Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pedofilų nesustabdo nei viešumos baimė, nei nelaisvė

Sakoma, kad mąstantis žmogus, ką nors bloga padaręs ir įkliuvęs, po to tik galvą nuleidžia ir elgiasi dorai. Tačiau tai – ne apie pedofilus. Pastarąjį penkmetį tokie nusikaltėliai turėjo itin daug progų išgirsti, kaip jie niekinami didžiosios dalies tautos, tačiau nei toji panieka, nei įkalinimo bausmės pedofilų nestabdo.

Kentės dar 100 vaikų?

Bene šiurpiausia, kad pedofilais galima vadinti ir visai jaunus žmones, nes ir jie jau esą „supratę“, jog turi potraukį užsiimti seksu su vaikais. Liguistą potraukį, nes psichiatrai teigia, jog intymus bendravimas su vaikiško amžiaus „partneriu“ yra iškrypimas, liga. Beje, gydoma ir išgydoma.

Tiesa, kai kurie psichiatrai dar išvedžioja skaičiuodami, kad pedofilu galima vadinti tik tokį jauną asmenį, kuris seksui pasirinko už save 10 metų jaunesnį „partnerį“ (iki 16 metų), tačiau daug kam atrodo kitaip: pedofilas yra tas, kas siekia lytinės aistros su jaunesniu nei 16 metų asmeniu. Net jeigu ir pats kaltininkas yra nepilnametis – 15–17 metų.

Policija šiemet jau pradėjo ne vieną ikiteisminį tyrimą dėl mažamečio asmens lytinio išnaudojimo. Vasario pradžioje Klaipėdos policininkai sulaikė jauną vyrą (25 m.), kuris šiurpino mažametes tūnodamas daugiabučio namo laiptinėje. Vienu atveju, po kurio vyras įkliuvo, jis sekė 2 mažametes, o laiptinėje jau paleido savo rankas į darbą – nutvėręs vieną mergaitę, grabinėjo ją per drabužius. Mergaitėms pradėjus rėkti, kelių butų duris pravėrė kaimynai, tad „meilužis“ puolė bėgti, tačiau netrukus buvo sulaikytas. Pareigūnai, beje, įtaria, kad šitaip vyras „medžiojo“ ne pirmą kartą, tad išplatino pranešimą, raginantį atsiliepti kitus galimai panašiai nukentėjusius asmenis.

Kiek anksčiau įtarimai dėl vos 2 metukų mergaitės tvirkinimo buvo pareikšti 39 metų šiauliečiui. Kadangi vyras yra mažylės tėvas, tyrimas gali pasibaigti ir ne teismu, nes šeimose tokių atvejų būna ir poroms pykstantis, griebiantis melo.

O Pagėgių policininkai dar aiškinasi, ar tikrai 26 metų vyras yra 9 metų mergaitės tvirkintojas. Tokie įtarimai vyrui pareikšti pačioje šių metų pradžioje.

Galima liūdnai spėti, kad tokių vaikų, kurie vienaip ar kitaip nukentės nuo įvairaus plauko iškrypėlių, šiais metais bus dar mažiausiai apie 100, nes tokia negailestinga yra pastarųjų metų oficialioji statistika kasmet. Štai Policijos departamentas skelbia, kad 2015 metais nuo pedofilų Lietuvoje nukentėjo 120 vaikų ir paauglių (iki 18 metų): 34 buvo išžaginti, 45 – seksualiai išprievartauti, 3 – priversti lytiškai santykiauti, 38 – tvirkinami. Kadangi iš viso dėl įvairių nusikaltimų pernai nukentėjo, Policijos departamento duomenimis, 2165 nepilnamečiai, tai galima daryti išvadą, kad lytinių iškrypėlių aukomis tapo beveik 6 procentai visų nukentėjusių vaikų.

2014 metais šalies policija įregistravo irgi 120 nepilnamečių, nukentėjusių nuo lytinių išnaudotojų. O kiek tokių nusikaltimų dar lieka nutylėtų ir policijoje neįregistruotų, galima tik spėlioti.

Išsisukti nepavyko

Savo naujausius statistikos duomenis pateikia ir Kalėjimų departamentas. Skelbiama, kad 2015 metų gruodžio 31-ąją šalies kalinimo įstaigose kalėjo 6500 kalinių, o 425 iš jų (tai yra beveik 7 proc.) – lytiniai nusikaltėliai: 314 kalinių, nuteistų už išžaginimą, ir 111 kalinių – už kitus lytinius nusikaltimus.

Dar galima pridėti, kad bausmės vidurkis už išžaginimą nuteistam asmeniui pernai buvo per 6,5 metų, o už kitus lytinius nusikaltimus – per 4 metus ir 10 mėnesių.

Pernai iš „zonos“ buvo išleisti į laisvę 127 asmenys, kalėję už lytinius nusikaltimus ir atlikę bausmę.

Gyvenimo laisvėje tikėjosi ir pajūrio gyventojas Aidas Mažrimas (39 m.). Jis dar pernai vasarą Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžiu buvo nuteistas kalėti 9 metus už dviejų mažamečių mergaičių seksualinį prievartavimą. Tačiau nuteistasis kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą (LApT) teigdamas, kad buvo tik apkalbėtas mergaičių, o lytinę prievartą, apie kurią detaliai ir logiškai jos liudijo, mažametės greičiausiai patyrusios savo šeimose. Tačiau neseniai ir Apeliacinis teismas patvirtino, kad A. Mažrimas – mažamečių prievartautojas. Tai jis darė prievarta – grasindamas išniekinti ir padegti – abi mergaites dienos metu nusivedęs prie Danės upės, būdamas girtas. Tad nusikaltėliui teks kalėti 9 metus ir atlyginti nukentėjusioms mergaitėms padarytą skriaudą – sumokėti po 3000 eurų.

