Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mirė filosofas L. Donskis

Trečiadienio rytą mirė filosofas, kultūros kritikas, buvęs Europos Parlamento narys Leonidas Donskis.

Spėjama, kad L. Donskį oro uoste ištiko širdies smūgis. Pranešama, kad 5:30 jis susmuko oro uoste. Atvykę greitosios pagalbos medikai bandė gaivinti filosofą, tačiau pastangos jau buvo bevaisės.

L. Donskis gimė 1962 m. rugpjūčio 13 d. 1985 m. baigė lietuvių filologiją ir teatro pedagogiką Lietuvos konservatorijos Klaipėdos Pedagoginiame fakultete.

1987 m. baigė filosofiją Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakultete. 1990 m. gruodžio 11 d. VU apgynė disertaciją tema „Kultūros krizės ir jų filosofinė refleksija (O. Spenglerio, A. Toyonbee ir L. Mumfordo istoriosofinių koncepcijų istorinė-metodologinė analizė)“, filosofijos kandidatas (Vilniaus universitetas), 1999 m. Helsinkio universitete apgynė disertaciją, socialinių mokslų daktaras. Nuo 2002 m. L. Donskis buvo VDU Politologijos katedros profesorius ir Išeivijos studijų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas.

2003–2005 m. – VDU Filosofijos katedros vedėjas. 2004 m. VDU atliko habilitacijos procedūrą (humanitariniai mokslai, istorija – darbai iš idėjų ir sąmoningumo istorijos).

2005 m. VDU Senatas suteikė profesoriaus pedagoginį vardą. Nuo 2005 m. – VDU Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius, o nuo 2006 m. – Politologijos katedros profesorius. Nuo 2005 m. – VDU Senato narys.

2009 m. Europos Parlamento rinkimuose Lietuvoje išrinktas į Europos Parlamentą Liberalų sąjūdžio (LRLS) rinkiminiame sąraše (kandidatavo 1-uoju numeriu; už LRLS balsavo 7,36 proc. rinkėjų), vienintelis LRLS atstovas EP.

LRT reiškia užuojautą L. Donskio šeimai ir artimiesiems.

E. Aleksandravičius: gerieji išeina pirmieji

L. Donskio idėjos turės tik stipriau skambėti, LRT RADIJUI sako istorikas profesorius Egidijus Aleksandravičius. „Leonido atvejis yra toks, apie kurį, kad ir įžengiant banalybės sritį, kas nors pasakys – gerieji išeina pirmieji. Leonidas iš tikrųjų buvo unikalus savo darbštumu, savo intelektualinės kūrybos įtampa. Jo reikšmės, įžvalgos, kaip dažnai būna pasitraukus autoriui, turės tik stipriau skambėti“, – tvirtina E. Aleksandravičius.

Istoriko teigimu, jo draugystė su L. Donskiu buvo tokia, kuri dažniau buvo matoma prieš 100 metų nei dabar. „Jis buvo mano artimas intelektualinis bičiulis, draugas klasikine prasme. Iš tos draugystės, kuri nėra kokia nors bešnibždančių gaujos narių ratas, o tiesiog yra principų ir viešųjų reikalų svarstymo erdvė. Tai tokia draugystė, kurioje tiesa sakoma į akis ir kurioje draugai nepataikauja draugams“, – apibūdina E. Aleksandravičius.

Jis tikina, kad L. Donskis visada buvo labai korektiško, tvarkingo rašymo pavyzdys. Ir šįryt sėdėjau prie jo paskutinio publikuoto teksto. <...> „Ar mūsų laukia Lenkijos ir Vengrijos scenarijus“ ir galvoju, kiek pačiame tekste gali būti užuominų, kuriose kažkoks likimas būtų jaučiamas. Jis kalba apie intelektualią, nepakeliamą sunkenybę gyventi savo visuomenėse. Jis kalba apie Milaną Kunderą, Adamą Michniką, Tomą Venclocą. Jis kalba apie tuos, kurie savosiose visuomenėse kartais tampa nepakenčiami dėl savo įžvalgų ir savo gabumų“, – sako E. Aleksandravičius.

Jis prisimena ir L. Donskio mėgstą 66-ąją Williamo Shakespeare`o sonetą: „Aš pavargau žiūrėt, kaip menkysta ant karžygio lavono puotą kelia“. „Tai buvo Leonido mėgstamas Shakespeare`as. <...> Leonidas perėmė iš savo mokytojo Aleksandro Štromo tą mintį, kad šiandien politika kuria technologiją, o mums reikia grįžti prie politikos kaip kultūros ir dvasios reiškinio, prie šekspyriškosios politikos. Jis buvo tas, kuris galėjo dėstyti geriausiai iš visų šiandien gyvųjų politiką, kaip meną, gyvenimo meną, kultūros reiškinį, Shakespearo politiką. Jis ir išėjo su tokia Shakespearo politika“, – tvirtina istorikas.

Prezidentė: Lietuva neteko iškilaus humanitaro

Lietuva neteko iškilaus humanitaro, aktyviai gynusio laisvės ir žmogaus orumo idėjas, trečiadienio rytą netikėtai mirus filosofui Leonidui Donskiui sako šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

„Lietuva neteko iškilaus humanitaro, savo akademinėje ir visuomeninėje veikloje aktyviai gynusio laisvės ir žmogaus orumo idėjas. Profesorius L. Donskis buvo tvirtas europinių  vertybių ir vakarietiško mąstymo pavyzdys ne tik jaunajai kartai, bet ir visiems Lietuvos žmonėms“, – rašoma Prezidentūros paskelbtoje šalies vadovės užuojautoje.

Taip pat savo užuojautoje D. Grybauskaitė pabrėžė, kad būdamas Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pavaduotojas ir aktyvus šios bendruomenės narys L. Donskis svariai prisidėjo išsaugojant šalies žydų kultūrą ir jos paveldą, skleidžiant tolerancijos, lygybės ir pagarbos žmogui idėjas.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius savo užuojautoje sako, kad L. Donskio išėjimas – didelė netektis visai valstybės šviesuomenei.

„Skaudžiai ir netikėtai netekome filosofo, eseisto, žymaus mąstytojo L. Donskio. Šis žmogus skvarbiu intelektualo žvilgsniu akylai stebėjo mūsų gyvenimą ir savo įžvalgomis stengėsi jį padaryti tauresnį. L.Donskio išėjimas – didelė netektis visai mūsų valstybės šviesuomenei, visiems, kuriems svarbios pamatinės vertybės“, – sakoma vyriausybės paskelbtoje A. Butkevičiaus užuojautoje.

V. Adamkus: L. Donskis buvo Lietuvos šviesulys

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad trečiadienį netikėtai miręs filosofas Leonidas Donskis buvo šviesulys Lietuvos moksle ir visuomeniniame gyvenime, nuoširdžiai rūpinęsis valstybės raida.

„Tai yra milžiniška netektis Lietuvos valstybei. Asmeniškai išgyvenu dėl nuoširdaus artimo bičiulio netekties“, – BNS sakė prezidentas.

„Manau, kad L. Donskis buvo Lietuvos gyvenime šviesulys, ne tik moksle, bet ir valstybės, visuomeniniame gyvenime. Jis rūpinosi dėl Lietuvos ateities, savo išmintimi ir patarimais stengėsi įnešti giedrumo, sąžiningumo į mūsų gyvenimą. Tikiuosi, kad jis paliko pavyzdį ateinančioms kartoms, kaip reikia gyventi, siekti aukštesnių tikslų ir tikėti ateities Lietuva“, – kalbėjo V. Adamkus.

Rekomenduojami video