Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje plečiasi kanapių gaminių asortimentas, tačiau Veryga tokio žingsnio nesveikina

Lietuvoje bus galima gaminti, parduoti ir naudoti daugiau gaminių iš pluoštinių kanapių. Dabar žmonės gali įsigyti tik pluoštinių kanapių sėklų, sėklų aliejaus, pluošto. Tačiau Seimas nusprendė, kad jau rudenį lentynose gali atsirasti daug daugiau gaminių iš šio augalo: kanapių arbatos, gal net ir Lietuvoje pagamintų skausmą malšinančių preparatų.

Pataisų autoriai ir ūkininkai aiškina, kad Lietuvos pluoštinių kanapių gamintojai kasmet galės uždirbti papildomus milijonus eurų, Visgi patenkinti ne visi – Seimo opozicija baiminasi, kad rinkoje pasirodys nesaugūs, psichoaktyvių medžiagų prisotinti pavojingi gaminiai, o jų platinimui nebus užkirstas kelias.

Molėtų rajone ekologinį ūkį turintis Andrius neseniai savo laukuose pasėjo pluoštines kanapes. Joms skiria 10 hektarų savo žemės. „Ką tik pasėjom, orai ką tik leido. Čia laukas už nugaros trys savaitės, dar kitas prieš kelias dienas pasėta“, – sako ūkininkas Andrius Šironas. Šiame lauke kanapės tik spėjo sudygti.

Vasaros viduryje vaizdas laukuose pasikeis neatpažįstamai. „Orai atrodo, neblogi tai po pusantro mėnesio mes jau čia labirintuose klaidžiosime. <…> Kadangi mūsų veislė nėra aukšta. Mes nupjauname viršūnes ir visą likusią dalį kaip trąšą užariam atgal“, – sako ūkininkas. Šiuo metu Lietuvoje galima gaminti produktus tik iš pluoštinių kanapių sėklų ir pluošto – stiebo, kitų dalių naudoti negalima.

Dėl to Lietuvos kanapių augintojai dalį surinktos žaliavos privalo sunaikinti. Pluoštą ir sėklas ne visada apsimoka perdirbti, dėl to didelė dalis lietuviškos žaliavos keliauja į kaimynines Europos valstybes, kur pluoštinių kanapių verslui taikomi švelnesni įstatymai.

Seimas užsimojo pakeisti šią tvarką – leisti perdirbti visas pluoštinės kanapės dalis.

Seimo narys Mykolas Majauskas teigia: „Deja, absoliuti dauguma produkcijos pluoštinių kanapių šiandien yra išvežama iš Lietuvos perdirbti į kaimynines šalis, kur yra įtesinti pluoštinių kanapių produktai. Tie produktai paprastai yra aukštos pridėtinės vertės ir labai brangūs produktai.“

„Kanapių baltymai, batonėliai dar atėjo, yra kosmetinių produktų nemažai, veidui, odai ir taip link medicinos norėtų judėti. Yra kraikas pasirodęs, statybų sektorius nekantrauja, nori į statybų pusę. Mes praktiškai dvigubai ar trigubai galėsime uždirbti“, – sako ūkininkas A. Šironas.

Iš pluoštinių kanapių galima gaminti ir skausmą malšinančius, apetitą gerinančius vaistus. Jų sergantys pacientai gali įsigyti ir Lietuvoje, tačiau visi prieinami preparatai gaminami tik užsienyje.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos vadovė Neringa Čiakienė sako: ”Kilmės šalis buvo užsienis, dabar galės įsigyti lietuviškus, viskas. Eina kalba, kad iš pluoštinių kanapių galima išgauti aliejų. Dabar aliejų buvo galima išgauti tik iš sėklų, dabar galės išgauti ir iš kitų dalių.“

Ši idėja patinka ne visiems Seimo nariams. Ūkininkams leidus naudoti visas pluoštinės kanapės dalis, produktuose atsiranda daugiau veikliųjų medžiagų: skausmą malšinančio ir raminančio kanabidiolio, kitaip dar vadinamo CBD, ir psichoaktyvios medžiagos tetrahidrokanabinolio THC. Anot Seimo „valstiečių“, galutinis valdančiųjų siūlomas įstatymo projektas nėra iki galo suderintas su Europos Sąjunga.

„Dabar mes čia pradėsime gaminti kažkokius produktus gaminti patys susigalvoję, patys nusistatę kiekius, ar jie bus saugūs vartoti, ar nebus galimybės piktnaudžiauti. Tas pats kanabidiolis, jį reikia ne per kažkokius maisto papildus leisti, jeigu tai yra medicinoje naudotina, tinkama medžiaga, tai tada per farmacijos visas direktyvas keliauja kaip vaistas.

Su klinikiniais tyrimais ir panašiai, o čia norima kažkokį mišrūną padaryti, kuris bus neva pluoštas, o paskui kažkokie produktai, kosmetika, papildai ir panašiai“, – sako Seimo narys Aurelijus Veryga. Pataisų autoriai ir ūkininkai stengiasi pabrėžti, kad pluoštinės kanapės – ne ta pati medicininė kanapė, „žolytė“.

Pluoštinėse kanapėse pavojingų medžiagų kiekis dešimtimis kartų mažesnis.
Rekomenduojami video