Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paskutinieji darbai sode

Spalis – puikus mėnuo. Saulė dar maloniai šildo ir norisi ja mėgautis, kol neatėjo žvarbesnis lapkritis. Rudens gėrybės jau nuimtos, todėl ištuštėjusį sodą sutvarkykite ir tinkamai paruoškite žiemai.

Perkaskite žemę

Tai puikus laikas gerai perkasti dirvą, kad joje susikauptų pakankamai oro ir drėgmės. Sukastos dirvos grėbstyti nereikia, gali gulėti stambūs grumstai, jie per žiemą sukris ir pasidarys puri žemė. Svarbu žemę perkasti, kol ji dar pakankamai sausa. Jei kurį laiką buvo lietingi orai, šį darbą geriau atidėkite vėlesniam laikui. Sunkios ir nuo lietaus įmirkusios dirvos kasti nerekomenduojama.

Jei norite pagerinti dirvą mėšlu, galite pabarstyti ant sukastos žemės ir kauptuku pasklaidyti. Tik reikia žinoti, kad dauguma daržovių, ypač gumbasvogūniai ir svogūniniai augalai nemėgsta šviežio mėšlo. Geriau dirvą pagerinti perpuvusiu mėšlu arba specialiomis dirvai skirtomis trąšomis.

Spalio mėnesį, jei sode dar liko augančių daržovių, jas būtina nuimti iki mdidesnių šalnų. Ilgiausiai daržuose užsibūna kopūstai, griežčiai, burokai, salierai ir kitos ropinės daržovės. Šalnotų naktų jos nebijo ir gali augti iki didžiųjų šalnų. Vėliau jas reikia išrauti ir padėti vėsiame rūsyje.

Sode nukritusius lapus būtinai sugrėbkite, pasitaikius tinkamiems orams, juos sudeginkite. Ant nukritusių lapų kaupiasi daug kenkėjų ir ligų, kurios atėjus pavasariui gali išplisti sode. Nuo spalio vidurio iki mėnesio pabaigos nuskinkite žieminius vaisius. Per anksti nuskinti jie greitai pradeda pūti ir džiūti. Laikymui skirtus vaisius sudėkite vienu sluoksniu ant stelažų, padarytų iš lentų, ir laikykite vėsioje patalpoje. Kartkartėmis vaisius peržiūrėkite, pradėjusius gesti suvartokite arba išmeskite. Taip rūšiuodami ilgiau išlaikysite derlių.

Sodiname ir iškasame

Spalio mėnesį galima sodinti vaismedžius ir uogakrūmius, tik svarbu paruošti tinkamai dirvą. Jei planuojate šį rudenį sodinti medžius, duobę iškaskite prieš 2 savaites. Kad vaismedžiai geriau ir greičiau prigytų, jų šaknis pamerkite į molio tyrę. Tai ypač aktualu, jei sodinate medelį į lengvą dirvą. Molio tyrė turi būti pakankamai tiršta, kad gerai prikibtų prie šaknų.

Pasodinto vaismedžio ar uogakrūmio šaknys turi būti gerai apkastos žemėmis. Taip medelis nenušals žiemos metu ir lengviau prigis. Renkantis vaismedžių veisles, reikėtų orientuotis į kaimynystėje augančius augalus. Tos pačios veislės augalai geriau apdulkinami ir užaugina geresnį derlių.

Spalio pabaigoje, prieš didžiuosius šalčius, reikia nupjauti rožes ir jas apkloti eglišakėmis. Jomis reikėtų uždengti žiemai ir kitus šalčiui neatsparius augalus.

Kardelius, jurginus ir kitas svogūnines gėles iškaskite, stiebus nupjaukite ,o svogūnėliai išdžiovinkite ir padėkite į sausą vietą. Pipytės iškasamos po pirmųjų šalnų. Žemė ant šakniastiebio paliekama ir nenupurtoma. Antžeminė dalis nupjaunama. Paliekamas tik 10 cm ilgio stiebas. Šakniavaisio džiovinti nereikia. Iškastos pipytės pernešamos į šaltą patalpą ir laikomos joje per visą žiemą. Tinkamiausia laikymo temperatūra – 10–12 laipsnių.

Kad sodo žolė gerai peržiemotų ir pavasarį vėl jus džiugintų, paskutinį kartą ją nupjaukite spalio pabaigoje.

 

Petras Klimas

Rekomenduojami video