Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Nematomoji“ Švedija: 30 metų be katino

Tariamo politinio korektiškumo pergalė prieš sveiką protą turi savo kainą. Šiandien ją moka ir Švedija, netikėtai pasijutusi tvirtuose organizuoto nusikalstamumo gniaužtuose.

Nebesilaiko tabu

Britų dienraštis „Daily Mail“ griauna tradiciškai teigiamą Švedijos įvaizdį, esą vos prieš penkerius metus šios šalies valdžia išskėstomis rankomis sutiko pabėgėlius, tačiau dėl kriminalinių klanų iš Artimųjų Rytų, Šiaurės Afrikos ir Balkanų šalių įsigalėjimo lig tol taikiuose ir ramiuose Švedijos miestuose staiga išaugo nusikalstamumas. Per metus Švedijoje nugriaudėjo 257 sprogimai, įvyko šimtai susišaudymų, o policija, tapusi politiškai korektiškos vyriausybės įkaite, nieko padaryti negali. Švedijos premjeras neigia, kad smurto banga šalyje yra susijusi su imigrantais, tačiau policijos pareigūnai jau nebesilaiko politinio korektiškumo tabu ir tiesiai šviesiai sako, kas vyksta šalyje.

O vyksta štai kas: Švedija tampa organizuoto nusikalstamumo rojumi, rašo „Daily Mail“. Švedijos policijos vadovai perspėja, kad nebepajėgia sulaikyti dėl mafijos klanų įsitvirtinimo augančio nusikalstamumo. Švedų politikai dešimtmečiais atsisakydavo pripažinti, kad smurto ir nusikalstamumo šaknys yra imigrantų bendruomenėse. Dabar problema tapo tokia rimta, kad teisėsaugos pareigūnai pradėjo apie ją kalbėti garsiai, dėl visko kaltindami masinę imigraciją. Per paskutiniuosius trejus metus Švedijoje tik vienas mėnuo praėjo be nusikaltėlių gaujų įvykdytų žmogžudysčių. Sprogdinimai ir susišaudymai daug kur tapo kasdienybe.

Rugpjūčio mėnesį Geteborge, antrajame pagal dydį šalies mieste, nutiko šokiruojantis įvykis: žymiausia mieste gangsterių šeima, Ali Khano gauja, šiaurės rytinėje miesto dalyje užblokavo gatves ir kelius, kad sugaudytų su ja konkuruojančio banditų klano narius. „Mums reikia daugiau policininkų, kad galėtume greitai pakeisti situaciją, kitaip šalis taps gangsterių rojumi“, – „Daily Mail“ žurnalistams sakė Geteborgo policijos vadovas Erikas Nordas. Anot jo, su šiais nusikaltėliais labai sunku kovoti įprastiniais policijos būdais, nes jų esą visiškai kitokia kultūra.

„Juodųjų gyvybės svarbios“ maršo dalyviai Švedijos sostinėje.

Kaltino rasizmu

Pasak dienraščio, mafijozinės imigrantų grupuotės, sprogdindamos bombas ir žudydamos žmones, terorizuoja Švedijos miestų gatves. Pačios liberaliausios Europos šalies policijos vadovybė yra priversta pripažinti, kad nepajėgia užtikrinti tvarkos ir teisėtumo. Beje, Švedijos policijos pareigūnai yra atsidūrę nepavydėtinoje padėtyje ne tik dėl įžūlėjančių banditų: daug ką pasako jau minėto įvykio Geteborge aplinkybės. Policija likvidavo gangsterių gatvėse ir keliuose įrengtus kontrolės postus, kurie blokavo eismą ir sudarė galimybę tikrinti automobilius ieškant konkuruojančios gaujos narių. Per šią operaciją buvo suimta 20 įtariamųjų. Švedijai būdingu „mandagiu stiliumi“ suimtieji netrukus buvo paleisti į laisvę, nes prokuratūra nusprendė, kad jie nepažeidė jokių įstatymų.

