Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuo nugaros skausmo ir neįgalumo gelbsti operacijos

Kaip išvengti nugaros skausmo, žinome daugelis: daugiau judėti, mankštintis, nekelti sunkių nešulių, ypač sulenkta nugara, sėdėti tiesiai, nesusikūprinus ir nesusilenkus... Tačiau šių taisyklių paiso ne kiekvienas, ir netrukus pradedama skųstis stuburo skausmu. Kai jis tampa pernelyg stiprus, atsiranda organizmo funkcionavimo sutrikimų ir nepadeda konservatyvus gydymas, į pagalbą ateina neurochirurgai.

Kai visos priemonės išbandytos

„Stuburo funkcijų sutrikimai ir skausmas kyla dėl nugaros smegenų ar nervinių šaknelių, išeinančių iš stuburo kanalo, spaudimo. Retais atvejais tą spaudimą sukelia stuburo navikai ar kraujagyslių ligos, bet dažniausiai – degeneracinės ligos, tokios kaip stuburo tarpslankstelinių disko išvaržos, stuburo kanalo stenozė ir įvairios stuburo deformacijos“, – pasakoja gydytojas neurochirurgas medicinos mokslų daktaras Kęstutis Jacikevičius.

Kęstutis Jacikevičius

Dėl nugaros skausmų, stuburo funkcijos sutrikimų neurochirurginis gydymas taikomas, kai nepadeda reabilitacinės priemonės, medikamentai.

Pirmosios stuburo operacijos buvo atliktos XIX a. pabaigoje, šiandien populiariausios operacijos dėl tarpslankstelinio disko išvaržos – praėjusio amžiaus pradžioje. Manoma, 1909 m. Fedoras Krausė sėkmingai pašalino juosmeninio tarpslankstelinio disko išvaržą, o 1934 m. Harvardo medicinos mokyklos neurochirurgas Williamas J. Mixteris ir jo kolega ortopedas Josephas Barris nustatė, kad disko išvarža sukelia juosmens ir šaknelinius skausmus.

Pasak neurochirurgo, stuburo operacijos atliekamos siekiant pašalinti stuburo arba jame esančių nervinių struktūrų spaudimą, kurio dažniausia priežastis -– tarpslankstelinio disko išvaržos ar stuburo kanalo susiaurėjimas dėl susiformavusių „ataugų“, sustorėjusių raiščių. Esant stuburo nestabilumui, padidėjusiam judrumui dėl traumų ar kitų priežasčių, atliekamos stuburą stabilizuojančios operacijos. Kai diagnozuojamas slankstelių kaulinio audinio silpnumas, gali būti atliekamos įvairios jį sutvirtinančios operacijos. Stuburo struktūros retesniais atvejais stabilizuojamos ir slankstelių implantais.

Tarpslankstelinio disko išvarža

Dažniausiai neurochirurgams stuburą tenka operuoti dėl žmogų kamuojančio diskogeninio radikulito – juosmens ar kaklo tarpslankstelinių diskų išvaržos, kai vargina stuburo ir rankų bei kojų šaknelinė neuralgija. Tie skausmai gali būti tokie stiprūs ir varginantys, kad sutrikdo darbingumą, keičia gyvenimo kokybę, o kai kuriems sukelia neįgalumą. Juosmeninė tarpslankstelinio disko išvarža – kone dažniausia stuburo patologija.

„Kartais žmonės, išgirdę, kad diagnozuota tarpslankstelinių diskų išvarža, mano, jog reikia operuoti. Iš tikrųjų operuojamos ne visos išvaržos, ir ne visais atvejais parenkama vienoda metodika. Išvaržos operuojamos, kai nepadeda konservatyvus gydymas, žmogų kankina skausmas, funkcijos sutrikimai, paralyžius, kai dėl didesnės išvaržos spaudimo į stuburo smegenis sutrinka tuštinimasis ir šlapinimasis. Operacijos metu pašalinamas pratrūkęs tarpslankstelinio disko fragmentas, sukeliantis spaudimą. Dažniausiai atliekama mikroskopinė tarpslankstelinio disko šalinimo operacija. Tai operacija, atliekama su mikroskopu: labai švelniai, atlikus nedidelį odos pjūvį, nuo stuburo atsluoksniuojami raumenys, raiščiai ir pašalinamas pratrūkęs disko išvaržos fragmentas, kuris spaudžia nervinę šaknelę arba stuburo smegenų dangalus“, – paaiškina dr. K.Jacikevičius.

Anot jo, mikroskopas leidžia matyti visas struktūras geriau, atlikti veiksmus tiksliau ir saugiau. Tiesa, mikroskopas šioms operacijoms atlikti naudojamas ne visur – dar daug kur pasaulyje jos atliekamos be jo. Tačiau tada struktūros matyti ne taip aiškiai ir todėl dažnesnės būna komplikacijos.

Pažangesnės yra endoskopinės operacijos. Jos atliekamos panašiai kaip su mikroskopu, tik šiuo atveju operuojama vieta stebima ne per mikroskopą, o per specialų optinį prietaisą – endoskopą. Endoskopinės operacijos mažiau traumuoja raumenis, nes daromas mažesnis pjūvis. Tačiau pro mažesnį pjūvį ne visada saugiai pavyksta pašalinti išvaržos fragmentą, todėl šios operacijos taikomos tik tam tikrais atvejais.

