuos metus programos apimtys labai išsiplėtė, keitėsi remiamų pieno gaminių sąrašas bei finansavimo šaltiniai. Anksčiau programa buvo remiama tik iš ES lėšų, šiandien beveik 90 proc. visos programai skirtos sumos sudaro nacionalinės lėšos.

Pagrindiniai programos „Pienas vaikams“ tikslai yra didinti pieno ir pieno gaminių vartojimą bei formuoti teisingos ir sveikos vaikų mitybos įpročius. Pagal programą nemokamai pieno gaminius gauna vaikai, lankantys ikimokyklinio ugdymo įstaigas, ir pradinių klasių mokiniai. Šioje programoje gali dalyvauti bet kuri vaikų ugdymo ir švietimo įstaiga. Pieno gaminiai jose dalijami nuo rugsėjo iki gegužės mėn.

Vaikams per dieną skiriama po 250 ml pieno ar atitinkamai kito pieno gaminio. Europos Komisija yra nustačiusi griežtus reikalavimus vaikams tiekiamų pieno gaminių sudėčiai: sūriuose, jogurtuose ne mažiau kaip 90 proc. masės turi sudaryti pienas, jogurtuose ribojamas cukraus kiekis ir t. t. Tokiu būdu užtikrinama, kad pagal programą būtų tiekiami tik sveikatai palankūs pieno gaminiai.

Nuo 2014 m. Lietuvoje vaikams dalijamas tik ekologiškas pienas bei jo gaminiai (jogurtas, šviežias sūris ir varškė). Šiuos gaminius tiekia dvi didelės šalies pieno perdirbimo įmonės, turinčios ekologiškų pieno gaminių gamybos linijas.

Iš viso praėjusiais mokslo metais programoje dalyvavo 1580 vaikų ugdymo įstaigų: 623 lopšeliai-darželiai, darželiai, 941 mokyklos-darželiai bei mokyklos, 16 vaikų globos namų. Šiose įstaigose mokosi ar juos lanko 214,5 tūkst. vaikų. Vaikams buvo išdalyta 1 297,7 t pieno gaminių.

2015 m. programai „Pienas vaikams“ buvo išmokėta 3,54 mln. Eur, 2016 m. skirta 4,63 mln. Eur (iš jų 4,12 mln. Eur – nacionalinės lėšos).

Nuo 2015–2016 mokslo metų įvesta naujovė – 3 proc. nacionalinių lėšų yra skiriama programos „Pienas vaikams“ populiarinimui. Numatytos vaikų išvykos į pienininkystės ūkius ir pieno perdirbimo įmones; pamokų-paskaitų, kuriose aiškinama pieno ir pieno gaminių bei sveikos mitybos svarba, kartu su pieno gaminių degustacijomis, rengimas; šviečiamųjų viktorinų, sporto varžybų, skatinančių sveikos mitybos įpročių propagavimą, organizavimas. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, 2015 m. buvo pateikta tik viena paraiška šiai programai populiarinti, o štai 2016–2017 mokslo metais dar nei vienas pareiškėjas nepareiškė noro švietimo įstaigose organizuoti programos populiarinimo veiklos.

Nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. programa „Pienas vaikams“ bus sujungta su programa „Vaisiai mokykloms“ ir jos bus vykdomos kartu. Šį sujungimą inicijavo Europos Komisija, siekdama efektyviau įgyvendinti programas, tačiau programų biudžetai bus nustatomi atskirai.

Rekomenduojami video