Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje – pirmasis bulvių derlius: pataria, kaip atskirti lietuviškas

Lietuvos bulvių augintojai jau kasa pirmąjį derlių. Nors ankstyvasis bulviakasis prasidėjo keliomis dienomis anksčiau nei pernai, dėl sausros derlius šiemet prastesnis. Kai kurie į laistymo sistemas, apsaugą nuo šalnų neinvestavę mažesni ūkiai, daržovių augintojų asociacijos žiniomis, pirmąjį derlių prarado. Nepaisant nepalankių orų sąlygų, ankstyvųjų bulvių kainos išlieka panašios kaip ir pernai.

Rimanto Žebarausko ūkis Kėdainių rajone – vienas iš didžiausių Lietuvos bulvių augintojų. Jau beveik savaitę čia kasamos pirmosios ankstyvosios bulvės, o jos, nors ir pradėtos kasti keliomis dienomis anksčiau nei pernai, sako prastesnės.

„Labai buvo šaltas kovas ir labai sausas balandis. Šalnos balandžio gale, kai jau bulvė buvo didelė, o šalnos buvo iki 6 laipsnių šalčio, tai augalai „stresavo“ nuo to ir derlius mažesnis šiek tiek“, – sako bulvių augintojas Rimantas Žebrauskas.

Ankstyvąsias bulves profesionaliai augina vos keli ūkiai. Norint birželio pradžioje patiekti ant lietuvių stalų šias daržoves reikia daug investuoti į laistymo sistemas, apsaugą nuo šalnų, todėl ankstyvosios bulvės įprastai – brangesnės.

„Augintojai bulves parduoda prekybos tinklams po 60–70 euro centų, kokia kaina bus parduotuvėje, čia priklauso nuo prekybos tinklo. Savaime suprantama, kad ta bulvė neturėtų būti pigi“, – tikina Daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė.

Ūkininkai neinvestavę į apsaugos priemones dėl nepalankių oro sąlygų ankstyvųjų bulvių derlių šiemet prarado.

Koks bus vėlyvųjų bulvių derlius, prognozuoti per anksti – labai trūksta drėgmės, o jei ilgiau išsilaikys karščiai, derliui pakenks ir jie.

Ieškantiems lietuviškų bulvių ūkininkas pataria, kaip jas atskirti. Lietuvoje užaugintos – yra mažos, didelės – bus atvežtos iš kitų šalių. Dar vienas požymis – Lietuvoje auginta bulvė – labai lengvai lupasi.

Prekyboje jau pasirodė ir kitos mūsų šalyje užaugintos ankstyvosios daržovės – salotos, svogūnų laiškai, agurkai, rabarbarai, smidrai.

 

Loreta Mačiulienė

Rekomenduojami video