Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pajamų ir turto deklaravimas: atiduokite, kas ciesoriaus – ciesoriui

Valstybė iš gyventojų laukia apie 75 mln. eurų, o pati gyventojams grąžins iki 60 mln. eurų.

Šią savaitę Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (VMI) paskelbė Gyventojų pajamų ir turto deklaravimo startą ir pateikė šiek tiek naujovių. VMI mus nuramino, kad ji paruošė 1,8 mln. preliminarių pajamų deklaracijų, iš kurių 75 proc. piliečiams tereikės patvirtinti. Daugiau apmąstymų turėtų sukelti pirmą kartą pateikiami duomenys apie gyventojų sudarytus automobilių pardavimo sandorius ir įsigyto nekilnojamojo turto kainas. Taip esame pamažu pratinami prie ateityje įsigaliosiančių tiek automobilių, tiek nekilnojamojo turto mokesčių.

Skola neužgyja

Priminsime, kad VMI labai mėgsta teiginį, kad nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Pavyzdžiui, jeigu jūs esate skolingas valstybei, bet nedeklaruojate pajamų, tai nesitikėkite pasigailėjimo – nuo gegužės 3 d. jums pradės suktis delspinigių skaitiklis. Pasak VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Stasės Aliukonytės-Šnirienės, tokių užmaršuolių Lietuvoje netrūksta.

„Yra asmenų, kurie turėjo deklaruoti pajamas, bet to nepadarė jau kelerius metus, ir jų skola vis auga. Pavyzdžiui, pernai pajamų deklaracijų nepateikė apie 10 tūkst. individualiąją veiklą vykdžiusių asmenų“, – sakė departamento direktorė.

Tokiems gyventojams VMI primena apie prievolę, bet ta žinia, matyt, ne visus pasiekia. Beje, galimas ir kitoks variantas – gal ne žmogus valstybei, o valstybė žmogui skolinga ir galėtų grąžinti kažkiek pinigėlių, tačiau negali to padaryti, kol žmogus nepateikia pajamų deklaracijos. Tokiu atveju irgi nesitikėkite iš valstybės gauti palūkanų.

Siekia paprastumo

VMI atstovai tikina kiekvienais metais siekiantys, kad pajamų ir turto deklaravimas taptų paprastesnis, ir gyventojai galėtų įvykdyti prievolę negaišdami laiko. Kaip tai pavyksta? Ši savaitė parodė, kad pristatyta elektroninio deklaravimo sistema stringa dėl per didelių apkrovų, mat vienu metu prie sistemos gali prisijungti tik apie 4 tūkst. asmenų. Taigi lieka tikimybė, kad ir ateityje kada panorėjęs neprisijungsite prie sistemos. Tačiau VMI komunikacijos vadovas Darius Buta tikino, kad tokio pobūdžio sutrikimų tikimybė didžiausia tik du kartus per metus: „VMI elektroninio deklaravimo sistema stabiliai veikia ištisus metus, tačiau yra dvi dienos per metus (kai pradedamas deklaravimas ir paskutinę deklaravimo dieną), kai susiduriama su trukdžiais.“

Naujovės išstūmė blankus

VMI užpildytą deklaraciją galite pateikti ir išmaniaisiais telefonais, pasinaudodami e.VMI programėle. Nenorintieji pasinaudoti naujovėmis gali pajamas deklaruoti ir nuvykę į VMI skyrių. Tačiau ir ten jums pirmiausia pasiūlys vietą prie kompiuterio ir skirs pagalbininką.

„Šiemet pasitelkėme akademinį jaunimą – aukštųjų mokyklų praktikantus, kurie padės į VMI atėjusiems gyventojams pateikti deklaracijas, be to, VMI specialistai padės deklaracijas pildyti kai kuriose bibliotekose, seniūnijose“, – žadėjo S.Aliukonytė-Šnirienė.

Apie pajamų deklaravimą ant popieriaus blankų reikėtų jau pamiršti, nors turite teisę jų reikalauti. VMI atstovai kaip didelį pasiekimą vertina tai, kad šiemet elektroninio pajamų deklaravimo sistema pirmą kartą aiškiai nurodys, kokią sumą iki gegužės 2 d. gyventojas turi sumokėti ar kokia suma jam bus sugrąžinta – esą nebereikės „ieškoti“ paslaptingojo 33 langelio. Bandau įsivaizduoti žmogų, kuris naudojasi internetu, bet nesugeba surasti to langelio, kuriame parašyta, kas kam skolingas.

VMI rankos ilgėja

Kaip jau rašėme, VMI rankos kasmet ilgėja – jau ir be mūsų leidimo ir net mums nežinant VMI įgyja vis daugiau teisių stebėti, kaip juda Lietuvos piliečių pinigai ir turtas. Taigi šįmet VMI pati paprašė iš „Regitros“ duomenų, kiek 2015 m. pardavėte automobilių neišlaikę trejų metų. Jau parengtose deklaracijose arba pažymose galėsite pasitikrinti ir informaciją apie parduoto nekilnojamojo turto objektus, remdamiesi duomenimis, gautais iš Nekilnojamojo turto registro ir notarų.

„Neretai nekilnojamojo turto objektas nuosavybės teise priklauso ne vienam asmeniui, būna bendrininkų, dalininkų. Tai atvejai, kai nekilnojamojo turto objektas yra parduotas vieno savininko vienam naujam savininkui“, – priminė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Taigi dabar visi būsime tvarkingai sudėlioti į lentynėles. Tai labai svarbu ir patogu, nes ateityje bus paprasčiau iš piliečių surinkti mokesčius už nekilnojamąjį turtą ir automobilius.

Kas privalo pajamas deklaruoti?

