Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prasidėjo masinės jauniklių vilkų pratybos

Medžiotojai teigia, kad vilkų populiacija Lietuvoje auga, bet jų medžiojimo kvota metai iš metų nesikeičia. Ūkininkai bėdoja, kad šių plėšrūnų išpuolių daugėja, jų daroma žala auga. Deja, valdininkai ir vilkų gynėjai tik perspėja, kad šie gyvūnai žolės neėda, tad augintojai turi akylai saugoti savo gyvulius.

Sudraskė dešimt veršelių

Į „Valstiečių laikraščio“ redakciją paskambinusi Biržų rajono ūkininkė Elma Kirkliauskienė vos tvardė ašaras pasakodama, kaip ketvirtadienio naktį neteko dešimties jautukų ir telyčaičių. Anot moters, jaunus galvijus netoli namų esančiose ganyklose sudraskė vilkai.

Biržų krašte dėl vilkų išpuolio tai, matyt, bus rekordinė netektis per vieną naktį. Šiuo metu suaugę vilkai moko jauniklius medžioti, todėl plėšrūnai traukia į ganyklas.

„Širdį skauda, sunku kalbėti. Septyni veršiukai negyvi, o trys dar rodo gyvybės ženklus, tačiau jie stipriai sužaloti, apdraskyti, teks papjauti. Vaizdas klaikus, marti neleido man eiti į ganyklą, kad nepasidarytų bloga“, – dėl sudraskytų galvijų sielojosi ūkininkė.

Moteris pasakojo, kad naktį girdėjo aršiau lojant šunis, vyras buvo išėjęs į lauką pasidairyti, tačiau nieko nepastebėjo. Naktinės vilkų puotos ženklus išvydo tik ryte. Ūkininkų ganyklos aptvertos medine tvora ir elektriniu piemeniu, tačiau šios užtvaros nesulaikė gudrių plėšrūnų.

Bejėgiai prieš vilkus

E.Kirkliauskienė sakė turinti pieno ūkį, iki vilkų išpuolio laikė 78 galvijus. Dabar liko 69. Vienas jauniklis, kurį sudorojo plėšrūnai, priklauso sūnui. „Prieauglį planavome kitais metais parduoti. Dabar teks į Rietave esančią utilizavimo įmonę išvežti maitą ir dar už tai sumokėti“, – dėl netekties išgyveno biržietė.

Apie nelaimę moteris pranešė Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriui, skambino ir gamtos apsaugos asociacijai „Baltijos vilkas“. „Šios vilkus ginančios organizacijos atstovai pareiškė, kad reikia saugoti savo gyvulius. Negi mūsų valdžia nemato, kas darosi? Mes negalime apsiginti nuo plėšrūnų, patiriame didelių nuostolių, bet žmonių bėdos dabar niekam nerūpi, visi rūpinasi vilkais“, – piktinosi galvijų netekusi ūkininkė.

Skirs kompensaciją

Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius sakė, kad šiais metais tai bus penktas vilkų išpuolis. „Jau esame gavę keturis ūkininkų prašymus kompensuoti nuostolius. Netektys – trys ožkos ir trys veršiukai. Dabartinis atvejis Papilio seniūnijoje labai rimtas. Prasidėjo masinės jauniklių vilkų pratybos“, – teigė pašnekovas.

Pastaraisiais metais vilkai Biržų krašte papjauna maždaug po penkiolika gyvulių kasmet. Ūkininkams kiekivienais metais išmokoma apie 3 000 eurų kompensacijų. „Komisija, kuri įvertina medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą, prašo veterinarijos gydytojo pažymos, kad gyvulys yra sudraskytas plėšrūnų, ir skiria kompensaciją. Dar įvertina, ar buvo naudotos apsaugos priemonės, nes Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme numatyta, kad gyvulių augintojas turi pasirūpinti savo gyvūnų sauga. Jam turi būti aišku, kad vilkas žolės neėda. Šiuo atveju ūkininkė sakė, kad ganykla buvo apjuosta elektrine tvora, tad nuostoliai turės būti atlyginti pagal vidutinę rinkos vertę“, – aiškino S.Staškevičius.

Žala padidėjo

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, vilkai yra saugomi, tačiau dėl padaromos didelės žalos pas mus šiuos plėšrūnus leidžiama ribotai medžioti. Vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 d. ir tęsiasi iki balandžio 1 d. (išnaudojus limitą, sezonas užbaigiamas anksčiau).

Per 2016–2017 m. medžioklės sezoną leista sumedžioti 60 vilkų – tiek pat, kiek ir praeitą sezoną. Nustatant šį limitą remiamasi vilkų apskaitos rezultatais. Taip pat tvirtinama, kad atsižvelgiama į

mokslininkų patarimus, suinteresuotų organizacijų ir institucijų nuomonę. Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ siūlė per dabartinį medžioklės sezoną sumedžioti 60 vilkų, medžiotojai – iki 150, Žemės ūkio ministerija – 90.

Apskaitos duomenys rodo, kad Lietuvoje yra apie 300 vilkų, tačiau kai kurie Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos atstovai mano, kad šių plėšrūnų mūsų miškuose yra kelis kartus daugiau.

Aplinkos ministerijos duomenimis, pernai vilkų padaryta žala padidėjo maždaug trečdaliu.

 

Rekomenduojami video