Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pienininkai gali atsikvėpti – pieno kaina augs

Per šių metų birželio ir liepos mėnesius Lietuvoje stabilizavosi pieno supirkimo kaina, o per ateinančius du mėnesius tikimasi didesnio jos augimo.

Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais prognozuojama vidutinė pieno supirkimo kaina augs, palyginti su ankstesniais mėnesiais, tačiau ji bus vis dar mažesnė, palyginti su atitinkamais 2015 metų laikotarpiais, teigia Pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius Egidijus Simonis.

Padeda intervenciniai pirkimai

Pasak E.Simonio, stabilizuoti pieno supirkimo kainą vasaros periodu įtakos turėjo Europos Sąjungos vykdomi kai kurių pieno produktų intervenciniai pirkimai, padidinę pieno žaliavos paklausą regione. Tačiau ši ES rinkos reguliavimo priemonė, kuria siekiama subalansuoti situaciją ES pieno sektoriuje, greičiausiai, turės trumpalaikį poveikį. „Pavyzdžiui, Lenkija, viena didžiausių ES pieno gamintojų, šalies viduje susidūrė su žaliavos trūkumu, todėl vasaros laikotarpiu aktyviai pirko pieno žaliavą iš Lietuvos.

Pieno žaliavos paklausos didėjimas bei konkurencija vidaus rinkoje leido Lietuvos perdirbėjams kilstelėti pieno supirkimo kainą. Tačiau verta atkreipti dėmesį, kad lenkai lietuvišką pieno žaliavą superka pagal trumpalaikes sutartis, todėl, greičiausiai, rudenį pieno žaliavos paklausa susireguliuos ir grįš į įprastas vėžes. Juolab kad per pirmąjį šių metų pusmetį lietuviškos pieno žaliavos eksportas į Lenkiją buvo sumenkęs 25 proc., palyginti su 2015 m. tuo pačiu laikotarpiu. Todėl Lietuvos pieno gamybos ūkiai turėtų gerai pasverti riziką, ar verta tikėtis tolimesnio pieno žaliavos paklausos augimo bei eksporto didėjimo į Lenkiją ir nutraukti ilgalaikius įsipareigojimus su vietiniais žaliavos supirkėjais, kurie dėl žaliavos pertekliaus nebūtinai atnaujins su jais nutrauktas sutartis“,– sako E.Simonis.

Optimistiniai ženklai

Kaip keisis pieno supirkimo kainos per paskutinįjį šių metų ketvirtį, pasak „Pieno centro“ direktoriaus, sunku prognozuoti. Tačiau, optimistinius ženklus rodo pasaulinė pieno rinka, kurioje fiksuojamas visų pagrindinių pieno produktų kainų augimas. Be to, didžiausia pieno produktų importuotoja Kinija per pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su 2015 m. rezultatu, didino visų pieno produktų importą – sviesto 35 proc., sūrio 24 proc., nugriebto pieno miltelių 5 proc., nenugriebto pieno miltelių 25 proc., išrūgų miltelių 16 proc. Panašu, kad ir antrąjį šių metų pusmetį importuojamų pieno produktų paklausa Kinijoje augs.

Pieno produktų prekybos sistemos „Global Dairy Trade“ (GDT) paskutiniuose dvejuose aukcionuose rugpjūčio 2 ir 16 dienomis pieno produktų kainų indeksas augo abu kartus – atitinkamai 6,6 ir 12,7 proc. Pažymėtina, kad paskutiniojo GDT aukciono bendrasis kainų indeksas pasiekė aukščiausią atžymą nuo 2015 m. spalio 20 d.

Prognozės santūrios

Tačiau aktyvesnį pieno kainų augimą vertinti reikėtų santūriai. „ES šalyse pieno gamyba ūkiuose 2016 m. sausio-gegužės mėnesiais, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo 4,5 proc. Pieno perteklius ir pieno produktų žemos paklausos problema laikoma svarbiausia kaltininke dėl katastrofiškai mažų pieno supirkimo kainų visame pasaulyje. Tikimasi, kad pieno žaliavos pertekliaus problemą iš dalies padės spręsti netrukus startuosianti 150 mln. eurų dydžio ES priemonė, skirta skatinti ūkininkus mažinti pieno gamybą ir stabilizuoti pieno supirkimo kainą. Iš kitos pusės dėl palankiai susiklosčiusių gamtinių sąlygų Naujoje Zelandijoje ir Australijoje 2016-2017 m. sezonu laukiama gerų primilžių ir didesnės pieno gamybos. Tai gali tapti papildomu galvos skausmu visai pasaulinei pieno pramonei, siekiančiai nors kiek stabilizuoti įsisiūbavusias pasiūlos ir paklausos svarstykles“,– teigia E.Simonis.

Rekomenduojami video