Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pažinties pradžioje visi esame idealūs

„Deja, net patyrę stiprų bendrumo jausmą su kitu žmogumi, dar negalime būti tikri, kad gyvenimas po vienu stogu bus malonus“, – tikina santykių specialistas Šarūnas Mažuolis. Su juo kalbamės apie tai, kaip atpažinti sau tinkantį žmogų pirmųjų susitikimų metu.

Turbūt pažinties pradžioje praktiškai neįmanoma pažinti kito žmogaus?

Tam yra kelios pagrindinės priežastys. Ne vienas, ieškantis antrosios pusės, turi vienokį ar kitokį sąrašą savybių, kaip kitas žmogus turi atrodyti, kuo jis turėtų užsiimti, ką mėgti, ko nemėgti ir pan. Jei pasimatymo metu priešais jus prie kavos staliuko atsiduria žmogus, itin tiksliai atitinkantis sąrašą, išsaugoti blaivų protą gali būti gana sunku. Kitas galimas variantas, kai tiesiog jaučiate sunkiai nusakomą bendrumą su kitu žmogumi ir skubate klijuoti jam sielos draugo etiketę.

O jei tai sielos draugas, ar jis tinka į gyvenimo partnerius, ar ne?

Pažinties pradžioje neišvengiamai vyksta daug natūralios savireklamos ir šiokios tokios vaidybos. Visi stengiamės pasirodyti bent kiek gražesni, patrauklesni, mandagesni. Deja, kai kurių žmonių šis „reklaminis šou“ būna labai nutolęs nuo tikrovės. Jei nuoširdžiai patikėsite, kad žmogus bus kaip tik toks, koks yra per pirmąsias pažinties savaites, galite labai nusivilti. O kartais patiklumas net gali brangiai kainuoti. Praėjus kiek laiko, santykiams tapus artimesniems, žmogus atsipalaiduoja, štai tada ir išlenda labai nemalonios jo charakterio savybės.

Kaip vis dėlto pažinti žmogų kiek įmanoma labiau ir kaip kuo anksčiau įžvelgti jo tikrąjį charakterį?

Štai keli patarimai:

  • Stebėkite, kaip jis (ji) elgiasi su aptarnaujančiu personalu. Jei jums nepatinka jo (jos) elgesys, turėkite galvoje, kad nesvarbu, kaip gražiai jis (ji) elgiasi su jumis dabar, netrukus sulauksite labai panašaus elgesio ir su jumis.
  • Atkreipkite dėmesį, kaip jis (ji) elgiasi su tėvais bei artimaisiais. Santykiai su tėvais gali būti šaltoki ir tai dar nerodo pavojaus ženklų. Tačiau jei matote, kad jis (ji) elgiasi nepagarbiai, blogai apie juos atsiliepia, yra priešiškai nusiteikęs (-usi), verta suklusti. Santykiai su tėvais bei artimaisiais neretai būna problemiški, jie labai gerai išryškina visas žmogaus charakterio ydas. Kad ir kokie sudėtingi santykiai būtų, svarbu, kad iš jo (jos) pusės jaustųsi pagarba artimiesiems.
  • Jei norite pažinti žmogų, pasodinkite jį prie kompiuterio lėtu internetu – tai pastaruoju metu paplitęs sąmojis. Ir jis teisingas. Stresinės situacijos labai gerai atskleidžia nemalonius žmogaus charakterio aspektus. Jei matote, kad stresinės situacijos lengvai išveda jį (ją) iš kantrybės, prasideda lengvesni ar sunkesni pykčio, agresijos protrūkiai, atidžiai įvertinkite, ar norite su juo (ja) turėti artimus santykius.
  • Kai kurias stresines situacijas galima sukelti dirbtinai – išvažiuokite kartu į šiek tiek sudėtingesnę kelionę (poilsinė su „viskas įskaičiuota“ vargu ar ką nors atskleis); pasiskolinkite ką nors, ypač žinodami, kas jam (jai) yra bent kiek brangu, reikalinga, ir pasakykite, kad sulaužėte, pametėte. Stebėkite, kaip žmogus reaguos į netektį. Pasiskolinkite mašiną ir liūdnu balsu praneškite, kad ją netyčia įlenkėte; smarkiai jam (jai) paprieštaraukite, nesutikite su jo (jos) nuomone (tik nebūkite nepagarbūs ar konfliktiški) ir stebėkite, kaip jis (ji) priima priešingą nuomonę. Visos šios ir panašios situacijos leis pamatyti, su kuo gali tekti susidurti gyvenant po vienu stogu ir kuriant šeimą.
  • Pastebėkite, kaip jis (ji) geba pasakyti „ne“, t. y. atsisakyti to, kas jam (jai) nepatinka. Atkreipkite dėmesį, ar kiti žmonės gali juo (ja) naudotis. Žmogus, neturintis aiškiai nustatytų ribų, kaip su juo galima elgtis, turės problemų santykiuose. Moteris negerbs tokio vyro, o vyras lengvai naudosis tokia moterimi. Jei susitikinėjate su žmogumi, kuris leidžia, kad juo naudotųsi, turėsite rimtų iššūkių, kurie labai dažnai veda į nelaimingus santykius arba skyrybas.
  • Ar žmogus, su kuriuo susitikinėjate, neturi labai griežtai nusistatytų taisyklių, kas ir kaip gyvenime turi būti? Ar jo pasaulėžiūra nėra siaura ir nelanksti? Tokios savybės yra nebrandžios asmenybės bruožai, su ja ilgalaikiai santykiai būna labai sudėtingi.
  • Konfliktinės situacijos puikiai atskleidžia žmogaus charakterį. Nesvarbu, ar konfliktas įvyksta tarpusavyje, ar stebite konfliktinę situaciją iš šalies. Stebėkite, kaip jis (ji) elgiasi – stengiasi išvengti konflikto pabėgdamas (-a), puola ir bando įrodyti savo teisumą ar stengiasi situaciją spręsti konstruktyviai, rasti geriausius įmanomus sprendimus? Stebėkite, ar jums patinka jo (jos) elgesys, ar nekyla nemalonus pojūtis, kad daugiau į tokią situaciją niekada nenorėtumėte patekti.

