Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pabandykime užsiauginti melionų

Melionų sėkmingai galima užsiauginti šiltnamyje, žiemos sode, nuo vėjo apsaugotame balkone. Ne vienas auginęs melionus įsitikino, kad jie nėra tokie lepūs, kaip manoma. Geriausia auginti ankstyvųjų veislių melionus. Melionuose yra daug cukraus, riebalų, vitaminų PP ir C, karotino, įvairių mineralinių medžiagų. Dėl geležies gausos melionus valgyti naudinga vyresniems žmonėms, sergantiems ateroskleroze, širdies ir kraujagyslių ligomis, mažakraujyste.

Ankstyvosios veislės

Melionai (Cucumis melo L.) – vienmečiai moliūginių šeimos augalai, užauginantys saldžius vaisius. Kilę iš Azijos kraštų, kur oras daug šiltesnis nei Lietuvoje.

Melionų yra įvairių rūšių. Vienų šakoti stiebai driekiasi net iki 5 m, kiti auga krūmais. Vidurvasarį, liepą, augalai į saulę iškelia geltonus ar oranžinius žiedus. Iki rudens subrandina pailgus, apvalius ar cilindriškus, mažus ir didelius vaisius su gausybe sėklų. Ant vieno stiebo jų būna 8–10.

Geriausia auginti ankstyvųjų veislių Gruntovaja, Grybovskaja, Desertnaja, Altaiskaja, Imperial melionus. Olwin, Ananas veislių melionai verti ypatingo dėmesio, nes yra atsparūs šalčiui ir vėsesnę vasarą subrandina skanius, aromatingus, saldžius vaisius. Jie kartais sveria 1 kg ar net daugiau.

Jautrūs šviesos trūkumui

Kai šalta ir lietinga, lysves iš šonų galima aptraukti plėvele. Jei dieną būna apie 20 °C šilumos, priedangos nuimamos iš pietų pusės, jei 24 °C – iš abiejų pusių, o jei 27 °C – visai nuimamos.

Kai melionų vaisiai pradeda bręsti, apačioje verta padėti mažas lenteles ar šiaudų. Tada jie mažiau nukenčia nuo drėgmės. Šie augalai jautrūs šviesos ir šilumos trūkumui. Melionai gerai augs nuo šiaurės ir šiaurės vakarų vėjų apsaugotoje vietoje, nerūgščioje priemolio ar priesmėlio humusingoje dirvoje. Ten juos galima sodinti gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Tarp augalų turi būti 50–60 cm tarpai. Tarp eilių paliekami 1–1,2 m tarpai. Daigus patartina sodinti į 25 cm gylio duobutes, prieš tai įbėrus pelenų, kompostinės žemės. Puri dirva šiltesnė nei supuolusi, labiau praleidžia drėgmę, geriau ją sugeria ir sulaiko.

Nuo vėlyvųjų pavasario šalnų daržoves būtina pridengti daržo plėvele. Auginantieji moliūgus žino, kad užsimezgę jų vaisiai augs greičiau, bus stambesni, kai jų viršūnės virš penkto lapo nuo paskutinio palikto vaisiaus pašalinamos. Nukirpti reikia ir gelstančias atžalas, prastos kokybės užuomazgas. Tas pats daroma ir auginant melionus. Melionai laistomi šiltu vandeniu, tręšiami keletą kartų, pirmiausia – azoto, o vėliau, vaisiams užsimezgus, – kalio ir fosforo trąšomis. Patartina naudoti tirpintas kompleksines trąšas. Tirpalo koncentracija turi būti 0,2–0,3 proc., t. y. 10 l vandens imama 20–30 g.

Geriausia inspekte

Geriausia melionus auginti inspektuose. Juose būna aukštesnė nei šiltnamyje temperatūra, visiškai neužpučia vėjas. Jei melionai auginami kartu su pomidorais, šiltnamis turi būti nuolat vėdinamas, padaromas skersvėjis, nors jis melionams nepatinka. Kaip sodinti – tarkim, du daigus įsmeigti 30 cm atstumu nuo inspekto krašto. Svarbu, kad daigai būtų pasodinti ant kauburėlio, kuris suformuojamas apie 10 cm aukštyje nuo bendro inspekto paviršiaus, kad apie daigus nesubėgtų vanduo, nes melionų šaknys drėgnoje žemėje labai greitai ima pūti. Kai išauga trys tikrieji lapai, nugnybiama augalo viršūnė, tada jis išleidžia šoninius ūglius, kurie išsidėsto taip, kad užkloja visą žemės paviršių. Jei ūglių per daug, juos reikia išpjauti aštriu peiliu. Likusius reikia patrumpinti, nupjaunant kiekvieno viršūnę už septinto lapo.

Augalas skatinamas sudaryti trečios eilės ūglius. Pastarieji yra trumpi, bet išaugina žiedus ir vaisius. Iš pradžių žydi vien kuokeliniai žiedai ir tik vėliau išsiskleidžia piesteliniai. Kai augalai ima žydėti, inspektą reikia vėdinti: jei saulėta – atidaryti, o nakčiai uždaryti. Karštomis dienomis lapus reikia apipurkšti vandeniu, bet jokiu būdu augalų neperlaistyti.

Vaisiams užaugus apytikriai iki vidutinio obuolio dydžio, paliekama tik viena, gražiausia užuomazga. Naudinga paliktam vaisiui bent iš pradžių sudaryti pavėsio sąlygas, tada jis greičiau auga, o vėliau reikia kuo daugiau saulės šviesos. Šakutė, ant kurios yra vaisius, patrumpinama, už vaisiaus paliekami tik 3 lapai. Nuo užuomazgos atsiradimo iki visiško vaisiaus sunokimo praeina 40 dienų.

Kaip auginti

  1. Antroje balandžio pusėje sėklos sėjamos į durpinius puodelius po 2–3 sėklas. Jos sudygsta per 4–7 dienas. Paliekamas stipriausias daigas.
  2. Į nuolatinę vietą perkeliami daigai su 3–4 lapeliais. Šaknys greitai įsitvirtina ir pradeda augti, kai dirva gerai įšilusi (iki 15 °C), patręšta mėšlu ar kompostu. Daigai sodinami 50 × 50 cm atstumais, pamulčiuojama. Jei šiltnamyje dieną bus 25–30 °C, o naktį – 18–22 °C, melionai ims sparčiai augti.
  3. Šiltnamiuose augantys melionai prižiūrimi panašiai kaip agurkai. Iki 1 m aukščio nuo pagrindinio stiebo pašalinamos visos šoninės atžalos. Paliekamos tik 3–4 gerai išsivysčiusios su 2–3 vaisiais atžalos. Kitos išskinamos. Vėliau nukerpamos ir derančių atžalų viršūnės.

 

Petras Klimas

Rekomenduojami video