Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prieš rinkimus – Seimo dovana

Parlamentarai paskutinę praėjusios savaitės darbo dieną nutarė, kad „Sodrai“ įmokas nuo 2017 m. mokės tik ne mažesnius kaip 8 EDV (ekonominio dydžio matavimo vienetas) ūkius valdantys ūkininkai. Kai kurie žemdirbiai tai vadina triukais prieš rinkimus.

Nėra vienos nuomonės

Dėl šio priimto įstatymo šalies ūkininkų nuomonė skiriasi. Pavyzdžiui, Šakių rajono ūkininkas Martynas Laukaitis mano, kad tie ūkininkai, kurie neturi kitų draudžiamųjų pajamų, įmokas „Sodrai“ turėtų mokėti. Jis netgi įsitikinęs, kad įmokų mokėjimas turėtų būti neginčijamas dalykas.

„Tiems mažų ūkių atstovams, kurie turi kitų draudžiamųjų pajamų, t. y. dirba kitame darbe, o laisvą nuo darbo laiką skiria ūkininkavimui ir moka papildomas įmokas „Sodrai“, mokesčių našta, be abejonės, dabar palengvės. Tačiau jei jie tik ūkininkauja, turėtų mokesčius mokėti. Tai būtų naudingiau patiems ūkininkams“, – kalbėjo M.Laukaitis.

Nenorėjęs viešinti savo pavardės Radviliškio rajono ūkininkas skundėsi, kad smulkiesiems ūkininkams jau seniai maunamos paskutinės kelnės. „Nesvarbu, ar tu pensininkas, ar neįgalusis, ar dirbantis žmogus. Visi moka mokesčius. Man nesuprantami tokie dalykai. Esu pensininkas ir šiuo metu „Sodrai“ moku mokesčius, kurie per metus siekia beveik 2 tūkst. eurų. Tačiau kai susergu, už nedarbingumą pinigų negaunu. Tai kam man gulint lovoje dar „Sodrai“ mokesčius mokėti? Labai gerai, kad priėmė tokį sprendimą ir mums nebereikės mokėti šių pinigų“, – porino radviliškietis.

Sutaupys kelis eurus

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vadovas Vidas Juodsnukis tikino, kad sprendimas dėl įmokų „Sodrai“ mokėjimo – tik triukas prieš rinkimus. Jis teigė, kad ne „Sodros“ įmokos yra pati didžiausia smulkiųjų ūkininkų problema. „Šiuo metu Lietuvoje yra apie 90 proc. smulkių ir vidutinių ūkių, kurie negavo nei ES, nei valstybės paramos plėtrai. Todėl dauguma jų neturi nei technikos žemei dirbti, nei atliekamų pinigų“, – kalbėjo V.Juodsnukis.

Anot jo, užsienio šalių ūkininkai naudojasi įvairiomis lengvatomis. Pavyzdžiui, kaimynams lenkams taikomas 5 proc. PVM mokestis, o mūsų šalies ūkininkams – 21 proc., todėl mūsų šalies ūkininkams sunku konkuruoti su kaimyninės šalies žemdirbiais ir gamintojais.

„Nuo „Sodros“ įmokų atleisti smulkiųjų ūkių šeimininkai nepajus didelės naudos. Kiek jie sutaupys? Keliasdešimt eurų“, – skaičiavo V.Juodsnukis.

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Joniškio skyriaus pirmininkės Lilijos Šermukšnienės, priėmus šį sprendimą, smulkiems ūkiams bus minimaliai pagelbėta. Jos manymu, tokiems ūkininkams reikalinga didesnė pagalba.

„Ūkininkų, turinčių po 5 ha, kaimuose yra daug. Jie iš to išgyvena. Jei per mėnesį smulkieji ūkininkai sutaupys nors 5 eurus, jie šiek tiek papildys savo biudžetą. Žmonės kaime sunkai gyvena, darbų nėra, o jei dar šeimą reikia išlaikyti, tai kiekvienas sutaupytas pinigėlis praverčia“, – aiškino LŪS Joniškio skyriaus pirmininkė.

Neišspręs problemų

Lietuvos ekologinių ūkių sąjungos (LEŪS) vadovas Saulius Daniulis stebėjosi, kuo remdamiesi Seimo nariai mažesnių kaip 8 EDV ūkių šeimininkus atleido nuo „Sodros“ mokesčių.

