Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pluoštines kanapes galės sėti kas nori

Švelninami reikalavimai pluoštinių kanapių augintojams – reikės mažiau tyrimų, augalus leista auginti mažais plotais.

Buvo griežtesni

Praėjusiais metais buvo auginta apie 2,348 ha pluoštinių kanapių, šiemet žadama pasėti dar daugiau. „Sušvelninti reikalavimai, kurie buvo griežtesni nei kitose ES šalyse. Pavyzdžiui, kanapes bus galima sėti mažais plotais ir taip sudaryti sąlygas naujoms mūsų sąlygoms tinkamiausioms vietinėms veislėms kurti. Tikimės, kad tai paskatins auginti šiuos augalus, svarbius sėjomainai“, – sakė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Pagal anksčiau galiojusius reikalavimus mėginius THC kiekiui ištirti teko imti iš kiekvieno deklaruoto ploto, kiekvieno laukelio, atskirto keliuku, upeliu, melioracijos grioviu ar net istorine linija, ir už tai turėjo mokėti ūkininkas. Vieno mėginio ėmimo ir ištyrimo kaina – 121 euras. Pakeitus reikalavimus, kai lauke auginama tik viena veislė, bus imamas tik vienas mėginys, tačiau jei viename sklype augs kelios pluoštinių kanapių veislės, po mėginį bus imama iš kiekvienos jų.

Supaprastintas registracijos žurnalo pildymas: sėkloms, įvežamoms iš kitų ES šalių, nereikės papildomų pažymų, patvirtinančių, kad jos išaugintos iš kanapių, kuriose THC kiekis neviršija leistinos 0,2 proc. normos. Pakanka informacijos, nurodytos etiketėje.

Maži plotai

Kitas esminis pakeitimas – patvirtinti reikalavimai pluoštinių kanapių auginimui mažais plotais soduose ir daržuose. Viename ūkyje bus galima auginti iki 200 augalų, sėjant iki 20 augalų į 1 arą. Iš šių plotelių nebus imamai mėginiai THC kiekiui tirti, bet ūkininkai privalės informuoti Augalininkystės tarnybos regiono skyriaus darbuotojus, kad sodininkystės tikslais pasėjo kanapes, pateikti originalią įsigytos sėklos pakuotę, informuoti apie žydėjimą bei pildyti apskaitos žurnalą. Mažais plotais leidžiama auginti tik įteisintų pluoštinių kanapių veislių augalus ir sėti tik sertifikuotas sėklas. Sėklų, skirtų auginti mažais plotais, supakuotų į 150 g pakuotes, jau galima įsigyti oficialiose sėklų parduotuvėse. Šios pakuotės paženklintos Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos etiketėmis.

Galima kurti

Dar viena naujovė – panaikinus anksčiau galiojusį ploto barjerą, atverti keliai naujoms veislėms kurti ir joms įteisinti. Nuo šiol kuriant naujas veisles ir atliekant tyrimus, bus taikoma išimtis ir nereikalaujama, kad šios kanapių veislės jau būtų įtrauktos į įteisintų veislių sąrašą, o jų sėkla sertifikuota. Lietuvos selekcininkai iš vienos įteisintos veislės jau išvedė naują lietuvišką veislę ‘Austa SK’, skirtą biokurui. Šiuo metu Lenkijoje atliekami jos išskirtinumo, vienodumo, stabilumo tyrimai, o Lietuvoje tiriamas ūkinis jos vertingumas. Lieka sulaukti oficialaus įsiteisinimo ir įtraukimo į įteisintų veislių sąrašą. Pernai atlikti tyrimai parodė, kad 280 ištirtų mėginių nerasta viršyto THC kiekio ir visos pluoštinių kanapių veislės buvo tinkamos auginti Lietuvoje.

Rekomenduojami video