Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Maistinės avižos pelningos

Praėjusio penktadienio rytą į bendrovės „Malsena plius“ kiemą įriedėjo pirmoji mašina su skandinaviškos kokybės avižų derliumi. Ją atvairavo ūkininkas Danielius Galinis iš Širvintų r.

Maistinių avižų paklausa išaugo visame pasaulyje išpopuliarėjus sveikos mitybos kultui. „Maistinės avižos Lietuvoje pradėtos auginti prieš ketverius metus. Šiemet sulaukėme trečiojo derliaus. Nuėjome ilgą kelią, kol suvokėme, kad maistinės avižos yra pelninga ir paklausi kultūra ne tik Lietuvoje, – pasakojo bendrovės „Malsena plius“ generalinis direktorius Aldas Baltutis. – Žemės ūkio kultūra Lietuvoje auga, džiugina nuolat gerėjanti grūdų kokybė, todėl drąsiai eksportuojame ir į tokias reiklias rinkas kaip Skandinavijos.“

2015 m. „Malsena“ iš ūkininkų supirko apie 5 tūkst. t maistinių avižų, o šiemet planuoja supirkti dvigubai daugiau – iki 10 tūkst. t. Tačiau ūkininkų lūkesčius dėl pelno gali pakoreguoti derliaus kokybė ir derlingumas, nulemtas nepalankių oro sąlygų.

Pernai derliaus nuėmimo piko metu „Malsena plius“ priimdavo iki 200 transporto priemonių per dieną. Šiemet laukiama dar intensyvesnio darbymečio. Kad derlius būtų pristatytas kuo sparčiau, bus skirta apie 30 grūdvežių, kurie ūkininkams padės suvežti iki 2 tūkst. t grūdų per dieną.

Gausesniam maistinių avižų derliui šiais metais įtakos turėjo didesni šiai kultūrai skirtų laukų plotai: pernai jomis buvo užsėta 1,7–1,8 tūkst. ha, o šiais metais – daugiau nei 3 tūkst. ha. Maistines avižas bendrovei šiemet augino 45 ūkiai. Vidutinis planuojamas derlingumas turėtų būti apie 3–4 t iš hektaro, tačiau kai kuriuose laukuose planuojama prikulti ir 5 t ar net šiek tiek daugiau, atsižvelgiant į auginimo technologiją ir dirvožemio tipą. Kitais metais planuojama, kad maistines avižas augins bent 50 ūkininkų, kurie užsės mažiausiai 3,5 tūkst. ha žemės.

„Programinių avižų projektas per trejus metus gerokai išaugo ir ūkininkų skaičiumi, ir plotu, todėl tikimės gausaus derliaus ir gerų rezultatų. Vis dėlto turime atsižvelgti, kad sausra ir vėliau siautusios liūtys gali turėti įtakos grūdų kokybei. Kitąmet savo ūkininkams žadame pristatyti naujas skandinaviškas avižų veisles, kurios bus dar derlingesnės, bet kartu išlaikys aukštą baltymingumą ir beta gliukanų kiekį“, – pasakojo bendrovės „Malsena plius“ grūdų prekybos vadovas Arvydas Noreika.

„Malsena plius“ specialistų manymu, šiemet maistinių avižų supirkimo kainos bus apie 120–130 eurų už toną, atsižvelgiant į kokybę ir atstumą, iš kur atvežamos avižos. „Ūkininkų prašome nedelsti su kūlimu ir nepalikti avižų darbų sąrašo pabaigai, mat rizikuojama jų kokybe“, – perspėjo A.Noreika.

 

Rekomenduojami video