Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pakeltos lysvės – greitam ir patogiam daržovių auginimui

Šaltas ir darganotas pavasaris, šiemet gerokai pavėlinęs sėją daržuose, pranašauja ir vėlesnį šviežių daržovių derlių. Tačiau daržininkai, norintys pirmosiomis daržovėmis mėgautis greičiau, sėklas beria į pakeltas lysves. Tokiose lysvėse augalai užauga greičiau, juos lengviau prižiūrėti. Be to, jos sparčiai populiarėja ir dėl estetiško, akiai patrauklaus vaizdo.

Daržoves valgo anksčiau

Antrus metus daržoves, prieskonines žoleles pakeltose lysvėse auginanti Solveiga Pranckūnė pasakoja įprastų lysvių atsisakiusi dėl dviejų priežasčių – smalsumo ir estetiško pakeltų lysvių vaizdo: „Kadangi vienas mano daržas įrengtas tiesiai po namo langais, nusprendžiau, kad gražiau atrodys pakeltos lysvės. Šiemet mano lysvėms yra antras sezonas. Pakeltas lysves paprasčiau prižiūrėti, nereikia jų kasmet formuoti iš naujo. Taip pat dirva čia greičiau įšyla, tad ir ankstyvesnio derliaus galima sulaukti.“

Ruošiasi auginti ir pomidorus

Pakeltose lysvėse ji auginą viską, ką ir įprastose lysvėse: svogūnus, morkas (pastarųjų auginimas pakeltose lysvėse pasiteisino bene labiausiai), cukinijas, salotas, ridikėlius, pekino kopūstus, japonines garstyčias, burokėlius, braškes, žirnius, įvairias žoleles. „Tik pomidorų nemėginau auginti, bet tik todėl, kad lysvės įrengtos ant kalno, kur labai vėjuota. Tačiau šiemet planuoju išbandyti ir juos“, – sėjos planus dėsto S.Pranckūnė.

Trūko tvarkos

Pakeltos lysvės S.Pranckūnei pasiteisino ir šiltnamyje. Jos teigimu, ne tik malonesnis vaizdas, bet ir pomidorų priežiūra pasidarė lengvesnė. „Pirmaisiais daržininkavimo metais šiltnamyje naudojau įprastas supiltas lysves, tačiau buvo daug netvarkos: žemės byrėdavo į takelius, lysvės ilgainiui prarasdavo formą ir vizualiai atrodė nekaip“, – įsitikinusi ji.

Įrengdama pakeltas lysves, Solveiga sako norėjusi kuo natūralesnio vaizdo, todėl medinės lentos jai pasirodė geriausias variantas. „Mano pakeltos lysvės yra medinės. Tiksliau, tai net ne lysvės, o euro palečių padėklų apvadai. Žinoma, norint ilgaamžiškesnio gaminio, reikėtų rinktis kitokias medžiagas, tačiau man labai svarbu, kad vaizdas būtų kuo natūralesnis – arčiau gamtos“, – draugiškumą aplinkai akcentuoja S.Pranckūnė.

Tarnauja dvidešimt metų

Kad pakeltoms lysvėms tinka įvairios medžiagos, sutinka ir „Ermitažo“ Komercijos vadybininkė Kristina Urbonavičienė. Jos teigimu, medžiagos turėtų derėti prie bendro kiemo dizaino. Anot jos, tinkamai paruošus pakeltą lysvę, ji gali tarnauti net du dešimtmečius. „Įrengiant medines lysves, vidinę sienelės pusę reikia iškloti plėvele. Tokiu būdu apsaugosite medieną nuo tiesioginio sąlyčio su žeme, ji gaus mažiau drėgmės.Ne mažiau svarbu medieną impregnuoti, tuomet lysvė tarnaus 15–20 metų“, –pabrėžia K.Urbonavičienė, siūlydama jų išorę nudažyti prie aplinkos derančia spalva.

Pasak jos, medinės pakeltos lysvės vienas dažniausių daržininkų pasirinkimų ne tik dėl jų praktiškumo, bet ir kainos – tokio tipo lysvės yra pigiausios. „Gera kokybė ir kaina išlaiko jų daržininkų susidomėjimą jomis. Medinės lysvės atrodo itin natūraliai, puikiai įsilieja į bendrą bet kokios sodybos paveikslą", – įsitikinusi specialistė.

Kaip įsirengti?

Kaip numatytą žemės sklypelį paversti pakelta lysve? Pakeliamas lysves galima įsirengti pavasarį ar vasarą, tačiau pats geriausias laikas tai daryti iš rudens arba ankstyvą pavasarį. Jei planuojate įsirengti iš abiejų pusių prieinamą lysvę, rekomenduojamas jos plotis – 80 cm. Jeigu darbuotis norėsite iš vienos pusės, jos plotis neturėtų viršyti ištiestos rankos ilgio, kitu atveju bus nepatogu pasiekti toliausią lysvės kraštą.

Svarbus ir lysvės sluoksnių paruošimas. K.Urbonavičienės teigimu, jei lysvė neaukšta (15–20 cm), įrengiant patartina nuimti viršutinį velėnos sluoksnį, dugną iškloti kartonu ir tuomet jau pilti lysvei skirtą mišinį. Aukštesnėms lysvėms velėnos nuimti nereikia.Ant dugno galima kloti kartoną, pridėti šakų, komposto ir viską užpilti paruoštu mišiniu. Taigi, apatinis sluoksnis gali susidaryti iš kartono, stambesnių šakų, šaknų ar žievių, tarpinis – iš lapų, komposto, viršutinis – žemių mišinio.

Pakeltas lysves ilgainiui pradeda lankyti pelės ir kurmiai. Kad nelaukti svečiai nenuniokotų daigų, ant dugno galima iškarto įrengti ir metalines groteles.

Būdai, padedantys išlaikyti drėgmę

„Mišinį lysvei paruoštilabai paprasta, tereikia lygiomis dalimis sumaišyti durpes ir kompostinę žemę. Idealu, jei žemę praturtinsite įmaišydami perlito. Jis sukaupia drėgmę, dėl to lysvę reikės mažiau laistyti. Be to, jis gerina oro pritekėjimą ir taip padeda augalams augti“, – mišinio pakeltoms lysvėms receptūra dalijasi „Ermitažo“ specialistė.

Ji dalijasi dar vienu praktiniu būdu palaikyti lysvės drėgmę.Specialistės teigimu, viena veiksmingiausių ir pigiausių priemonių – mulčiavimas. Po išdygusiomis daržovėmis galima pakloti nupjautą žolę – ji sulaikys drėgmę, neleis jai greitai išgaruoti, be to, bus puiki trąša.

„Lysvėje galima auginti visas vienmetes daržoves, prieskoninius augalus ir netgi gėles. Nepatarčiau auginti daugiamečių daržovių, nes žiemą jos gali iššalti“, –sako K.Urbonavičienė.

Pakeliamas lysves išrado britų sodininkai, tačiau jos itin pamėgtos ir mūsų daržininkų.„Lietuvoje jų populiarumas auga kiekvienais metais. Tai ne tik puikus būdas jaunoms šeimoms užsiauginti šviežių daržovių ir prieskonių, bet ir geras užsiėmimas visai šeimai – smagu prižiūrėti savo mažą daržą ir kartu mėgautis derliumi“, – įsitikinusi „Ermitažo“ komercijos vadybininkė.

Rekomenduojami video