Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ožkininkystės vežimą traukia entuziastai

Išskirtinio charakterio gyvuliai ir jų produkcijajau daugelį metų populiarinami Širvintų rajono ūkininkės Dalios Ėmužytės ožkų ūkyje. Šiais metais lankytojai ir vėl turėjo progą praleisti dieną„Gurmanų fiestoje“.

Auginti nebemadinga

Lietuvos pieninių ožkų augintojų asociacijai vadovaujanti D.Ėmužytė tvirtino, kad šiais laikais auginti gyvulius darosi nebemadinga, nes tai – itin sunkus darbas. Gyvulininkyste užsiimantys ūkininkaidirba be poilsio dienų, neturi laisvų savaitgalių, neskaičiuoja darbo valandų.

„Dėl šių priežasčių daug kas atsisako gyvulininkystės ir pereina prie augalininkystės, nes tai daug paprastesnis ūkininkavimo būdas. Ūkininkai išparduoda gyvulius ir išeina į užtarnautą poilsį“, – dėstė pašnekovė.

Pasiteiravome: kokia gi ožkininkystės ateitis? D.Ėmužytės teigimu, ji visada buvo sudėtinga, nes ožka – gyvulys, kurį auginti galine kiekvienas žmogus. Tam reikiaturėti stiprų charakterį, juk ožkos kaprizingos, jos lekia, bėga, viską nugraužia.

„Norint išlaikyti stiprų ir stambų ūkį, reikalingos didelės investicijos, todėl didelių ūkių šalyje nėra ir nemanau, kad jų bus ateityje. Turiu nemažai pavyzdžių, kai gana stiprūs ir dideli ūkiai atsisakė gyvulininkystės. Kaimo gyventojai augina po 5–10 ožkų, bet šeima iš tiek gyvulių pragyvena kukliai“, – atviravo Dalia.

D.Ėmužytė, 11-tus metus savo ūkyje rengianti „Gurmanų fiestas“, ožkas augina jau 20 metų.

Ragino pasvarstyti

Vis tik ekologinio ūkio šeimininkė norėtų, kad jauni, perspektyvūsžmonės, turintys ryžto ir jėgų, eitų jos pėdomis, puoselėtų ožkininkystę. D.Ėmužytė 11-tus metus savo ūkyjerengia „Gurmanų fiestas“, kuriose populiarinamos ožkos ir degustuojami ožkų pieno produktai. Daugiau nei 20 metų ekologišką ožkų ūkį prižiūrinti moteris ragino prieš pasirenkant šią sritį šimtą kartų pasvarstyti ir šiuo keliu eiti tik tuomet, kai šauks širdis.

„Ūkininkai, norintys orientuotis į ožkininkystę, turi galimybę pasinaudoti ES paramos fondais, modernizuoti ūkius. Todėl raginčiau apsispręsti, susidėlioti penkmečio planą, pamąstyti, ko reikės darbui, orientuotis į dideles sumas. Pinigų reikės tvartų modernizavimui, gamybinių patalpų įkūrimui, sūrių gamybos ir šaldymo įrangai, automobiliui, skirtam produkcijai vežti,melžimo įrangai ir kt.“ – dėstė Lietuvos pieninių ožkų augintojų asociacijai vadovė.

D.Ėmužytė dar kartą pabrėžė, jog ožkas augintigaline visi. Todėl prieš pasirenkant šiuos gyvulius, ji siūlo apsilankyti ūkyje, pasikonsultuoti, pasitarti. Juk dirbant iškyla įvairių problemų, dėl kurių augintojai dažnai nusivilia.

Šventės dalyviai turėjo galimybę pasigrožėti įvairių veislių ožkomis.

Turi savo kainą

„Gurmanų fiestoje“ dalyvavo ir gyvulius demonstravo keturios ožkų veisėjos, tarp jų – pati ūkio šeimininkė. Šventės dalyviai turėjo galimybępasigrožėti įvairių veislių ožkomis.