Švedijos premjeras Stefanas Löfvenas nepripažįsta, kad nusikalstamumo banga šalyje kilo dėl imigrantų, teigia dienraštis. Tačiau situacija tampa nevaldoma ir policininkai nustojo laikytis politikų primestų tylos įžadų. „Prieš dvejus metus, kai žmonės susiedavo imigraciją su nusikalstamumu, kaip tą dabar darau aš, juos apkaltindavo rasizmu. Tačiau toks požiūris keičiasi“, – sakė Geteborgo policijos vadovas E.Nordas.

Praeitą mėnesį Švedijos policijos viršininko pavaduotojas Matsas Löftvingas įvardijo 40 mafijos šeimų, kurios į Švediją atvyko galimai siekdamos vienintelio tikslo – sukurti organizuotą ir sisteminį nusikalstamumą. Toks komentaras nuskambėjo po šokiruojančio įvykio Geteborge, kai Ali Khano gauja atvirai mieste medžiojo konkurentus. Ir Švedijos policija, ir žiniasklaida šią gaują vadina mafijos šeima, nors jos nariai tvirtina, jog tai, kad tarp jų yra keli teisti asmenys, dar nieko neįrodo. Per praėjusius dvejus metus šios šeimos nariai į policiją buvo iškviesti apie 200 kartų, tačiau dauguma nukentėjusiųjų dėl mįslingų aplinkybių vėliau atsiimdavo savo pareiškimus.

Policininkai apžiūrinėja išpuolio, per kurį buvo pašauti 5 žmonės, vietą Malmėje.

Šeima iš arčiau

Ali Khano klaną Švedijos policija ir žiniasklaida laiko pačiu pavojingiausiu ir žiauriausiu nusikaltėlių susivienijimu. Tai yra tipiška šalyje veikianti mafijozinė grupuotė, rašo „Daily Mail“. Ši gauja yra įsiliejusi į dar didesnę, sudarytą iš septynių besigiminiuojančių šeimų, turi savo padalinius Danijoje, Vokietijoje ir Libane. Geteborge įsikūrusios Ali Khano šeimos galva laikomas 63 metų Hashemas Ali Khanas, 1984 metais atvykęs į Švediją su kulka nugaroje kaip pabėgėlis, ieškojęs prieglobsčio dėl pilietinio karo Libane. Jis apsigyveno ramiame Angeredo rajone šiaurės rytinėje Geteborgo dalyje. Šis namas vėliau tapo jo gaujos kontroliuojamos teritorijos centru. Šiame akligatvyje stovinčiame name, panašiame į kitus, kuriuose gyvena viduriniajai klasei priklausantys geteborgiečiai, ligotas pensininkas ilga žila barzda nuolat priiminėja jį lankančius vyresnio amžiaus giminaičius. Kiekvieną penktadienį jis ateina melstis į netoliese esančią mečetę, kurioje, be kita ko, mokoma kovos menų, pasakoja „Daily Mail“.

2019 metais šis pensininkas buvo du kartus suimtas, vieną iš jų – dėl kratos metu namuose rasto kulkosvaidžio, tačiau jo niekas taip ir nenuteisė už padarytus nusikaltimus. Pernai Ali Khanas nebuvo teisiamas dėl ginklo laikymo, nes jo nepilnametis anūkas atėjo į policijos nuovadą ir pareiškė, kad namuose rastas nelegalus ginklas priklauso jam. Penki iš septynių Ali Khano vaikų, taip pat trys jų sutuoktiniai, buvo nuteisti už įvairius kriminalinius nusikaltimus: žmogžudystes, narkotikų platinimą, grasinimus policijos pareigūnams, sunkius kūno sužalojimus ir trukdymą vykdyti teisingumą.

Jo vidurinįjį sūnų, 38 metų Ibrahimą, policija sulaikė pernai, kai jis kontrabandos būdu įvežė į šalį ašarinių dujų ir kastetų su ašmenimis. O jaunesnysis sūnus, 33-ųjų Abdelbasetas, keršydamas nušovė 18-metį čilietį. 9 iš 34 Ali Khano anūkų buvo nuteisti už įvairius nusikaltimus. Pavyzdžiui, 28 metų Khalilas įvykdė apiplėšimą, kelias vagystes, užpuolė žmogų, padarė kelis su narkotikais susijusius nusikaltimus. Jo brolis, 22-jų Hashemas, du kartus atliko laisvės atėmimo bausmę už narkotikų platinimą, sunkų kūno sužalojimą ir trukdymą teisingumui.

