Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasarinio puolimo nuojauta

Paskutinioji šio Seimo pavasario sesija prasidėjo po galingo politinės artilerijos apšaudymo. Nors valdančiųjų pozicijoms gerokai kliuvo, ar opozicijai nepritrūks parako pradėti pavasarinį rinkimų puolimą?

Atgal į apkasus

Ši Seimo sesija bus paskutinioji, kuriai vykstant dar nebus prasidėjęs svarbiausias politinis mūšis – nacionaliniai rinkimai: rugsėjo 10-ąją, kai parlamentas turės imtis rudens sesijos darbų, iki jų bus mažiau nei mėnuo. Poziciniam rinkimų karui tada jau neliks laiko, ateis žaibiškų atakų ir kontratakų metas, kai strategiškai svarbiausiose fronto vietose bus sutelkti visi rezervai priešo gynybai pralaužti, o užnugaryje veikiantys diversantai sprogdins persigrupuoti ir atsitraukti tinkamus tiltus. Tačiau mūšyje už politinius reitingus, vietų skaičių naujame Seime ir sočią, šiltą bei nerūpestingą artimiausių 4 metų savo pačių ateitį pavasarinės sesijos politinė kampanija taip pat labai svarbi.

Dar prieš prasidedant sesijos darbui, Seimo nariai buvo įregistravę daugiau kaip tūkstantį įvairių įstatymų projektų. Tarp svarbiausių darbų minimas naujo šalies socialinio modelio įstatymų paketas, tarp jų ir naujasis Darbo kodeksas. Seimas taip pat turės apsispręsti dėl šauktinių kariuomenės ateities, internetinio balsavimo, abortų draudimo, pavardžių originalios rašybos dokumentuose ir įvairių kitų visuomenės dėmesį traukiančių dalykų. Jų svarstymas ir priiminėjimas Seime neišvengiamai taps artėjančios rinkimų kovos dalimi, tad visuomenės lūkesčiai, jog nauji įstatymai bus tinkamai parengti, turbūt ne vienu atveju taip ir liks neišsipildę.

„Gal jau jūs čia neskubėkit...“

Politologas Antanas Kulakauskas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, svarstydamas apie galimą politinių jėgų taktiką pavasarinėje Seimo sesijoje, sakė pastebėjęs bandymų sumažinti politinę įtampą tarp Vyriausybės ir prezidentūros po Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) veiksmų tiriant vadinamojo „Druskininkų dvaro“ įteisinimo istoriją. Politologas atkreipė dėmesį, kad be didelių komplikacijų buvo paskirtas socialdemokratų pasiūlytas naujas sveikatos ministras. „Rinkimai tarsi jau ir netoli, bet vis dėlto dar pavasaris, ir dar bus vasara. Kaip teisingai pasakė kolega Lauras Bielinis, jei dabar labai daug bus iššaudyta, per vasarą užsimirš. Kitaip sakant, reikia pasilikti kai ką ir rudeniui“, – sakė A.Kulakauskas.

Tačiau, anot jo, pavasario sesijoje bus svarstomi ir tokie klausimai, kurių visuomenė iki rinkimų taip lengvai nepamirš. Politologo manymu, mūšiai dėl naujo socialinio modelio, ko gero, bus atkaklūs. Prezidentė anksčiau tarsi vis ragindavo politikus dėl jo „apsispręsti“, o dabar, pasak profesoriaus, jau pasigirdo kitokių gaidų: šalies vadovė ragina „geriau pamatuoti“. „Nors tiesiai nebuvo pasakyta, bet prasmė pasirodė tokia: „Gal jau jūs čia neskubėkit.“ Regis, nieko gero iš to modelio nebus, – jei jį ir priims, vis tiek reikės persvarstyti“, – sakė pašnekovas.

A.Kulakauskas pabrėžė, kad tokie svarbūs įstatymai paprastai nepriiminėjami kadencijos pabaigoje. Tai panašu į mokesčių reformą: esą jau bene keturios Vyriausybės įsirašydavo ją į savo programą, bet nustumdavo į paskutinius kadencijos metus. „Na, ne paskutiniais metais tokie dalykai daromi, pirmus metus svarstyk reformą, antrais – daryk. Bet jei nustumia į ketvirtus, regis, čia nieko nebus.“

Aiškiai matoma politinė kova

Ar plačiai nuskambėjusi STT operacija, per kurią liudytoju buvo apklaustas pats premjeras, o specialiuoju liudytoju – kitos į valdančiąją koaliciją įeinančios partijos lyderis, gali būti laikoma politiniu valdančiųjų pozicijų apšaudymu prieš prasidedant pavasariniam opozicijos puolimui? Politologas Mindaugas Puidokas, Kauno technologijos universiteto Viešosios politikos ir administravimo instituto docentas, sakė, kad į tai sunku vienareikšmiškai atsakyti. „Man paliko labai solidų įspūdį generalinio prokuroro ir jo pavaduotojo pasisakymas per LRT televiziją, jie paaiškino daug šio tyrimo subtilybių, ir kaip pilietis norėčiau pasitikėti teisine sistema. Manau, kad dėl tam tikrų skaidrumo problemų mūsų valstybėje tiriant tokio pobūdžio bylas yra gerai, kad paviešinamos pokalbių išklotinės ir panašūs dalykai. Tačiau galbūt ne visai tinkamai buvo pasirinktos priemonės vykdant viešąją tos STT operacijos dalį“, – sakė politologas.

Pasak jo, tai, kad tam tikros žiniasklaidos priemonės iš anksto žinojo, kada ir kur bus sulaikytas įtariamasis, kelia tam tikrų įtarimų, jog tai yra susiję su kampanija prieš rinkimus. „Politinė kova tarp prezidentės D.Grybauskaitės ir premjero A.Butkevičiaus visiems aiškiai matoma. Prezidentė ir savo pasisakymais, ir politinėmis nuostatomis labai aiškiai yra išreiškusi palaikymą Tėvynės sąjungai. D.Grybauskaitės, G.Landsbergio, A.Kubiliaus išsakyti tam tikrų svarbių įvykių vertinimai yra panašūs, kritikuojant dabartinę Vyriausybę tas atitikimas yra gan ženklus. Jį pastebi ne tik analitikai, bet ir eiliniai rinkėjai“, – pridūrė M.Puidokas. Jo manymu, gerokai padidėjęs politinis sujudimas būtent šiuo laikotarpiu greičiausiai taip pat yra susijęs su pasiruošimu naujiems rinkimams į Seimą, ir šių dalykų esą atskirti negalima.

Rekomenduojami video