„Veisliniai gyvuliai įrašomi į kilmės knygas, gimusiam prieaugliui išduodami kilmės pažymėjimai. Veisėjai dirba pagal veislės selekcinę programą. Veisliniai gyvuliai turi savo kainą, tačiau skatiname ir propaguojame juos auginti. Lyginant su mišrūnėmis ožkomis, veislinės gamina daugiau ir kokybiško pieno. Jislabai skanus, neturi specifinio kvapo“, – sakė D.Ėmužytė.

Neįprasto grožio Anglo-Nubian veislės ožkas, kurios dėl ilgų ausų, aptakaus kūno ir zuikio išvaizdos vadinamos ilgaausėmis ar nulėpausėmis, pristatė net kelios veisėjos. Šios veislės ožkos žinomos dėl didelio riebalų kiekio piene, nors jo duodašiek tiek mažiau nei kitos veislės.

Panevėžio rajono ūkininkę R.Petkevičienę Anglo-Nubian veislės ožkos sužavėjo savo grožiu ir spalvine gama.

Gyvuliai nenuvylė

Panevėžio rajono ūkininkė Renata Petkevičienė ožkininkyste užsiima jau 10 metų. „Pradėjau nuo mišrūnių ožkų. Jų pieno reikėjo dukrelei, kuri netoleravo nei karvės pieno, nei pieno mišinių. Nuo to ir prasidėjo ožkininkystė“, – apie savo pasirinkimą pasakojo moteris.

Pasak R.Petkevičienės, ožkininkystė yra naudingas ir širdžiai mielas užsiėmimas. Naudingas, nes ožkų pienas labai skanus ir sveikas, o meilė gyvuliui – neapsakomai geras jausmas.

Panevėžio rajono ūkininkė patikino, kad Anglo-Nubian veislės ožkos ją sužavėjo savo grožiu ir spalvine gama. Pasidomėjusi jų charakteriu ir pieno kokybe, moteris pirmąsias ožkas atsivežė iš užsienio.

„Nors Anglo-Nubianveislės ožkos brangios, noras jų įsigyti buvo didesnis už pinigus. Jos mano ūkyjeganosi jau 6 metus ir iki šiol manęs nenuvylė“, – džiaugėsi Renata. Ji pridūrė, kad ožkos per dieną duoda nuo 3,5 iki 6 litrų pieno, iš kurio gaminama varškė, sviestas ir grietinė. Be abejo, pieno kiekis priklauso nuo to, ką ir kiek ožkos suėda, kaip jos prižiūrimos. Ožkos mėgsta ne tik žolę, šieną, bet ir obuolius, kriaušes, moliūgus, cukinijas, burokus, įvairias šakeles.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Svarbu pasirinkti

Anglo-Nubian veislės ožkų kainos svyruoja nuo 500 iki 600 eurų, tačiau, veisėjųteigimu, visada derinamos. „Ožkos – nuostabūs gyvuliai. Todėl nesvarbu, kokia veislė pasirenkama. Jei gyvulys gerai prižiūrėtas, jis duos daug pieno. Rinkdamiesi gyvulius, augintojai atsižvelgia ne tik į veislę, bet ir į kainą. Svarbu pasirinkti tai, kas labiausiai patinka“, – tvirtino veislinių ožkų augintojos.

Kauno rajono ūkininkė Regina Vaitkevičienė taip patveisia Anglo-Nubian veislės ožkas. Ji sakė, kad šiuos gyvulius įperka ne visi, nes jų kaina ne tokia kaip dovanotų ožkelių.„Susižavėjau šia veisle, nesnorėjau riebaus 8 proc. pieno. Esu labai patenkintaproduktų kokybe ir skoniu“, – sakė moteris.

 

Neseniai šios veislės ožkas pradėjo veisti ir Biržų rajono ūkininkė Ramunė Kvedaravičienė. Ji taip pat susigundė riebiu, baltymingu pienu ir skania produkcija, kuria lepina savo šeimą.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

„Gurmanų fiestoje“vyko ožkų produkcijos degustacija, šunų bei žirgų pasirodymai, įvairios pramogos vaikams ir suaugusiems.D.Ėmužytei už ožkininkystės tradicijų populiarinimą buvo įteikta Žemės ūkio ministro Andriaus Palionio padėka. Šventės dalyviai dar ilgai prisimins nerealią šio ūkio aurą ir sodybos šeimininkės vaišingumą.

Rekomenduojami video