Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavydas – realus ar įsivaizduojamas pavojus?

Pavydas gali nepastebėtas įsikurti jumyse ir neleisti ramiai gyventi. Nors nepavydint gyventi – daug paprasčiau...

Žingsnis iki keršto

Nuo seno pavydas laikytas nuodėme, nervų ligų priežastimi, asmenybei tobulėti trukdančiu jausmu. Kodėl jis kyla? Dažniausiai jis atsiranda iš mūsų silpnumo, kompleksų, baimių, nepasitikėjimo savimi, pažeidžiamumo.

Yra kelios pavydo pakopos. Pavydo pradžia – savęs lyginimas su aplinkiniais. Galbūt kas nors pranoksta jus savo gebėjimais ar jums svarbioje srityje pasiektais laimėjimais ir tai sukelia apmaudą, nusivylimą, o kartais – ir pažeminimo jausmą. Tuomet pavydas pakeičia jūsų santykius su žmogumi, kuriam pavydite. Net gerai draugei galite pajusti nepalankumą.

Ar pavydas silpnas, ar stiprus, priklauso nuo situacijos, jūsų temperamento ir daugelio kitų veiksnių. Atskirais atvejais net kyla noras apkartinti gyvenimą žmogui, kuriam pavydite.

Nerealizuoti poreikiai

Nerealizuoti poreikiai – pradinis pavydo taškas. Poreikių begalė, juos galima suskirstyti į dvi dalis: pagrindiniai ir visi kiti. Pagrindiniai poreikiai susiję su išgyvenimui būtinais dalykais. Jei galite lengvai patenkinti alkį ir troškulį, išsimiegoti, turite, kur gyventi, ir yra jus mylinčių ir gerbiančių žmonių, baziniai poreikiai patenkinti. O kai ko nors išties svarbaus jūsų gyvenime trūksta, nepavydėti visa tai turintiesiems nelengva.

Vis dėlto yra žmonių, kurie net turėdami nepatenkintų pagrindinių poreikių nejaučia pavydo sėkmingiesiems. Kodėl? Savo veikloje įžvelgdami prasmę, jie nustoja savęs gailėti, o kartu pasitraukia ir pavydas.

Be pagrindinių, yra ir kitų poreikių. Pvz., noras kur nors nukeliauti. Su pavydu dėl šių dalykų galima susitvarkyti – tiesiog mėgstant ir vertinant savo pačių gyvenimą. Toks požiūris net gali padėti pasitempti. Tarkime, pajuntate pavydą žiūrinėdama nuotraukas iš draugų slidinėjimo atostogų Austrijoje. Jums smagu, kad draugė puikiai praleido laiką, bet liūdna, kad pati nieko panašaus nesuorganizuojate. Gal turite per mažai pinigų tokioms išvykoms, o gal trūksta geros kompanijos? Tokiu atveju verta pasvarstyti, kaip susitaupyti pinigų, kur atrasti bendraminčių tokioms ar panašioms kelionėms. Kai imsite realiai planuoti, viskas tikrai pavyks.

Priepuolių prevencija

*Kad atsikratytumėte pavydo, visų pirma prisipažinkite, kam ir dėl ko jį jaučiate. O tada pasvarstykite, ar tikrai jums reikalingas tas pavydą sukėlęs dalykas. Ar jūsų norai sutampa su realiomis galimybėmis? Be abejo, naujas automobilis nepakenktų niekam, bet ir jūsų senukas – įprastas, jaukus, rieda ne taip jau prastai.

*Pavydite ištekėjusioms draugėms ir gal net vengiate su jomis bendrauti? Be reikalo. Labiau su jomis pabendravusi suprasite, kad šeiminis gyvenimas irgi turi savo kainą. Gal net jums nepriimtiną. Įmanoma, kad draugės jūsų, vienišės, gyvenime įžvelgia daugiau privalumų nei trūkumų. Juk einate kur norite ir su kuo norite, pinigus leidžiate neatsiklausdama, tik savo vienos poreikiams, savaitgaliais neprivalote gaminti šeimai maisto.

*Pažvelkite iš kitos pusės į tai, kas neleidžia nurimti. Analizuokite svetimą sėkmę ir atraskite, kas žmogui padėjo jos pasiekti. Nuoširdumas? Darbštumas? Gražūs santykiai su aplinkiniais? Gal jums vertėtų iš to žmogaus pasimokyti? Užsibrėžkite tikslus artimiausiems keleriems metams ir drąsiai jų siekite. Gal verta imtis studijų, gal atsisakyti minties įsigyti kokį nors daiktą, o toliau taupyti? Tikėtina, kad, išanalizavusi svetimą sėkmę, pastebėsite, jog žmogus už tai labai brangiai moka – iki išnaktų sėdi biure, visai neturi laisvalaikio ir dėl to pykstasi su namiškiais. Ar jūs tam pasiryžusi?

*O štai trumpas atsakymas, kaip liautis pavydėjus: kruopščiai tvarkykite savus reikalus ir nelyginkite savęs su kitais.

Flickr.com nuotr.

Pavydas šeimoje

Pavyduliavimas šeimoje – daugeliui pažįstamas reiškinys. Jo priežastis – nuosavybės jausmas, kurį jaučia vienas sutuoktinis kitam.

Už šį nuosavybės ar valdžios pojūtį tenka mokėti baime, kad galima netekti artimo žmogaus. Beje, mintis, kad jei pavydi, vadinasi, myli, yra teisinga tik iš dalies.

Vaistai moteriai

*Pripažinkite, kad esate pavydi, tuomet pavyks lengviau šį jausmą įveikti. Bene geriausi vaistai nuo pavydo – ne persekioti ir žeminti sutuoktinį, o labiau pamilti save ir ugdyti pasitikėjimą savo jėgomis.