Turbūt visagalis laikas yra kone svarbiausias veiksnys bandant pažinti žmogų?

Net ir žinant, į ką vertėtų atkreipti dėmesį, reikia pakankamai laiko norint patekti į įvairesnes situacijas, susidurti su problemomis, kurių pačioje santykių pradžioje pora paprastai sąmoningai vengia. Stebėkite pavojaus ženklus – juos dažnas žmogus pastebi pakankamai anksti, tačiau yra linkęs ignoruoti, ypač jei kandidatas į gyvenimo partnerius traukia, jei kyla vilčių, kad tai gali būti tinkamas žmogus ilgalaikiams santykiams.

Neskubėkite nutraukti bendravimo, tačiau būkite budrūs, ypač jei viskas atrodo nuostabu. Neretai dalis charakterio bruožų, kurie nėra tokie akivaizdūs kaip agresyvumas, atsiskleidžia tik po metų ar netgi ilgesnės pažinties. Tai gali būti nemokėjimas rūpintis kitu, partnerio poreikių ignoravimas, neįsiklausymas į partnerį ir t. t. Tokius kito žmogaus charakterio bruožus pastebėsite greičiau, jei žinosite savo pačių poreikius, suvoksite, kas jums yra būtinybė bendraujant, o su kuo galite susitaikyti, susigyventi neišduodami savęs. Kito žmogaus pažinimas priklauso ir nuo savęs pažinimo. Kas gerai pažįsta save, ne taip greitai ir lengvai susižavės žmogumi, visiškai netinkančiu jam (jai) ar ilgalaikiams santykiams apskritai.

Koją pakišti, ko gero, gali žaibiškas susižavėjimas, aistra, seksualumas?

Meilė, susižavėjimas, aistra – tai stiprūs jausmai, tačiau kai jų pagrindu skubama kurti šeimą, neretai sulaukiama nemalonių staigmenų. Pravartu prisiminti seną tiesą, kad seksualumas yra daug daugiau nei vien patraukli išvaizda. Moterys žino – kartais visai neišvaizdus, netgi ne itin tvarkingas vyriškis patraukia akimirksniu, net jei intelektas priešinasi visomis išgalėmis. Iš kur atsiranda tokia trauka? O traukia stipri energija, jos tėkmė per vyro kūną, kurią moteris jaučia ir jos kūnas automatiškai reaguoja. Vieni vyrai tai turi nuo gimimo, kitiems pravartu arba sportuoti, arba užsiiminėti energinėmis praktikomis, kovos menais – tai skatina energijos tėkmę ir jos resursų kaupimą.

Norint perprasti kitą žmogų, daug įtakos turi ir ieškančiojo charakteris. Ar labai greitai ir stipriai esame linkę prisirišti prie patikusio žmogaus, ar desperatiškai mums reikia santykių, ar prastai jaučiamės būdami vieni ir todėl skubame sutikti ką nors, kas išgelbėtų nuo vienatvės, ar labai esame vėtomi ir mėtomi emocijų bei vaizduotės – visa tai taip pat nulemia, ar mes greitai ir tiksliai nuskaitysime, koks žmogus pretenduoja tapti mūsų gyvenimo partneriu.

Rekomenduojami video