Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prabudus naujame pasaulyje

„Jų pasaulis griūva, o mūsų – statomas“. Tokiais žodžiais Prancūzijos dešiniųjų lyderės Marine Le Pen vyriausiasis patarėjas palydėjo naujieną, kad Donaldas Trumpas išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu.

Olandijos dešiniųjų nuomonės formuotojas ir profesionalus provokatorius  Thierry Baudet, likus kelioms valandoms iki oficialių JAV prezidento rinkimų rezultatų paskelbimo, „Twitter“ socialiniame tinkle pareiškė: „Trumpas bus ne tik didis Amerikos lyderis, jis bus didis  visų Vakarų skylės lyderis“ (T.Bauidet padarė klaidą vietoje angliško žodžio „whole“ parašydamas „hole“ – „skylė“). Tikra tiesa: prezidentu išrinktas D.Trumpas pramušė didelę skylę Vakarų demokratijoje, ir šis įvykis apvainikavo visus šiuos besibaigiančius metus, kurie pateks į istoriją kaip ir 1917-ieji bei 1933-ieji. Viskas pasikeitė iš esmės.

Visame laisvajame Vakarų pasaulyje kraštutiniai dešinieji, neofašistiniai politiniai judėjimai ir ksenofobija bei rasizmu paremtos politinės partijos vykdo demokratijos eroziją. Jau trečią kartą per šiuos metus šešėlyje tūnanti visuomenės dalis sugebėjo pasinaudoti demokratijos teikiamomis galimybėmis ir inicijavo sprendimus, kurie visiškai priešingi laisvojo pasaulio interesams, ardo demokratinį procesą. Balandį olandai surengė referendumą dėl ES ir Ukrainos asociacijos sutarties. Daugelis jame dalyvavusiųjų nelabai žinojo, kur yra ta Ukraina, bet balsavo „prieš“ protestuodami prieš politinį elitą ar vien todėl, kad jie iš prigimties yra „prieš“. Po kelių mėnesių Didžiojoje Britanijoje paskelbtą referendumą dėl narystės ES laimėjo panaši visuomenės dalis, patikėjusi tuščiais populistų šūkiais arba balsavusi prieš ES vien dėl to, kad visuomet yra „prieš“. O dabar mes išvydome tikrąsias Jungtines Valstijas. Ne tas, kurias norime matyti, ne Niujorką, Bostoną ar San Franciską, ne liberalią, plačių pažiūrų Ameriką, kuri vaizduojama demokratijos švyturiu. Dabar pamatėme siauraprotį, rasistinį, ksenofobišką ir visiškai neišsilavinusį Amerikos užkampį, kuris yra „prieš“, nes jam tai būdinga. Būtent jam D.Trumpas skyrė baime, pykčiu, nusivylimu ir nihilizmu atmieštą politinio elito kritiką, kuri instinktyviai atliepė nusiteikusiųjų „prieš“ jausmus.

Žinoma, visa tai – demokratijos veikimo padarinys. Žmonės balsavo rinkimuose ir jų valia turi būti gerbiama. Bet nereikia pamiršti, kad Hitleris 1933 metais atėjo į valdžią po visiškai demokratinių rinkimų, todėl labai demokratiškai paleido Vokietijos parlamentą ir įteisino asmeninę diktatūrą. Jis, taip pat kaip D.Trumpas, tvirtino vėl padarysiantis šalį didžią, ir vien tik savo pastangomis, atsikratysiantis korumpuoto elito, silpnų liberalų ir visų tų, kurie tapo užkratu sveikajai visuomenės daliai. D.Trumpo atveju tai ne žydai, o meksikiečiai, musulmonai ir visi kiti parazitai, kurie neturi teisės būti Amerikos didybės dalimi.

Mes nežinome, ar D.Trumpo prezidentavimas išties taps grėsme taikai pasaulyje ir duos pradžią globalinei konfrontacijai. Tačiau tie, kurie balsavo už Hitlerį 1933 metais, taip pat nežinojo, kad jis iš esmės sugriaus jų įprastinį gyvenimą, Europą paliks griuvėsiuose, pražudys dešimtis milijonų žmonių, tarp jų ir didelę dalį Europoje gyvenusių žydų. Tie, kurie už jį nebalsavo, tie, kurie nujautė netolimoje ateityje tykantį pavojų, prabudę kitą rytą po rinkimų buvo šokiruoti. Jie išvydo virš savo galvos pakibusius juodus debesis, juos buvo užvaldęs tas pats pasibjaurėjimo ir nesugebėjimo patikėti jausmas, kokį dabar jaučiame patys. Mes žinome, kuo viskas baigėsi, ir iki šiol bandome atsigauti nuo pasekmių.

D.Trumpas taps katastrofa Jungtinėms Valstijoms, bet galbūt jos demokratijos konstrukcijos yra pakankamai stiprios, kad sušvelnintų griuvimą, o po ketverių metų viskas galėtų sugrįžti į normalias vėžes. Kur kas didesnis pavojus gresia Europai, ypač gyvenantiesiems su Rusija besiribojančiose šalyse. V.Putino požiūriu V. Žirinovskis Baltuosiuose rūmuose – pats geriausias variantas iš visų įmanomų, nes jis turi dar mažiau smegenų, nei akių dūmimu garsėjantis Rusijos politikas. V.Putinas  dabar viešpatauja Europoje, kurioje kraštutiniai dešinieji, jo politiniai draugai, jau yra užėmę didelę politinės scenos dalį, o vieną vyriausybę po kitos periminėja kraštutiniai dešinieji ar net atvirai neofašistiniai judėjimai. Išrinktasis D.Trumpas yra mirtinas pavojus Baltijos šalims ir Ukrainai – valstybėms, esančioms priešakinėje fronto prieš putinišką diktatūrą linijoje. Ir kurios dabar bus paliktos vienos kovoje su savo imperialistine kaimyne.

Dieve, pasigailėk mūsų – ateina labai pavojingi laikai.

 

Vorenas

Robertas van Vorenas

Specialiai „Valstiečių laikraščiui“

 

 

 

 

Rekomenduojami video