Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Marijampolės rajono ūkininkai dalyvavo arimo pamokoje

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Marijampolės rajono biuras drauge su Marijampolės rajono savivaldybe ir UAB „Dotnuva Baltic“ pakvietė rajono ūkininkus į arimo pamoką.

Renginyje dalyvavusių ištvermę bandęs lietus netrukdė nei arti, nei mokytis arimo meno. Ūkininkai iš įvairių rajono vietų kaip tik džiaugėsi, kad oras tinkamas mokytis. Jie drauge su renginio organizatoriais ir rėmėjais diskutavo apie arimo subtilybes, aiškinosi, kaip išvengti arimo klaidų.

Kalbėta apie tai, kad arti „iš akies“ negalima. Gerai suarus, sutaupoma ir priešsėjiniam dirbimui, o vieną kartą blogai suarus – problemos tęsiasi. Kombainas kitais metais dirba aukščiau. Paliekamos aukštesnės ražienos, jas sunkiau užarti. Taigi gero arimo, nenaudojant papildomų priemonių, nebus. Akcentuota, kad labai svarbus yra arimo gylis. Kalbėta apie tai, kad reikia naudoti skutiką, ypač sunkiose dirvose. Užsiminta ir apie žemės dirbimą be arimo. Ši technologija, plačiai naudojama Amerikoje ir Australijoje, kur dažnos sausros, nelabai tinka mūsų klimato sąlygomis.

„Geras arimas nėra tik gerai užarta žolė. Labai svarbu pasirinkti tinkamą vagos gylį.  Geriausias yra 20–25 centimetrai. Jei gerai suarta, galima tikėtis ir geresnio derliaus“, – sakė renginio organizatorius, Marijampolės r. biuro augalininkystės konsultantas Aivaras Černelis.

Arimo pamokos rėmėjos UAB „Dotnuva Baltic“ inžinierius Valentinas Bogačiovas žemės ūkio technikos demonstravimo metu dalinosi praktiškais patarimais. „Renginiuose dalyvaujame ir taisyklingai arti ūkininkus mokome todėl, kad jie savo klaidų „neverstų“ technikai, nesakytų, kad ji bloga,“ – sakė akcinės bendrovės specialistas.

Planuojama surengti rajono artojų varžybas

Išgirdę teorinių ir praktinių patarimų, arimo meną demonstravo savais traktoriais į renginį atvykę ūkininkai Mindaugas Vaisnys ir Raimundas Kazakevičius. Nepabūgę mokytojų pastabų, jie gavo geriausią pamoką – tikslių patarimų, kaip dar geriau arti.

Dėkodamas ūkininkams, pareiškusiems norą atvykti į arimo pamoką su savais traktoriais ir plūgais, Marijampolės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Eugenijus Alesius dalijosi kitų metų planais: „Manau, kad toliau bendradarbiausime tiek su Konsultavimo tarnyba, tiek su UAB „Dotnuva Baltic“. Kitais metais verta pasistengti, kad įvyktų rajono artojų varžybos, kuriose dalyvautų 3–4 artojai su vartomais ir su tradiciniais plūgais. Būtų labai gerai, kad iš kiekvienos seniūnijos būtų po vieną artoją“.

Dalyvaus respublikinėse varžybose

Augalininkystės konsultantas Aivaras Černelis kvietė visus renginio dalyvius atvykti į respublikines artojų varžybas. Marijampolės rajonui jose atstovaus ūkininkas Mindaugas Vaisnys, kurio lauke vyko arimo pamoka.

Mindaugas dvejus metus iš eilės buvo geriausias rajono Rudeninio arimo konkurso artojas. Jis pasakojo, kad žemės dirbimo nuo mažų dienų mokėsi iš savo tėvo. Dabar jau pats aria savo ir tėvo ūkių laukus, kurių bendras plotas – apie 100 hektarų. Jau dveji metai, kai Mindaugas užregistravo savo augalininkystės ūkį.  Augina žirnius, kviečius, pašarinius augalus gyvuliams, kuriuos laiko tėvai.

„Reikia stengtis arti taip, kad šalia kelio galėtum drąsiai pakabinti plakatą su užrašu „Lauką arė Mindaugas Vaisnys“, – savo požiūrį išsakė ūkininkas.

„Ūkyje darbo daug. Kai kurias paslaugas man teikia Aivaras. Jis atvažiuoja į ūkį, pildo Trąšų naudojimo apskaitos žurnalus, prieš kelerius metus į jį kreipiausi dėl dirvožemio tyrimų,“– apie bendradarbiavimą su konsultantu pasakojo ūkininkas. Šiuo metu, kaip sakė Žemės ūkio skyriaus vedėjas Eugenijus Alesius, Mindaugui ir Aivarui reikės daug padirbėti besiruošiant respublikiniam renginiui „Lietuvos artojų varžybos 2016“. Jas šiemet Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba organizuoja rugpjūčio 26 d. Mantviliškio kaime, Kėdainių rajone.

 

Jolanta Dalia Abarienė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos redaktorė

Rekomenduojami video