Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paneigė mitus apie glaukomą

Glaukoma pasaulyje serga 3,5 proc. 40–80 metų amžiaus asmenų. Sergantiesiems glaukoma tris kartus dažniau nustatomos gretutinės širdies ir kraujagyslių, kepenų ligos, cukrinis diabetas. Ši liga ne tik klastingai sunaikina regėjimą, bet ir pablogina bendrą organizmo būklę.

„Kas ketvirtas pacientas, besikreipiantis į akių ligų gydytoją, skundžiasi akių perštėjimu, jausmu, lyg akys būtų pripiltos smėlio. Sako, kad jos pavargsta dirbant kompiuteriu, vakarais tampa sunkios, jas skauda žiūrint televizorių. Tai – sausos akies sindromui būdingi nusiskundimai“, – sako Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoja prof. Ingrida Janulevičienė.

Nors šie nusiskundimai ir nesusiję su glaukoma, tačiau akių gydytojas, įvertinęs akių būklę, gali pastebėti ir nejuntamus glaukomai būdingus požymius.

Susirgus glaukoma, sergantieji ilgą laiką net nežino, jog serga. Pradinėse stadijose ši liga dažniausiai nesukelia jokių nusiskundimų. Pacientams tampa sudėtinga orientuotis aplinkoje, lėtai susiaurėja jų akiplotis, nes matymas tampa tarsi „pro vamzdį“. Dažniausiai pakitimai vystosi abiejose akyse, tačiau skirtingu greičiu. Nors glaukoma laikoma vyresnio amžiaus žmonių liga, tačiau ja sirgti gali ir vaikai, ir kūdikiai.

Įtarus pirmuosius glaukomos simptomus, reikia iš karto kreiptis į akių ligų gydytojus. Kuo anksčiau skiriamas gydymas, tuo didesnė tikimybė išvengti aklumo. Glaukomos atveju aklumas yra negrįžtamas, nes žūsta regos nervas. Šiuolaikinė medicina atstatyti žuvusio nervo ir išgydyti glaukomos sukelto aklumo dar negali.

I.Janulevičienė paneigia ir kai kuriuos mitus, susijusius su glaukoma.

Glaukoma yra padidėjusio akispūdžio liga. NETIESA

Akispūdis yra vienas pagrindinių glaukomų rizikos veiksnių, tačiau glaukoma gali išsivystyti ir esant normaliam akispūdžiui – tai vadinama normalaus akispūdžio glaukoma.

Akispūdis svyruoja. TIESA

Akispūdis yra dinamiškas fiziologinis parametras, svyruojantis visą parą. Gali būti, kad akispūdis pakyla, tačiau ne tuo metu, kai pacientas lankosi poliklinikoje. Todėl labai svarbu įvertinti akispūdžio svyravimų kreivę per parą.

Glaukominiai pakitimai vystosi dieną. NETIESA

Glaukoma nemiega. Daugeliui žmonių akispūdis pakyla naktį, apie 3–5 val. ryto. Tuo metu labiausiai pažeidžiamas regos nervas, nes akispūdis aukštas, o sisteminis kraujo spaudimas naktį būna žemesnis, dėl to sutrinka regos nervo perfuzija.

Kuo toliau liga pažengusi, tuo lengvesnė diagnostika. TIESA

Tačiau toli pažengusios glaukomos atveju atkurti prarasto regėjimo nebegalima, pagalba pavėluota.

Glaukomos sukelto aklumo negalima išvengti. NETIESA

Jei kiekvienas asmuo bent kartą per metus pasitikrintų akis, glaukoma būtų diagnozuojama laiku ir būtų paskirtas savalaikis gydymas.

 

Rekomenduojami video