Pajamas deklaruoti privalo ir dauguma „Valstiečių laikraščio“ skaitytojų, jeigu jie užsiima žemės ūkio veikla. Taigi pridėtinės vertės mokesčio mokėtojai, jeigu gavote pajamų iš žemės ūkio veiklos ir žemės nuomos, žinokite, kad šis raginimas skirtas ir jums. Išsamesnį sąrašą pateikiame atskirai (žr. lentelę). Nežinote, ar jums reikia deklaruoti pajamas? Patariame tai sužinoti nelaukiant balandžio pabaigos, nes vis daugiau laiko reikės skirti pavasario darbams. Tai padaryti labai paprasta. Tiesiog pasitikrinkite VMI Elektroninio deklaravimo sistemoje. Manote, kad neturite apmokestinamųjų pajamų? Negarantuokite. Štai pernai 266 tūkst. gyventojų turėjo valstybei sumokėti 75 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Kas nesumokėjo – sumokės su delspinigiais.

Susigrąžins apie 60 milijonų

Yra ir kita gyventojų kategorija, kuri turėtų būti labai suinteresuota deklaruoti pajamas. Nors VMI nepateikia duomenų, kiek asmenų nesusigrąžino jiems priklausančių lėšų dėl permokėtų mokesčių, tačiau akivaizdu, kad yra ir tokių nedėmesingų piliečių.

„Nemažai gyventojų dėl neteisingo pritaikyto nepamokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) gali susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių“, – priminė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Taigi dalį pajamų gali susigrąžinti piliečiai, mokantys įmokas į gyvybės draudimo fondus, į III pakopos pensijų fondus, už mokslus ir už palūkanas, kurias mokėjo už būsto kreditą, jeigu tą būstą įsigijo iki 2008 m. pabaigos. Jeigu patenkate į paminėtas kategorijas, tai grąžintinos sumos jus turėtų pasiekti vėliausiai iki šių metų liepos 31 d.Kuo anksčiau deklaruosite, tuo greičiau pinigai pasieks jūsų sąskaitą. Pirmiausia permokos pervedamos tiems, kurie deklaravo elektroniniu būdu ir be klaidų ir kurių deklaracijose pateikti duomenys sutapo su VMI turimais duomenimis. Nesutapus informacijai, VMI gyventojų prašo ją papildyti. Prognozuojama, kad apie 600 tūkst. gyventojų VMI sugrąžins apie 60 mln. eurų. Tikėtina, kad jie labiausiai ir skuba deklaruoti pajamas.

Pinigai užsienyje

Šiemet pateikiant pajamų ir turto deklaracijas atsiranda dar kelios naujos svarbios prievolės gyventojams.

„Gyventojai privalės VMI informuoti apie 2015 m. atidarytas ar uždarytas sąskaitas užsienio bankuose. Be to, gyventojai turės pranešti apie po 2004 m. gautas paskolas ar dovanas grynais pinigais, jei jos nėra patvirtintos notaro ir panaudotos nekilnojamajam turtui įsigyti po 2011 m. ir jo vertė viršijo 15 tūkst. eurų“, – priminė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Tiesa, pastaruosius duomenis VMI galite pateikti iki šių metų birželio 30 d., tačiau VMI ragina tai padaryti pateikiant pajamų ir turto deklaracijas. Be kita ko, kitąmet, deklaruojant 2016-ųjų pajamas, dalis gyventojų nusimins dėl nuo šių metų sausio 1d. įsigaliojusios GPM įstatymo pataisos, pagal kurią net šešis kartus bus mažinamas (nuo 3 000 eurų iki 500 eurų) indėlių palūkanų ir pajamų, gautų iš investicijų į vertybinius popierius, neapmokestinamasis dydis.

Gyventojų pajamų deklaracijas už 2015 m. privalo pateikti:

1. Individualią veiklą vykdę (net jei negavo pajamų) ar B klasės pajamų (pvz., įvairių palūkanų) gavę gyventojai; pridėtinės vertės mokesčio mokėtojai, gavę pajamų iš žemės ūkio veiklos, taip pat gavę pajamų iš žemės nuomos, kito NT nuomos; gavę pajamų pardavus nekilnojamąjį turtą ir pan.

2. Didesnes kaip 2 500 eurų vertės dovanas pinigais ar turtu iš kitų asmenų (ne iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių, vaikaičių) gavę gyventojai.

3. Didesnes kaip 2 500 eurų dovanas pinigais ar turtu (išskyrus gautas nekilnojamaisiais daiktais, esančiais Lietuvoje) iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių ir vaikaičių gavę mokesčių mokėtojai.

4. Individualių įmonių savininkai, ūkinių ir mažųjų bendrijų nariai, gavę pajamų iš šių įmonių ar bendrijų, taip pat kiti gyventojai, gavę pajamų, nuo kurių sumokėti pajamų mokestį privalo jie patys.

5. Politikai, valstybės tarnautojai, kitas Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatyme nurodytas pareigas 2015 m. ėję gyventojai ir jų šeimų nariai, politinės partijos nariai, kurių politinės partijos nario mokestis per 2015 m. buvo didesnis kaip 360 eurų, ir jų šeimų nariai metines pajamų deklaracijas (GPM308 forma) pateikti privalo, neatsižvelgdami į tai, kokias pajamas jie yra gavę.

6. Gyventojai, privalantys perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį.

7. Gyventojai, pageidaujantys pasinaudoti mokesčio lengvatomis, t. y. 2015 m. nepasinaudoję visu metiniu NPD ar papildomu NPD už auginamus vaikus (įvaikius), mokėję gyvybės draudimo ar pensijų įmokas, palūkanas už būsto kreditą, paimtą iki 2008 m. gruodžio 31d., studijų įmokas.

(Šaltinis: VMI)

Rekomenduojami video