Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Orai smogė kaimo turizmui: nukentėjo ne visi

Latvijos kaimo turizmo sodybos, neseniai buvusios vienu didžiausių latvių pajamų šaltinių, šiemet beveik tuščios, į jas klientai užsuka nebent savaitgalį atšvęsti savo švenčių, pasakoja LRT RADIJO bendradarbis Rygoje Arūnas Vaikutis. Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas LRT.lt sako, kad kaimo turizmo sodybų savininkai skundžiasi nesulaukę nei pavasario, nei kol kas vasaros sezono. Tačiau PrieEžero.lt reklamos specialistė Vaida Jurkėnienė pažymi, kad, nors daliai tokių verslininkų klientų trūksta, keli kaimo turizmo segmentai problemų dėl nedėkingų neturi.

Vienu didžiausių pajamų šaltinių Latvijoje buvęs kaimo turizmo verslas šią vasarą savo poziciją apleidžia – klientai kaimo turizmo sodybų savo poilsiui nebesirenka dėl prastų orų, LRT RADIJUI sako bendradarbis Rygoje A. Vaikutis.

„Dar visai neseniai kaimo turizmas buvo vienas didžiausių pajamų šaltinių Latvijoje. Beveik du trečdalius klientų sudarė užsieniečiai, kuriuos į Latvijos kaimą viliojo ne tik gamtos grožis, bet ir pakankamai moderni infrastruktūra. Pagal kaimo turizmo paslaugas teikiančių sodybų skaičių Latvija pirmavo regione.

Tačiau šią vasarą daugelis šio verslo atstovų skundžiasi labai sumažėjusiu klientų skaičiumi. Priežastis – vėsi ir lietinga vasara. Klientų dažniausiai sulaukiama tik savaitgalį – jie atvyksta paminėti kokios nors šventės, o visą savaitę sodybos būna beveik tuščios. Ypač sunerimę savo verslą tik pradedantys kaimo turizmo sodybų savininkai: daugelis jų yra paėmę nemažas bankų paskolas, jas grąžinti tikrai bus nelengva“, – pasakoja A. Vaikutis.

Dėl orų atšaukia rezervacijas

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas L. Žabaliūnas sako, kad kaimo turizmo sodybų savininkai teigia nepajutę nei pavasario, nei kol kas vasaros sezono.

„Galbūt hiperbolizuoju, tačiau metų pradžia tikrai buvo liūdna. Praėjusį savaitgalį atėjusi vasara vėl baigėsi, o orai lemia keliautojų pasyvumą. Rezultatai prasti, nors negalima visko absoliutinti: Lietuvos kaimo turizme egzistuoja tam tikri sektoriai, ir šiemet labai pasyvus poilsinis segmentas, klientai apsisprendimą poilsiauti kaimo turizmo sodybose yra palikę paskutinei sekundei.

Pastebime, kad pirmadieniais būna labai daug naršančių ir ieškančių vietos poilsiui. Jei ketvirtadienį meteorologinė tarnyba praneša, kad oras savaitgalį tikrai bus geras, tuomet būna apgultis, ieškoma, kur dar liko laisvų kaimo turizmo sodybų. Tačiau jei pranešamas lietingas savaitgalis, daug užsakymų atšaukiama. Esame visiškai priklausomi nuo oro, o oras šiemet mūsų nelepina. Pirmieji liepos savaitgaliai buvo geri, tad ir kaimo turizmo sodybos sulaukė apgulties, o birželis buvo tuščias“, – kalba L. Žabaliūnas.

Pasak pašnekovo, kaimo turizmo sodybų savininkai dėl situacijos labai pergyvena – kiekvienas nesėkmingas sezonas atneša didžiulį finansinį nuostolį ir yra sunkus psichologiškai.

„Kaimo turizmo verslas ir taip yra ryškiai sezoninis, skaičiuojame aktyvias 100 dienų. Iš 100 dienų praėjo jau beveik 60, tad likę penki savaitgaliai jau sunkiai beišgelbės. Net jei orai rugsėjį geri, jo metu nėra įpročio atostogauti.

Žinoma, tam tikri regionai rugsėjį dar kiek patemps – jei orai bus geri, jei bus grybų, uogų, savaitgaliais sodybos bus užimtos. Visos viltys į rugpjūtį, bet ir dėl jo daug kas iš anksto aišku: nuo rugpjūčio 15-osios žmonės jau pradeda galvoti apie rugsėjo 1-ąją“, – apgailestauja L. Žabaliūnas.

Klientų trūkumu skundžiasi ne visi

Savo ruožtu PrieEžero.lt reklamos specialistė V. Jurkėnienė pažymi, kad yra tokių šio verslo segmentų, kuriems blogas oras pakenkti negali.

„Sodybos, vilos, turinčios bent mažą pokylių salytę, nuomojamos savaitgaliais įvairioms šventėms, yra užimtos. Jau prieš vasarą ten vietų nebebūna: niekas švenčių ir tokių datų, kurias planuoja prieš metus, dėl blogo oro neatšaukia.

Taip pat labai populiarūs maži nameliai ant ežero kranto, tinkami šeimos poilsiui. Šiems klientų netrūksta, nes šeimos poilsį taip pat planuoja iš anksto, koks oras bebūtų. Kitur – įvairiai. Vasara šiemet nelepina, tad didesni poilsio namai, siūlantys kambarius, skundžiasi, kad sulaukia mažiau klientų“, – pasakoja V. Jurkėnienė.

Tiesa, pajūrio verslininkams, pasak V. Jurkėnienės, šią vasarą kol kas einasi prasčiau, ypač tiems, kurie trumpalaikę būsto nuomą siūlo Palangoje.

„Dar turime portalą PrieJūros.lt, kuriame siūloma išsinuomoti būstą pajūryje, ir čia labiau pastebime sumažėjusią paklausą. Nors daug kas priklauso nuo vietovės, pavyzdžiui, būstai Kuršių Nerijoje būna užimti dar iki sezono pradžios, o Palangoje, kur didesnė konkurencija, užimtumas mažesnis.

Tačiau jau pastaruosius penkerius metus pastebime, kad birželį ir pusę liepos orai būna prasti, vasara yra tarsi mėnesiu pasislinkusi į priekį – būna gražūs rugpjūtis ir rugsėjis. Kaimo turizmo sodybų šeimininkai skundžiasi, kad vasaros nėra ir nebus, nėra ir nebus klientų. Tačiau, kadangi rugsėjį dar būna gražūs orai, o žmonės tikrai mobilesni, sodybos dar sulaukia klientų, ir galiausiai sodybų šeimininkai sezoną vertina gerai“, – kalba pašnekovė.

Rekomenduojami video