Vadovaujantis teisės aktais, kiekvienas laikytojas privalo ženklinti, registruoti laikomus ūkinius gyvūnus ir tvarkyti jų apskaitą. Laikytojams, siekiantiems valstybės paramos, tačiau pavėluotai pranešusiems duomenis apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir kaitą, susietoji parama už ūkinius gyvūnus neskiriama.
Praras tūkstančiai
Dėl pažeidimų pinigus gali prarasti tūkstančiai ūkininkų. Atlikus patikrą, nustatyta, kad vien pernai nepranešta arba netinkamai pranešta apie 30 tūkst. raguočių pardavimą ir kritimą. Gana daug netikslumų ir piktnaudžiavimų rasta veislinių žirgų augintojų asociacijose.
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau nuo 2003 m. apie laikomų ūkinių gyvūnų kaitą (prieauglio atsivedimą ir paženklinimą, paskerdimą, gaišimą) ir perkėlimą (išvežimą, atvežimą) privaloma pranešti per 7 kalendorines dienas užpildant ir pasirašant specialią GŽ-2 formą, kurioje nurodomi ūkinio gyvūno duomenys. Visa atsakomybė už teikiamų dokumentų teisingumą tenka ūkininkams.
Visi ūkiniai gyvūnai registruojami Ūkinių gyvūnų registro centrinėje duomenų bazėje (ŪGR), kurią administruoja VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC). Duomenis į ŪGR įtraukti gali Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) darbuotojai, ženklinimo paslaugų teikėjai (privatūs veterinarijos gydytojai, UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ darbuotojai), prekiautojai ūkiniais gyvūnais, skerdyklos, taip pat ir patys ūkinių gyvūnų laikytojai.
Išduoda veterinarai
Ūkininkai, norėdami gauti prisijungimo prie ŪGR slaptažodį, kad patys galėtų suvesti savo ūkyje laikomų ūkinių gyvūnų duomenis, turi kreiptis į VMVT teritorinį skyrių. Pagal laikytojų prašymus, gautus iš VMVT teritorinių skyrių, ŽŪIKVC suteikia prisijungimo slaptažodžius. VMVT teritoriniai skyriai organizuoja mokymus laikytojams ir išduoda mokymo baigimą patvirtinančius dokumentus, kurie suteikia teisę patiems ženklinti ūkinius gyvūnus.
Norėdami pranešti apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir kaitą laikytojai taip pat gali kreiptis į VMVT teritorinį skyrių arba į ženklinimo paslaugų teikėją ir pateikti užpildytą bei pasirašytą GŽ-2 formą. Žemdirbiai duomenis apie savo gyvūnus gali peržiūrėti ŽŪIKVC svetainėje (nuoroda – „Informacija ūkininkams“).
7 dienos
Galvijai turi būti užregistruoti per 7 kalendorines dienas nuo atvedimo. Avių laikytojai, siekiantys valstybės paramos, privalo paženklinti ir registruoti avis per 30 kalendorinių dienų nuo jų atvedimo, o nesiekiantys – per 6 mėn. nuo atvedimo, bet ne vėliau kaip prieš išvežant iš laikymo vietos. Ožkų laikytojai privalo ženklinti ir registruoti ožkas per 6 mėn. nuo jų atvedimo, bet ne vėliau kaip prieš išvežant iš laikymo vietos.
ŽŪM primena, kad ŪGR galioja dviguba pranešimų apie ūkinių gyvūnų perkėlimą sistema – reikia pranešti ir apie gyvūnų išvežimą, ir apie jų atvežimą. Jei trūksta vieno iš šių pranešimų – gyvūnas „plaukioja“. Todėl labai svarbu, kad ūkinių gyvūnų laikytojai laiku praneštų apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir kaitą. Neretai atsitinka taip, kad skerdykla praneša apie paskerdimą, o laikytojas dar nepranešė apie išvežimą. Tokiais atvejais laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo ūkinio gyvūno išvežimo turi užpildyti ir pateikti GŽ-2 formą VMVT teritoriniam skyriui ar ženklinimo paslaugų teikėjui. O laikytojai, turintys prisijungimo prie ŪGR teisę, turi susirasti eilutę „Nepraneštų išvežimų taisymas ir ataskaita“ ir prie atitinkamo ūkinio gyvūno paspausti mygtuką „Patvirtinti“.
ŽŪM atkreipia laikytojų dėmesį, kad ūkinių gyvūnų perkėlimas iš vienos laikymo vietos ar bandos į kitą galimas tik tarp užregistruotų laikymo vietų ir bandų. Todėl prašoma nepasitikėti gyvūnų vežėjais, žadančiais „nurašyti gyvulius“. Gyvūnų vežėjai neturi teisės tvarkyti ūkinių gyvūnų perkėlimo ir kaitos dokumentų už patį laikytoją.
Parengta pagal ŽŪM inf.