Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Marso kanjonus primenantys Lietuvos karjerai – lyg neatrastoji žemė

Ar įsivaizduojate ekskavatorių, kuris sveria maždaug tiek, kiek 500 lengvųjų automobilių, o jo strėlė – dvidešimties aukštų pastato dydžio? Arba - maždaug 40 metrų aukščio žemės iškasenų krūvas ir šlaitus?

Naujojoje Akmenėje jau daugelį metų stūksantys įspūdingi karjerai, kuriuos išvydę keliautojai pavadina „Marso kanjonais“, tampa turistų bei aktyvaus laisvalaikio mėgėjų traukos centru.

Prieš 300 milijonus metų Akmenės rajone susiformavę klinčių klodai intensyvių kasybų metu virto unikaliu kanjonų kraštovaizdžiu, nebūdingu Lietuvai.

„Nuotraukos toli gražu neatspindi to, kokie realybėje yra karjerai. Daug metų buvo manoma, kad karjerai yra žemės žaizdos. Tačiau jie yra žemės gelmės, o tai, kas atsiveria – įspūdinga“, - sako  Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas.

"Jonavos žinių" nuotr.

Pasak Ventos regioninio parko vyriausiojo specialisto Justo Teišerskio, dar aktyviau turistai karjerais ėmė domėtis po to, kai Laisvės TV bei internetinis kelionių po Lietuvą projektas Lietuvon.lt sukūrė šalies turizmą pristatantį vaizdo klipą, kurio veiksmas prasideda Naujosios Akmenės karjeruose.

Tačiau ne tik. Karjeruose vyksta dviračių žygiai, džipų ralio aplink Lietuvą vienas iš etapų, taip pat čia važiuoja studentų ir mokinių grupės, jaunavedžiai egzotišką vietą renkasi fotosesijoms, o šią vasarą pirmą kartą karjeruose susirinks daugiau nei 3 tūkst. žmonių. Liepos 29 dieną aktyvių pramogų organizatorius „TrenkTuras“ visus kviečia po karjerus pasivaikščioti pėsčiomis.

„Daugelį metų karjerai buvo tiesiog gamybinė teritorija, ir niekas, matyt, nebuvo suinteresuotas juos paversti traukos centru. Tačiau akivaizdu, jog žmonės Lietuvoje pasiilgo unikalių vietų. Karjeruose jautiesi kitaip – tarsi būtum ne Lietuvoje“, - kalbėjo J.Teišerskis.

Tiesa, karjerai nėra visiems atviros teritorijos, o kai kurie jų – eksploatuojami, todėl lankyti galima tik iš anksto suderinus atvykimą.

"Jonavos žinių" nuotr.

„Tokios masės žmonių, kiek jų čia bus liepos pabaigoje, šie karjerai dar išties nematė. Kalbant apie karjerų populiarumą, šiemet tai yra tarsi tam tikras lūžio taškas“, - sakė J.Teišerskis.

Karjerų žygio“ dalyviams siūlomi trys maršrutai – 15, 25 ir 45 kilometrų.

„Kviečiame visus nuotykių ieškotojus į įspūdingą pirmąjį vasaros pėsčiųjų žygį Naujojoje Akmenėje kitas planetas primenančiuose Karpėnų, Menčių bei Alkiškių karjeruose.

Dalis karjerų vis dar yra aktyviai eksploatuojami ir lankytojams neprieinami, todėl šio žygio metu turėsite išskirtinę progą išvysti nuo daugiau nei 40 metrų aukščio šlaitų atsiveriančius akimi neaprėpiamus horizontus, priverčiančius pasijusti tarsi kosminėje odisėjoje.

Taip pat iš arti išvysite veikiantį net 720 tonų sveriantį žingsniuojantį ekskavatorių. Vien  jo strėlę, kuri siekia 70 metrų, galima palyginti su dvidešimties aukštų pastatu. Įdomu pamatyti, kaip didžiulis ekskavatorius vienu ypu pakelia iki 18 tonų grunto“, - sakė vienas iš „TrenkTuro“ įkūrėjų Vytautas Bartulis.

Ambicijų ateityje išnaudoti karjerus kaip turistų traukos centrą neslepia ir Akmenės rajono savivaldybė.

"Jonavos žinių" nuotr.

„Esame parengę ir specialią studiją, o ateityje šią teritoriją norėsime skelbti Geologijos parku. Atodangos, įspūdingi klinčių klodai – tai vieta, kur galima pasisemti vidinės energijos. Karjerai – ir žemės gelmių pažinimas“,  - sako Akmenės rajono savivaldybės meras V.Mitrofanovas.

Pasak mero, Naujosios Akmenės karjerai yra įdomi istorinė vieta. Prieš šimtus milijonų metų čia telkšojo vanduo, vėliau - gyveno dinozaurai. Tai – ne mitas, mat Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos instituto muziejuje saugomas Ventės regioniniame parke rastas dinozauro stuburo slankstelis.

Taip pat 2011 metais molio karjere rasti ir trijų stuburinių gyvūnų dantys – visi šie atradimai liudija, kad juros periodo uolienose ateityje gali būti rasta ir daugiau dinozaurų liekanų.

Kai kurie Naujosios Akmenės karjerai yra rekultivuoti ir tapę vandens telkiniais. Viename iš jų, pasakojo V.Mitrofanovas, guli paskendęs ekskavatorius.

„Tai – maždaug 17 metrų gylio karjeras, todėl ištraukti iš vandens paskendusį ekskavatorių būtų labai brangu. Jis taip ir liko gulėti dugne. Juokaujam, kad čia galėtų būti rengiamos nardymo varžybos“, - sakė pašnekovas.

Akmenės rajono savivaldybė turi ir daugiau idėjų – svarstoma viename iš smėlio karjerų padaryti didžiausią Europoje vaikų žaidimams skirtą „smėlio dėžę“.

"Jonavos žinių" nuotr.

„Nes smėlis čia – geresnis, nei Palangoje“, - sakė Akmenės rajono savivaldybės meras.

Visi, kurie liepos 29-ąją nori ne tik išbandyti savo jėgas bei pamatyti vieną unikaliausių šalies kraštovaizdžių, į Naująją Akmenę gali atvykit iš vakaro.

„Dalyviai yra kviečiami apsigyventi Karjerų žygio palapinių miestelyje, įsikūrusiame Naujosios Akmenės centre, netoli renginio starto vietos. Apsistojusieji galės geriau pažinti apylinkes, atsigaivinti aplinkiniuose ežeruose, o po įveikto žygio mėgautis pelnytu poilsiu“, - sakė V.Bartulis.

Rekomenduojami video