*Šiek tiek pavydėti yra normalu, bet jei jums sunku valdyti situaciją ir kasdien atrodo, kad vyras jums neištikimas, pasitarkite dėl to su psichologu.

*Nepavydėkite jo darbui. Taip, vyras jam skiria daug laiko, bet juk darbas – tai jo būdas aprūpinti savo šeimą viskuo, ko jai reikia. Ką jūs pasakytumėte, jeigu jis viską mestų ir nuolat sėdėtų šalia jūsų, padėjęs galvą ant peties? Toks vyras labai greitai prarastų ir socialinę vertę, ir pajamas, ir jūsų pagarbą. Ar jūs to tikrai norite?

*Ribos, kurių geriau neperžengti: nekamantinėkite išrinktojo apie gyvenimą iki jūsų. Ir jūs, ir jūsų mylimas vyras turėjo asmeninį gyvenimą iki jums susipažįstant. Tai praeitis. Ypač nekalbėkite su mylimuoju apie praeitį, stengdamasi pajuokti ar pažeminti jo buvusias drauges, gal net žmoną. Kartu jūs pažeminsite ir save pačią. Jis pasirinko jus, vadinasi, šiuo metu tai yra svarbiausia.

*Kiekvienas žmogus turi turėti asmeninę erdvę ir savo laiką. Neužmirškite: jūsų partneris ar vyras nėra jūsų nuosavybė, jis gyvena visuomenėje. Gali turėti draugų ir pažįstamų, apie kuriuos jūs nežinote, reikalų, kuriuos jis sprendžia jums nedalyvaujant. Kvaila sekti ar tardyti – taip ne tik priversite jį visiškai užsidaryti, bet ir atsiriboti nuo jūsų. Pagaliau, gal problema ne ta, kad praleidžiate per mažai laiko drauge, o ta, kad tokiu būdu praleistas laikas jūsų netenkina? Atraskite jums abiem įdomių užsiėmimų – galbūt tada kils mažesnis nepasitenkinimas, kai jis ir vėl užtruks darbe?

*Vertinkite save. Jei jums atrodo, kad vyras gali atkreipti dėmesį į kitą moterį, vadinasi, esate ne pačios geriausios nuomonės apie save. Kai manysite, kad esanti graži ir protinga, su jumis įdomu ir jumis galima didžiuotis, jūs tikrai nemąstysite apie varžovę. Rūpinkitės savimi, tobulėkite, būkite įdomi sau ir aplinkiniams.

*Realizuokite save. Jūs esate asmenybė. Taip, mylinti vyrą moteris pasiruošusi paskirti jam savo gyvenimą, tačiau toks pasiaukojimas turi prasmės tik tada, kai pati esate kažko verta. Užsiimkite įdomia veikla, kad nebūtų laiko sėdėti prie televizoriaus, pasinėrus į liūdnus apmąstymus apie išdavystę.

*Net jei aptiksite neginčijamų (kaip tuo metu jums atrodys) vyro kaltės įrodymų, išsaugokite sveiką protą. Tokiais atvejais dažnai pasakoma ar padaroma tai, ką vėliau labai sunku ar net neįmanoma ištaisyti.

*Jeigu tikrai nutiko kas nors negero, neskubėkite nešti prašymo skirtis. Skyrybos – labai sunki ir traumuojanti patirtis. Gal laikui bėgant mylimajam bus galima atleisti?..

Vaistai vyrui

*Net logiškai ir protingai argumentuojant pavyduoliui sunku ką nors įrodyti – teks pasitelkti begalinę kantrybę.

*Susitarkite – neretai pavydas kyla dėl to, kad partneriai skirtingai suvokia artimumo ir leistinumo ribas. Kas dera ir kas ne bendraujant su priešingos lyties asmenimis? Galbūt vaizdas, kaip mylimoji pasisveikindama pakšteli žmogui į žandą jums sukelia priešinfarktinę būseną, o jai tai tėra tiesiog pasisveikinimas? Kalbėkite ir tarkitės, kas judviejų porai priimtina ir kas ne. Be kompromisų čia neapsieisite, ir ne visada juos bus lengva priimti. Bet tikrai įmanoma.

*Draugystė su priešinga lytimi – ne priežastis kelti pavydo scenas. Savo pavydu jūs galite pats paskatinti įvykius. Kai tik pasakysite moteriai, kad jums kelia įtarimų jos gražūs santykiai su draugu, ji pati gali į šiuos santykius pažvelgti kitaip. Jūs savo pavydu sukelsite jos susidomėjimą tuo žmogumi. Pamąstykite, jeigu jiedu pažįstami daugybę metų, jei juos sieja draugiški santykiai, kodėl ji staiga turėtų būti jums neištikima su juo?

*Žmogus turi turėti draugų. Kvaila pavydėti partnerei draugų ir to, kad kartais vietoj jūsų kompanijos ji pasirenka juos, ypač drauges. Kad ir kokia stipri būtų jūsų meilė, turite kartais išsiskirti, kad stipriau pajaustumėte prieraišumą vienas kitam. Turėtumėte džiaugtis, kad jūsų žmoną vertina ir myli tie, kurie jau seniai ją pažįsta, vadinasi, jūs pasirinkote tinkamą žmogų. Geriausia būtų, jei jūs pabandytumėte geriau pažinti jos drauges, draugus, tarp kurių ji puikiai jaučiasi, kad suprastumėte, ko reikia, kad taip pat komfortiškai ji jaustųsi ir su jumis.

*Jei pavydas pasiekia objektyviai nesveiką lygmenį, būtina psichoterapeuto pagalba ar net skyrybos. Kai kurie atvejai vis dėlto būna neįveikiami ar net patologiniai.

Rekomenduojami video