„Įdomu, kaip jie nustatė ūkio dydžio ribas? Ar tai ne iš piršto laužti dalykai? Manau, kad ūkininkas, turintis šiek tiek didesnį ūkį, jausis nuskriaustas“, – kalbėjo S.Daniulis. LEŪS vadovas pabrėžė, kad tikrieji ūkininkai yra tie, kurie gali išgyventi iš savo darbo. Todėl, pasak jo, smulkiųjų ūkininkų atleidimas nuo „Sodros“ įmokų neišspręs socialinių problemų. „Manau, kad jos sprendžiamos ne nuo to galo. Valdantieji tą turėtų suprasti ir nekurti pasaulyje neegzistuojančio modelio“, – pridūrė S.Daniulis.

Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos konsultantas darbo apmokėjimo ir socialiniais klausimais Algirdas Zvicevičius mano, kad smulkiuosius ūkius atleisti nuo „Sodros“ įmokų – jokia lengvata.

„Jei smulkieji ūkininkai nemokės įmokų, jų pensija bus labai maža. Socialinio draudimo paskirtis – solidarumo principas, todėl visi turi į tą fondą mokėti. Jei mes į jį mokame, tik tuomet iš jo gauname“, – aiškino A.Zvicevičius.

Pasak pašnekovo, smulkiesiems ūkininkams atrodo, kad šis sprendimas yra geras. Tačiau, žvelgiant į ateitį, jis nenaudingas. „Manau, šis įstatymas neilgai gyvuos“, – pridūrė pašnekovas.

Pateikė pasiūlymą

Aušra Žliobaitė

Žemės ūkio rūmų Ekonomikos ir teisės skyriaus vedėja

Ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos ekonominio dydžio vienetas (EDV) yra lygus arba didesnis nei 4, dabar privalo būti apdrausti valstybiniu socialiniu draudimu ir mokėti „Sodrai“ įmokas, lygias 28,5 proc. minimalaus mėnesio atlyginimo. Tokie ūkininkai įgyja teisę į minimalias senatvės, prarasto darbingumo, motinystės ir tėvystės socialines išmokas.

Ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos ekonominis dydis yra lygus arba mažesnis nei 2 EDV, dabar privalo mokėti 3 proc., o jei didesnis nei 2 EDV – 9 proc. privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Įmokų bazė yra minimali mėnesinė alga (MMA) –„grindys“. Jei ūkininkas yra PVM mokėtojas, tai įmokos mokamos nuo sumos, ne didesnės kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydis – „lubos“.

Preziumuojama, kad 1 EDV vertė yra 1 200 eurų pajamų per metus, arba 100 eurų per mėnesį. Tai yra statistinės ir vidutinės ūkio pajamos, vadinasi, negalima teigti, kad kiekvienas ūkis turi būtent tokio dydžio pajamas. Jos gali būti ir didesnės ir, be abejo, mažesnės. Taigi, susidaro situacija, kai mažas ūkis turi įmokas mokėti nuo didesnės sumos nei jo realiai gaunamos pajamos. Mokesčiams skirta suma gali siekti net 50 proc. ūkio gautų pajamų, nors teisės aktuose yra reglamentuoti procentiniai įmokų dydžiai yra gerokai mažesni.

ŽŪR Taryba buvo pateikusi siūlymą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, rengiant socialinio modelio dokumentus, nustatyti, kad valstybinio socialinio draudimo įmokas mokėtų ūkininkai, kurių ūkis yra lygus 6 EDV arba didesnis, o mažesnes pajamas uždirbantys asmenys galėtų mokėti įmokas savanoriškai. Taip pat, kad būtų galimybė mokėti įmokas nuo deklaruotų pajamų, nors jos ir būtų mažesnės nei MMA, t. y. būtų panaikintos mokesčio „grindys“.

Ministerija abejojo ribos iki 6 EDV pakėlimo ir „grindų“ panaikinimo nauda, teigdama, kad, atėjus pensiniam amžiui, ūkininkas, mokėjęs įmokas nuo mažesnės sumos nei MMA, neturės sukaupęs net minimalios pensijos.

Rekomenduojami video