Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lenkai bando sukurti duoną, kuri gydytų ir saugotų nuo ligų

Lenkijoje mokslininkai siekia sukurti duoną, kuri turėtų gydomųjų savybių. Vroclavo gyvybės mokslų universiteto tyrėjai bando receptus, kurie vieną iš pagrindinių Lenkijos mitybos produktų paverstų daugiau nei maistu.

Duona – apsauganti ir gydanti nuo ligų. Būtent tokį tikslą išsikėlė grupė Lenkijos mokslininkų. Bandydami įvairius ingredientus, jie nori sukurti produktą, kuris ne tik maitintų, bet ir profilaktiškai apsaugotų nuo tam tikrų ligų.

Kad tai pavyktų, anot mokslininkų, svarbu, jog duonoje esantys priedai neprarastų maistinių savybių, todėl tam naudojama speciali šaldymo-džiovinimo technologija, kuri apsaugo produktus nuo aukštos temperatūros ir išlaiko jų maistinę vertę.

Mokslininkai siekia, kad ateityje duona būtų kaip piliulė, kurią valgytume kasdien net negalvodami apie jos savybes.

„Tai bus piliulė, kurioje, be įprastų maistingųjų medžiagų, bus ir nemaistingų, bet svarbių mūsų kūnui. Tai – skaidulų dalelės, kurios apsaugo ir gydo nuo daugybės ligų – tiek nuo gyvenimo būdo sukeltų ligų, tokių kaip nutukimas, tiek nuo diabeto, vėžio“, – sako Vroclavo gyvybės mokslų universiteto profesorius Zygmuntas Gilis.

Laboratorijoje bandomi įvairūs tešlos paruošimo ir kepimo metodai, tiriant medžiagas atsižvelgiama į jų kaloringumą, riebalus, o receptai papildomi skaidulomis.

„Jei duona turi daug maistingų skaidulų, tai yra visiškai netukinantis produktas, nes jo energinė vertė nėra didelė. Skaidulos pripildo skrandį, todėl pavalgę nesijaučiame alkani ilgą laiką, o savo kūną aprūpiname energija“, – teigia Vroclavo gyvybės mokslų universiteto darbuotoja dr. Agata Wojciechowicz-Budzisz.

Pastaraisiais metais dėl smarkiai plintančių sveikos mitybos madų duonos vartojimas Lenkijoje itin sumažėjo, todėl mokslininkai tikisi, kad jų tyrinėjimai sugrąžins duoną į lenkų namus.

Rekomenduojami video