Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mėnulis ragina sėti pomidorus

Kovo vidurys (16–18 d.) – tinkamas metas sėti nešildomuose šiltnamiuose auginamus pomidorus.

Geriau neperaugę

Lietuvoje šalnos paprastai baigiasi balandžio viduryje. Daigai į nuolatinę augimo vietą sodinami po dviejų savaičių. Jie jau būna maždaug 8 savaičių, tinkami pervežti ar pernešti. Vėliau augalai nustoja taip intensyviai augti, todėl sunkiau pakelia persodinimą.

Jei nesiekiama gauti derliaus kuo anksčiau (ankstyvaisiais pomidorais jau pasirūpinta arba norima suplanuoti derlių tam tikram laikui), gali būti pravartu sužinoti, kiek laiko turi praeiti nuo pasodinimo, kad augalas pradėtų duoti vaisius. Priklausomai nuo veislės, tam reikia 55–85 dienų. Paprastai sėklų gamintojai šią informaciją pateikia ant pakuotės.

Substratą pravartu dezinfekuoti

„Paruoškite substratą ir supilkite jį į daiginimo talpyklas. Jei reikia, įpilkite vandens, pamaišykite ir palaukite, kol susigers. Sausos durpės gana ilgai drėksta, tad gali tekti palaukti iki kelių valandų. Substratas turi būti drėgnas, tačiau ne per šlapias, panašiai kaip išgręžta kempinė, – aiškino agronomė Joana Giedraitytė. – Išrinkite stambiausias, plaukuočiausias taisyklingos formos sėklas, taip padidinsite tikimybę, kad užaugs kokybiški daigai.“ Agronomė sakė nepasitikinti durpių gamintojais, tad, prieš sėdama pomidorus ar kitus daigais auginamus augalus, sėklas sulaisto gana stipriu kalio permanganato tirpalu. Sėjama praėjus parai po sulaistymo.

Svarbu vėdinti

J.Giedraitytė patarė pomidorų sėklas terpti maždaug 0,5 cm gilumu ir 2 cm atstumu viena nuo kitos. Duobutėms ruošti galima naudoti paprastą pieštuką. Įmetus sėklą, ją būtina padengti žemės sluoksneliu. Uždengus sėklas drėgmės nepraleidžiančiu užklotu (tam puikiai tinka polietilenas), paliekama tik pora angų oro cirkuliacijai. Vėdinimas – svarbi priemonė norint išvengti grybinių ligų ir pelėsio. Jei sėjami kelių veislių pomidorai toje pačioje dėžutėje, reikėtų tai pasižymėti. „Kaupkite dygimo ir augimo stebėjimo duomenis užrašuose, jie gali paversti renkantis auginimo metodus ir priimant sprendimus kitais metais“, – patarė specialistė.

Laistoma atsargiai

Jei substratas buvo tinkamai sudrėkintas, polietileno danga padeda išsaugoti drėgmę ir sėjinukų nereikia laistyti, kol jie uždengti. Jei vis dėlto substratas sausas, laistoma ne vėsesniu nei 23–24 laipsnių vandeniu. „Kai sėklos sudygsta ir daigeliai pradeda augti, laikas pašalinti dangą ir pasirūpinti drėkinimu. Liekite tiek, kad dirva būtų šlapia, kitą kartą laistykite, kai ji būna beveik sausa. Jokiu būdu nelaukite, kol daigeliai nuleips dėl vandens trūkumo. Pirmomis dienomis vis dar patartina naudoti purkštuką, o ne tiesioginę srovę, kad nebūtų pažeisti ūgliai“, – sakė pašnekovė.

Tręšiama, jei reikia

Pirmieji pomidoro daigo lapai vadinami netikraisiais, juose sukaupta energija sėkloms, todėl tręšti kol kas nereikia. Paprastai pomidorai turi du netikruosius lapelius, bet yra veislių ir su trimis. Praėjus kelioms dienoms po išdygimo metas pradėti maitinti sėjinukus nestipriu trąšų tirpalu. Jei jie auginami substrate, kuriame įterptos trąšos, tręšti augalus reikėtų vėliau, kai matysis, kad jiems ima trūksti maisto medžiagų. Tręšiama vieną kartą per savaitę.

Rekomenduojami video