Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Po vestuvių gali tekti padengti sutuoktinio skolas

Turiu skolą antstoliui. Neseniai man pasipiršo vyras, ketiname tuoktis. Ar susituokus mano turimą skolą ims išieškoti iš sutuoktinio? Ar asmeninės skolos pereina sutuoktiniui?“ – klausia Vijolė iš Kauno.

Atsako advokatų kontoros „Borevičius ir partneriai“ advokatas Justinas Borevičius.

Pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotą praktiką asmeninės sutuoktinio prievolės yra susijusios su jo asmeniu, asmeniniu turtu arba asmeninių poreikių tenkinimu. Asmeninėmis prievolėmis pripažįstamos iki santuokos įregistravimo atsiradusios prievolės (CK 3.110 str. 1 d.), iš dovanojimo sutarčių ir paveldėjimo kylančios prievolės, išskyrus atvejus, kai dovana ar palikimas buvo gauti kaip bendras turtas (CK 3.111 str.), baudos už vieno iš sutuoktinių padarytus teisės pažeidimus, taip pat žala, padaryta vieno iš sutuoktinių veiksmais (CK 3.115 str. 1 d.), kito asmens išlaikymo, mokestinės ir kitos prievolės. Skaitytojos prievolė taip pat laikytina asmenine, tačiau tai nereiškia, kad išieškojimas pagal minėtą prievolę skaitytojai susituokus negalėtų būti nukreipiamas, pavyzdžiui, į skaitytojos sutuoktinio darbo užmokestį, kuris yra laikomas bendru sutuoktinių turtu.

Civilinio kodekso 3.110 str. 1 d. yra numatyta, kad iš bendro sutuoktinių turto negali būti tenkinamos sutuoktinių prievolės, kurios atsirado iki santuokos įregistravimo, išskyrus atvejus, kai sutuoktinio dalis išieškoma iš bendro turto. Sudarius santuoką, išieškojimas turėtų būti vykdomas pirmiausia iš skolininko asmenine nuosavybe turimo turto, tačiau tokio turto neturint (įskaitant ir pajamas iš darbinės veiklos) išieškojimas galimas iš skolininko turto dalies bendrojoje jungtinėje sutuoktinių nuosavybėje.

Civilinio kodekso 3.88 str. numatyta, kad bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe pripažįstama: 1) turtas, įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu; 2) pajamos ir vaisiai, gauti iš sutuoktinio asmenine nuosavybe esančio turto; 3) pajamos, gautos iš abiejų sutuoktinių bendros veiklos, ir pajamos, gautos iš vieno sutuoktinio veiklos, išskyrus lėšas, būtinas sutuoktinio profesinei veiklai; 4) įmonė ir iš jos veiklos arba kitokio verslo gaunamos pajamos, jeigu verslu abu sutuoktiniai pradėjo verstis po santuokos sudarymo. Jeigu iki santuokos sudarymo įmonė nuosavybės teise priklausė vienam sutuoktiniui, tai bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė po santuokos sudarymo yra iš įmonės veiklos ar kitokio verslo gautos pajamos ir įmonės (verslo) vertės padidėjimas; 5) pajamos, gautos po santuokos sudarymo iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės ar intelektinės veiklos, dividendai, taip pat pensijos, pašalpos bei kitokios išmokos, išskyrus tikslinės paskirties išmokas (žalos, padarytos dėl sveikatos sužalojimo, taip pat neturtinės žalos atlyginimas, gauta tikslinė materialinė parama, skirta tik vienam sutuoktiniui, ir kita).

Kadangi visas aukščiau nurodytas turtas pripažįstamas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe ir priklauso sutuoktiniams lygiomis dalimis, į kiekvieno sutuoktinio turto dalį gali būti nukreipiamas išieškojimas asmeninėms prievolėms padengti. Dėl šios priežasties, kai iš bet kurio sutuoktinio gaunamų pajamų ar kito turto, kuris yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, bus išieškoma kito sutuoktinio turima asmeninė skola, laikoma, kad ji išieškoma iš tam sutuoktiniui tenkančios kito sutuoktinio bendro turto dalies.

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis Civilinio kodekso nuostatomis, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.

Rekomenduojami video