Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nubrėžkite aiškias ribas ir jų laikykitės

„Pastaruoju metu visuomenėje daug triukšmo dėl seksualinės prievartos. Kaip šią situaciją vertina psichologai?“– klausia Janina.

Atsako Mykolo Romerio universiteto profesorius Gediminas Navaitis.

Pasak seksologo Simono Fišbacho, agresyvumu sekse vadinami du skirtingi reiškiniai. Vienu atveju tai veiksmai, dėl kurių nors ir nesusitarta, bet kurių priimtinumo ribos žinomos abiem partneriams. Kitu atveju tai agresyvumas, kuriuo siekiama pakenkti žmogui, laikomam priešininku. Tai gali būti paaiškinimas, kaip reaguojama į seksualinės prievartos vaizdus. Kine ar televizijoje demonstruojama seksualinė prievarta irgi gali sukelti erotinį jaudulį. Tyrimai patvirtino, kad į prievartą ekrane psichiškai sveikas žmogus reaguoja taip, kaip turėtų reaguoti, t. y. normaliai. Jam meilė, intymumas ir prievarta nėra tapatūs dalykai. Deja, sutrikusios psichikos žmonės visai nepriimtinus vaizdinius netgi bando perkelti į savo santykius su artimaisiais. Todėl svarbu kuo anksčiau pastebėti ribą, kai ginčas tampa postūmiu skaudinti artimą žmogų.

Naivu galvoti, kad įskaudinęs jus žmogus tai daro dėl kito kaltės, o ne dėl savo būdo. Paprasčiausias patarimas – pasikliauti intuicija. Vokiečių psichologas Rolfas Bowmanas apklausė 250 moterų, kurias sumušė draugas ar vyras. Tik 22 iš apklaustų moterų teigė, kad joms tai buvo netikėta. Dauguma apklaustųjų atsakė, kad kažką negero nujautė, įtarė, bet nekreipė dėmesio, negalėjo patikėti, kad partneris taip pasielgs.

Intuiciją gali paremti ir tikri pavojaus ženklai. Svarbiausias iš jų – simbolinė agresija. Jei partneris (-ė) barnių metu laužo daiktus, tranko durimis taip, kad byra tinkas ar dūžta durų stiklai, plėšo vedybų nuotraukas, naikina kitus abiem reikšmingus prisiminimus, tikėtina, jog artimas žmogus anksčiau ar vėliau atsidurs šių simbolių vietoje. Agresyvus elgesys dar labiau tikėtinas, jei partnerio (-ės) nuotaika dažnai keičiasi, jei jis (ji), tarsi didžiuodamasis (-asi) nesivaldymu, tvirtina esąs geras (-a), mylintis(-i) ir siūlo susitaikyti su tuo, kad retkarčiais kažin kas „užeina“. Taigi piktas barnis, smūgis, sunaikinti daiktai vertinami kaip abiejų kaltė, kurią dera pamiršti.

Nors ir kaip karštai moteris ir vyras mylėtų vienas antrą, vis tiek yra laikotarpiai, kai jie dėl ko nors nesutaria. Būna, kad smerkiama viskas, ką daro partneris (-ė), be rimtesnio preteksto irzliai kabinėjamasi, nes kas nors sugadino nuotaiką ar paprasčiausiai kamuoja nuovargis.

Testas

Kanados psichologo Makso Strauso parengto testo klausimai padės geriau suprasti tokias situacijas, patars, kaip sumaniau jose elgtis.

Įvertinkite, ar dažnai jūsų partneris(-ė):

 1. Ramiai su jumis aptaria problemą.
 2. Tylėdamas (-a) išklauso, ką ginčytinu klausimu manote jūs.
 3. Kreipiasi pagalbos į kokį nors kitą asmenį, kad padėtų išspręsti judviejų nesutarimą.
 4. Įžeidinėja jus.
 5. Atsisako su jumis kalbėtis.
 6. Išeina iš namų.
 7. Daro tai, kas tikrai jus erzina.
 8. Suduoda jums arba ką nors į jus meta.10.
 9. Trenkia jums iš visų jėgų.
 10. Meta į jus kokį nors daiktą, taikydamas į galvą.
 11. Suduoda taikydamas (-a) į jautriausias jūsų kūno vietas.
 12. Užpuola netikėtai, muša jus ranka.
 13. Muša kokiu nors daiktu.
 14. Iš anksto pasirenka daiktą, kuriuo planuoja mušti.
 15. Iš anksto numato, kokie jo veiksmai sukeltų jums daugiausiai skausmo.
 16. Grasina jums peiliu ar kokiu nors ginklu.
 17. Užpuola peiliu arba ginklu.

Jei į teiginį atsakote „niekada“, jūsų partneris (-ė) gauna 0 balų; „buvo kartą“ – 1 balą; „du kartus“ – 2 balus; „3–5 kartus“ – 3 balus; „6–10 kartų“ – 4 balus; „daugiau nei 10 kartų“ – 5 balus. Taigi galima surinkti net 90 balų, bet, tikėkimės, surinksite mažiau.

Šio testo rezultatai parodo, kokią agresijos rūšį jūsų partneris (-ė) naudoja konfliktams spręsti: žodinę ar fizinę. Jeigu daugiausia balų surinko atsakymai į 1–8 klausimus, vadinasi, jūsų partneris(-ė) bando spręsti problemas nenaudodamas (-a) jėgos, nors retkarčiais ir svaidosi užgauliais žodeliais. Bet jei persveria 9–18 klausimų balai, vadinasi, jūsų partneris (-ė) yra fiziškai agresyvus (-i), tiki, kad visas problemas galima išspręsti jėga ir prievarta.

Jeigu po konflikto su tokiu partneriu (-e) atsigulsite į lovą, tikėdamiesi, kad seksas išspręs problemas, vargu ar jūsų partneris(-ė) pamirš jam įprastus kito žmogaus skaudinimo būdus. Protingiau būtų iš karto nubrėžti aiškias, neperžengiamas ribas.Nubrėžti ir jų laikytis.

 

 

Rekomenduojami video