Viena naujausių tarpslankstelinio disko išvaržos gydymo metodikų – nukleoplastika, tai yra poveikis radijo bangomis arba lazeriu. Kontroliuojant kompiuterio ekrane, į tarpslankstelinį diską įleidžiama speciali nukleoplastinė adata. Per jos spindį į disko vidurį įkišamas elektrodas ar lazerinis zondas. 30–40 sek. spinduliuojamos aukšto dažnumo radijo bangos ar lazerio spindulys suardo disko kremzlės ląstelių struktūrą. Kremzlė susitraukia, sumažėja arba visai išnyksta išvarža. Tačiau šis metodas taikomas tik labai nedidelėms ar besiformuojančioms tarpslankstelinių diskų išvaržoms gydyti.

Stuburo kanalo stenozė

Kita patologija, kuriai esant gali prireikti operacijos, – nugaros smegenų kanalo susiaurėjimas dėl slankstelių poslinkių ar ataugų.

„Tuomet operacijos dažniausiai atliekamos su mikroskopu. Stuburo kanalas tose vietose, kur spaudžia ataugos, išplatinamas. O jei stuburas per daug paslankus, nestabilus, dedami specialūs implantai – jie stabilizuoja per daug paslankią dalį“, – aiškina neurochirurgas.

Jis patikina, kad implantai neblogina gyvenimo kokybės, nesukelia diskomforto, nes jie prisitaiko prie organizmo.

Pasak gydytojo, nereikia baimintis dėl operacijos. Ji atliekama pritaikius bendrąją narkozę arba spinalinę nejautrą – kai skausmą malšinantys vaistai suleidžiami į stuburą.

Sutvirtina cementas

Esant kaulų išretėjimui, osteoporozei, kai slankstelis deformavęsis ar net lūžęs, atliekamos vertebroplastikos operacijos – į slankstelį suleidžiamas specialus medicininis cementas, neleidžiantis slanksteliui toliau deformuotis.

Ši operacija dažniausiai atliekama su rentgeno kontrole. Specialia adata įduriama į slankstelio centrą ir pneumatiniu švirkštu dideliu spaudimu per adatą suleidžiamas specialus cementas. Jis maždaug per 10–20 min. sukietėja ir sutvirtina slankstelį.

Baimės nepagrįstos

Kokios baimės dažniausiai kankina pacientus, išgirdusius, kad jų stuburą teks operuoti? Ar tos baimės pagrįstos? Anot K.Jacikevičiaus, dažniausiai baiminamasi neįgaliojo vežimėlio: „Štai išoperuos mane ir pasodins į vežimėlį“, – nuogąstauja žmonės.

Gydytojas patikina, kad tai netiesa, taip neatsitinka operuojant dėl tarpslankstelinių diskų išvaržų. Jeigu žmogus yra patyręs rimtą stuburo traumą ar serga sunkia stuburą ar pačias nugaros smegenis pažeidusia liga, komplikacijų rizika didesnė.

Kaip elgtis po operacijos? Didelių apribojimų, pasak neurochirurgo, nėra. Ir primena: kiekvienam – tiek sveikam, tiek sergančiam, tiek jau patyrusiam operaciją žmogui – būtina judėti, mankštintis. Norite išvengti nugaros skausmo – nekelkite sunkių nešulių sulenkta nugara, nesėdėkite susilenkę, susikūprinę, persikreipę, atlikite nugaros  tempimo pratimus.

Tegu nugara ilsisi

Siūlome keletą paprastų pratimų pavargusiai nugarai atgaivinti.

  1. Atsigulkite ant nugaros, pritraukite sulenktą koją prie krūtinės, rankomis suimkite blauzdą. Pagulėkite taip 20 sekundžių ir pakartokite su kita koja. Iš viso pratimą atlikite 2–3 kartus.
  2. Atsiklaupkite ant kelių (jie turi būti tiesiai po klubais), delnus padėkite tiesiai po pečiais. Ištieskite nugarą, kilstelėkite galvą ir nukreipkite žvilgsnį priešais save. Giliai įkvėpdami nuleiskite nugarą žemyn, tuomet ramiai kvėpuodami išlaikykite šią pozą 15–30 sekundžių. Giliai iškvėpdami nuleiskite galvą ir išrieskite nugarą aukštyn – taip išbūkite taip pat 15–30 sekundžių.
  3. Atsigulkite ant pilvo. Pakelkite viršutinę kūno dalį, remdami kūną ant dilbių. Alkūnės turi lygiuotis su pečiais. Spauskite dubenį prie žemės, kvėpuokite. Tuo metu nugaroje galite jausti nemalonų pojūtį – tai praeis. Šis pratimas pagerins apatinės nugaros dalies kraujotaką. Tokioje pozicijoje pabūkite 1–3 minutes. Pakartokite keletą kartų.

 

Birutė Litvinaitė

Rekomenduojami video