Policijos pareigūnas lydi traukiniu iš Danijos į Švediją atvykusius imigrantus.

Pelės ant stalo

Visgi Ali Khano šeima ir mafijos kontrolės postai Geteborge tėra ledkalnio viršūnė, teigia „Daily Mail“. Švedijoje, neskaitant 40 mafijos šeimų, veikia šimtai mažesnių gaujų, tarp kurių dažnai vyksta konfliktai. Žudynės gatvėse tapo įprastu dalyku. 10 mln. gyventojų turinčioje Švedijoje šiuo metu įvykdoma 10 kartų daugiau žmogžudysčių nei Vokietijoje, kurioje gyvena daugiau kaip 83 mln. žmonių. Šią vasarą netoli Stokholmo nuo atsitiktinės kulkos žuvo 12-metė mergaitė. Geteborge buvo pagrobtas ir sumuštas mokytojas, pranešęs policijai apie du ginkluotus vyrus, atėjusius prie jo mokyklos. Prieš 4 metus tame pačiame mieste nuo rankinės granatos sprogimo žuvo 8-metis berniukas iš Didžiosios Britanijos, atvykęs į svečius.

Rugsėjo mėnesį užsieniečiai studentai, pagal mainų programas atvykę į Dalarno universitetą Burlengės mieste centrinėje Švedijoje, paprašė perkelti juos iš rajono, kuriame daugiausia gyvena imigrantai. Užsieniečiai tokį prašymą motyvavo tuo, kad šiame rajone dažnai vyksta susišaudymai, plėšimai, užpuolimai naudojant šaltuosius ginklus, išprievartavimai ir mokyklų padeginėjimai. Šis miesto rajonas išsiskiria dideliu nusikalstamumu. Jame gyvena daug imigrantų iš Somalio, Afganistano, Irako ir kitų „neramių“ šalių.

Užsieniečių studentų sąjungos vardu universiteto rektoratui parašytame laiške studentė iš Indijos Mufassireen Ahmed pabrėžė, kad studentai yra nusiminę dėl to, kad savo gyvenamojoje vietoje tampa karo liudininkais. M.Ahmed draugai ne kartą buvo apiplėšti, o vienas jų – sužeistas peiliu, nes nesutiko įsileisti nepažįstamų žmonių į savo kambarį. „Tarp studentų vyrauja nuomonė, kad jie nesijaučia gyvenantys Švedijoje. Jie negirdi švedų kalbos, negali susipažinti su kultūra ir tradicijomis. Jiems atrodo, kad gyvena segregacijos sąlygomis izoliuotame kvartale“, – rašė M.Ahmed. Ji taip pat informavo universiteto vadovybę apie seriją „žeminančių plėšimų“, kai aukos būdavo sumušamos, žeminamos, prievartaujamos, ir apie tai, kad taip dažniausiai elgiasi jauni imigrantai. Kai kurie užsieniečiai studentai dėl to nutraukė studijas ir išvyko iš Švedijos.

Ši šalis, seniai laikoma viena atviriausių pasaulyje, prieglobsčio prašytojus pradėjo įsileidinėti dar praėjusio amžiaus 9-ąjį dešimtmetį, o 2015 metais, pačiame migracijos į Vakarų Europą įkarštyje, priėmė daugiausiai atvykėlių. Dabar imigrantai, kurie patys arba abu jų tėvai yra gimę užsienyje, Švedijoje sudaro daugiau nei 24 proc. šalies gyventojų. Už integraciją Geteborgo policijoje atsakingas inspektorius Ulfas Boströmas, 42 metų stažą turintis pareigūnas, „Daily Mail“ žurnalistams sakė, kad daugiau nei prieš 30 metų atsisakius policijos patrulių miesto gatvėse buvo sukurtas vakuumas, kurį užpildė imigrantų gaujos.

„Kai namuose nėra katino, pelės pradeda šokti ant stalo, – pridūrė jis. – Švedijoje katino nėra jau 30 metų. O kadangi policija gatvių nepatruliuoja, mes negalime parodyti naujai atvykusiems, kur yra teisinė leistinumo riba.“

Rekomenduojami video