Teismas neišgirdo

LApT neseniai neišgirdo ir Naujosios Akmenės gyventojo Vlado Gusčio (42 m.). Prieš 2 metus šis bedarbis Šiaulių apygardos teisme buvo nuteistas kalėti 14 metų už tai, kad 2004–2011 metais lytiškai išnaudojo mažiausiai 2 mažametes ir 2 nepilnametes, kurių jauniausiai buvo 12 metų. Nusižiūrėtas aukas vyras atsiviliodavo į savo butą, rodydavo joms pornografinius filmus ir tenkindavo savo lytinę aistrą. Dauguma mergaičių buvo iš nedarnių šeimų.

Pats nuteistasis kaltę neigė, todėl kreipėsi į LApT.

Šis teismas, neseniai išnagrinėjęs V. Gusčio skundą, išteisino vyrą tik dėl lenkimo nepilnametes kvaišintis kanapėmis jo bute, mat nusprendė, kad tam pritrūko neginčytinų įrodymų. Todėl LApT sumažino V. Gusčiui ankstesniojo teismo paskirtą bausmę 2 metais – dabar kalėti teks 12 metų. O dėl išžaginimo ir seksualinės prievartos vyras, kaip nustatė LApT, yra kaltas. Jis įpareigotas atlyginti savo aukoms patirtą žalą.

Beje, įkliuvusieji dėl įtariamos pedofilijos labai dažnai nepripažįsta savo kaltės ir taip stengiasi išvengti gresiančios bausmės. Ir tai daro ne be reikalo. Štai Generalinės prokuratūros skelbiama statistika teigia, kad 2014 metais (2015 metų duomenys dar nebaigti sumuoti) Lietuvos teisėsaugininkai nutraukė net 128 ikiteisminius tyrimus, pradėtus dėl įvairių lytinių nusikaltimų, nes pritrūko įtariamųjų kaltės įrodymų, o dar 12 tyrimų sustabdė dėl to, kad, gavę prašymus nustatyti lytinius išnaudotojus, jų niekaip nenustatė. Ir metais anksčiau daugybė tokio pobūdžio ikiteisminių tyrimų – 132 – buvo nutraukta, o 14 – sustabdyta, kol bus surasti įtariamieji, apskųsti vadinamųjų lytinio išnaudojimo aukų.

Motina neapgynė

Spėlionių, ar bus nuteistas, ar galbūt išvengs bausmės, nes tikina esąs visai nekaltas, slegiamas šiuo metu gyvena Aukštaitijos gyventojas R. M. (48 m.). Į teismą perduota nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje pusamžis vyras kaltinamas išžaginęs ir seksualiai prievartavęs dešimtmetę. Tuo metu bute buvusi motina dukters nuo prievartautojo neapgynė, nes girta miegojo kitame kambaryje.

Pernai spalį Aukštaitijoje įvykdytas nusikaltimas sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo. Vakare pas kaimynus atbėgusi verkdama mažametė pasakė, kad ją namuose ką tik išprievartavo nepažįstamas vyras, ir prašė jų gelbėti bute likusią motiną. Nuskubėję į jos namus žmonės rado miegančią neblaivią mergaitės motiną ir kažkokį vyrą. Gyventojai jam neleido pasišalinti iš buto ir iškvietė policiją.

Paaiškėjo, kad sulaikytasis – prieš pusmetį iš įkalinimo įstaigos paleistas 8 kartus teistas R. M. (48 m.). Jį į svečius tą dieną pasikvietė mergaitės motina. Manoma, kad, neblaiviai buto šeimininkei užmigus, R. M. kitame kambaryje seksualiai išprievartavo ir išžagino mažametę. Bejėgė auka sakė priešintis bijojusi, nes jai kaltinamasis grasino peiliu. R. M. ir iškart po sulaikymo, ir ikiteisminio tyrimo metu savo kaltę neigė.

Vaiko teisių apsaugos specialistai pasirūpino, kad seksualinę prievartą patyrusi mažametė augtų saugioje aplinkoje.

Ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjai, o jam vadovavo ir kontroliavo Panevėžio apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jelena Sabaliauskienė. Prokurorė pasidžiaugė, kad Panevėžio apskrities VPK Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos tyrėjai skyrė didelį dėmesį šio sunkaus nusikaltimo tyrimui, todėl ikiteisminį tyrimą pavyko baigti mažiau nei per 4 mėnesius.

„Tai labai skaudus atvejis. Pats brangiausias mergaitei žmogus nepasirūpino, kad ji savo namuose būtų saugi. Dėl to, kas įvyko, kaltas ir suaugusiųjų neatsakingumas, ir besaikis alkoholio vartojimas. Šioje istorijoje džiugina tik kaimynų pilietiškumas – jie neliko abejingi mergaitės pagalbos prašymui, neleido įtariamajam pabėgti“, – sakė prokurorė J. Sabaliauskienė, perdavusi šią bylą nagrinėti į Panevėžio apygardos teismą.

Beje, ne vienos institucijos, analizuojančios pedofilijos atvejus, skaičiuojama, kad pedofilų aukomis tapusių nelaimėlių vaikystę taip dažniausiai žalojo jų artimos aplinkos žmonės – šeimos nariai, šeimos draugai, giminaičiai. Tokie atvejai paprastai sudaro net 90 procentų visų užfiksuotos pedofilijos atvejų.

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video