Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Melotrijos rūpesčių nekelia

 „Norėčiau auginti ką nors, kas būtų valgoma ir suformuotų žalią sienelę, atskiriančią nuo kaimynų. Patarkite, ką pasisėti“, – prašo Vilgaudas.

Atsako UAB „Sėkluva“ direktoriaus pavaduotoja biologė Rasa Davidavičienė

Afrikietiškieji agurkai (melotrijos) Lietuvoje dažniausiai auginami kaip vienmečiai vijokliniai augalai. Sėjami kovo mėnesį ar balandžio pradžioje į atskirus indelius po kelias sėklas, kad daigų nereikėtų išskirstyti. Tada greičiau pradeda derėti. Galbūt viena kita sėkla neišdygs, o jei ir išdygs, ūgliai bus tankesni. Užaugę vijokliai nėra labai vešlūs, bet augalams būtinai reikia atramų.

Mes sodinome prie tinklinės tvoros pietinėje pusėje. Jie ten puikiai augo. Kartu tai buvo pusiau skaidri priedanga nuo kaimynų sodo. Daigus pasodinome maždaug kas 30–40 centimetrų. Kelias savaites jie „tupėjo“ vietoje. Atrodė, lyg jiems kažkas nepatiktų. Bet, pasirodo, tuo metu šie augalai žemėje augina gumbus. Vėliau ūgliai pamažu ėmė lipti į viršų, tai greičiau, tai lėčiau. Viskas priklausė nuo aplinkos sąlygų. Vėliau ūglių apačioje pradėjo skleistis maži geltoni žiedeliai. Žiedai vienalyčiai (moteriški ir vyriški), nors auga ant to paties augalo (augalai vienanamiai). Juos apdulkina vabzdžiai. Todėl, jei vasara vėsi ir lietinga, vaisių užsimegs mažiau.

Vaisiai auga pavieniai, nedideli, 2–2,5 cm dydžio, ovalūs, išmarginti panašiai kaip arbūzai. Iš pradžių juos sunku pamatyti tarp lapų. Skonis panašus į agurkų, šiek tiek rūgštokas. Kuo labiau sunokę, tuo rūgštesni. Reikia būti egzotiškų augalų mėgėju, kad juos įvertintum kaip labai skanius. Kai kam šių vaisių skonis labai patinka. Vis dėlto jie labiau tinka dėti į salotas ar marinuoti. Labai gerai atrodo ir būna daug skanesni, kai marinuojami kartu su tikrais mažais agurkėliais (karnišonais).

Melotrijos – atsparūs ligoms augalai (neserga agurkų ligomis), todėl dera labai ilgai. Afrikietiškuosius agurkus galima auginti kaip daugiamečius. Rudenį reikėtų iškasti gumbus, sudėti į dėžutes, užpilti durpėmis, pjuvenomis ar smėliu ir laikyti rūsyje. Jų forma panaši į jurginų šakniagumbius. Jei anksti pavasarį „akutės“ bunda, peržiemojo sėkmingai. Gumbais pasodinti augalai anksčiau pradeda derėti ir būna vešlesni. Šie augalai, kaip ir agurkai, priklauso tai pačiai moliūginių šeimai, bet tai tikrai nėra agurkai.

 

Rekomenduojami video