Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Medį apspito keisti raudoni vabalai

„Rinkos aikštės“ redakcija sulaukė Kėdainių rajono gyventojo laiško, kuriame jis pasiskundė, kad jo kieme augančius medžius užpuolė raudoni vabzdžiai. Vyras labiausiai pergyvena dėl to, kad šie nekviesti svečiai gali pakenkti medžiams. Savo ruožtu gamtininkai pastebi, kad šie gyvūnai nei medžiui, nei žmogui nieko blogo nedaro, todėl jie griežtai pasisako prieš jų naikinimą.

Aplipo medį

„Žiūrių vieną dieną – visas medžio kamienas aplipęs keistais vabalėliais. Galvoju, ar jie nekenkia medžiui? O gal kenkia ir žmogui? Kas tai per vabalėliai? Gal juos reikia naikinti? O jei reikia, tai kaip?“, – klausimais redakciją užvertė mūsų rajono gyventojas.

Specialistai ramina

„Rinkos aikštė“ kreipėsi į savo nuolatinį konsultantą, žinomą Lietuvos gamtininką Selemoną Paltanavičių, tačiau sulaukė atsakymo, kad šis atostogauja. Tada kreipėmės į jį pavaduojantį Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus specialistą Marių Gorochovskį, kuris sutiko paaiškinti, kokie vabalai užpuolė kėdainiečio medžius.

„Tai yra blakė kareivėlis. Anksti pavasarį, jau kovo mėnesį, saulėkaitoje, šių blakių didelius būrius galima aptikti aplink kelmus, ant medžių kamienų, tvorų, malkų krūvų. Ypač šios blakės mėgsta liepas.

Šie vabzdžiai medžiams nekenkia. Paprastai patelė deda kiaušinėlius į žemę, į išsikastas duobeles, po nukritusiais lapais, po šakomis, akmenimis.

Ką tik išsiritusios blakės panašios į suaugėlius, tik neturi antsparnių. Iki rugpjūčio pilnai išsivysto nauja karta“, – savo atsakyme dėstė specialistas M. Gorochovskis.

Skleidžia kvapą

M. Gorochovskis atkreipė dėmesį į tai, kad šie vambzdžiai gali skleisti itin nemalonų kvapą.

„Maitinasi jie nukritusiomis augalų sėklomis, siurbia augalų sultis, vabzdžių kiaušinėliais, kartais paskanauja smulkiais negyvais bestuburiais, pasitaiko kanibalizmo atvejų.

Šios blakės nesislepia nuo priešų, nes yra nevalgomos, apie tai signalizuoja jų spalvinė gama. Iškilus pavojui, nuo priešų ginasi paskleisdamos nemalonų kvapą“, – paaiškino Aplinkos ministerijos specialistas.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Rekomenduojami video