Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lengviau užauginti nei išlaikyti

Šiemet – obuolių metai. Dauguma suka galvas, kur dėti, kaip laikyti obuolių derlių.

Reikia ragauti

Agronomė Joana Giedraitytė stebėjosi, kad šiais metais kaip niekada anksti teko skinti Auksio vaisius. Ji negailėjo gerų žodžių šiai lietuviškos selekcijos veislei. „Net neišretinus užuomazgų vaismedis sugebėjo užauginti daug gražių, didelių obuolių. Tiesa, dalis užuomazgų pačios nukrito, vėliau – sukirmiję, konkurencijos neatlaikantys obuoliukai. Likusieji gražiai noko“, – sakė pašnekovė. Ji priminė, kad vienas iš brandos rodiklių – stipriai prie šakos prisitvirtinęs kotelis. Jei skinamas obuolys lengvai atsiskiria nuo šakos, vaisinės šakutės nelūžinėja, vadinasi, tos veislės vaisiai jau pasiekė brandą ir juos galima skinti. Svarbus skynimo brandos rodiklis yra obuolio minkštimo kietumas. Nesunokę obuoliai būna labai kieti. Prieš sunokimą minkštimas kiek suminkštėja ir pasiekia kiekvienai veislei būdingą lygį. Tai nesunku suprasti paragavus vaisiaus.

Padės jodas

„Jei turite naujos veislės obuolių, norėdami sužinoti, ar metas juos skinti, panaudokite 1 proc. jodo tirpalą. Nesunokusiuose vaisiuose esantį krakmolą jodas nuspalvina mėlynai. Jei visas perpjauto vaisiaus plotas nusidažo intensyvia spalva – brendimas dar neprasidėjęs. Krakmolas pirmiausia skyla prie sėklų kamerų ir vaisiaus kotelio. Jeigu šiose dalyse lieka šviesių plotelių, vadinasi, vaisiai pradėjo nokti“, – aiškino J.Giedraitytė.

Nukritę tik sultims

Pasak agronomės, obuolius ir kitus vaisius skinti patariama esant giedriems orams, nukritus   rasai. Kai obuolys sunokęs, užtenka kilstelėti ir jis pats nutupia į delną. Skinti reikia su koteliais, nes be kotelių nuskinti vaisiai greičiau sugenda. „Obuolius reikia skinti atsargiai,  neplėšti jų nuo šakų, nepurtyti medžių. Krituoliai tiks tik sultims, o ne ilgesnį laiką laikyti“, – perspėjo pašnekovė. Ji patarė pažiūrėti, kaip sudėti atvežtiniai obuoliai parduotuvių lentynų dėžutėse. „Mūsų užauginti obuoliai daug vertingesni nei purkšti ir tręšti nežinia kiek, taigi skirkime jiems daugiau dėmesio ir pagarbos“, –  ragino agronomė.

Gražiausi viršūnėje

Visi žino, kad gražiausi obuoliai visuomet kabo medžio viršūnėje ir juos sunku pasiekti.  Aukštai kabančius sunokusius obuolius reikėtų skinti vaisių skintuvu. Tokį įnagį galima  susimeistrauti pačiam ar nepagailėti pinigų ir vieną kartą įsigyti patogų, su teleskopine rankena. Jis padės lengvai pasiekti medžio viršūnėje kabančius obuolius, nereikės sukti galvos dėl saugumo.

Reikia atvėsinti

J.Giedraitytė priminė, kad obuolius (kaip ir visus skinamus vaisius), ypač nuskintus šiltą ir saulėtą rudenį, reikia nedelsiant atvėsinti – nunešti į pavėsį, pridengti ir, jei galima, laikyti per naktį, o anksti rytą sunešti į vėsų rūsį. Nepatartina žieminių veislių obuolių laikyti kartu su rudeninių, nes pastarieji greičiau noksta ir išskiria daugiau etileno dujų. Nuo šių dujų žieminiai obuoliai pradeda irgi greičiau nokti ir trumpiau laikosi.

Padės sniegas

Pasak agronomės, kiek ilgai ir kaip laikysis obuoliai sandėliuose, priklauso nuo patalpos temperatūros, santykinės oro drėgmės ir sudėties. Atsižvelgiant į veislę, geriausia obuolius laikyti nuo -1 C iki +4 C temperatūroje. Laikant vaisius žemoje temperatūroje sulėtėja jų kvėpavimas, vandens garavimas ir nokimas. Šie procesai vyksta daug lėčiau, todėl obuolius galima saugoti ilgiau. Vandens garavimą galima sumažinti drėkinant orą, šlapinant grindis, laikant indus su vandeniu ar žiemą į patalpą prinešant sniego.

Geriau be kompanijos

Obuoliai sugeria pašalinius kvapus, todėl jų negalima laikyti kartu su stiprų kvapą skleidžiančiomis daržovėmis, ypač česnakais ir svogūnais. „Obuolių ir kriaušių taip pat nederėtų laikyti vienoje patalpoje. Kriaušės išskiria daugiau etileno ir taip nokina obuolius. Taigi, jeigu obuolių saugykloje yra nors kelios kriaušės, jie ims greitai gesti. Bulvės taip pat labai bloga kompanija obuoliams“, – aiškino specialistė.

Infotekstas

*Laikyti skirtų obuolių negalima šluostyti, plauti, kad nebūtų pažeistas vaškinis sluoksnis (apvalkalas), saugantis vaisių nuo puvinio grybelių.

*Žieminiai obuoliai gerai laikysis, jeigu atrinkti vaisiai bus sudėti į 10–15 kg talpos dėžes trimis sluoksniais.

Sluoksnius galima atskirti sveikais, švariais ąžuolo, klevo, drebulės lapais arba minkštos medienos (liepos, drebulės) drožlėmis. Pušies, eglės drožlės netinka, nes vaisiai įgaus nemalonų kvapą.

Rūsiuose, kur įrengtos lentynos, vaisiai dedami dviem trimis eilėmis ir perdengiami ekologiškai išaugintais šiaudais. Geros kokybės vaisius verta vynioti į specialų ar paprastą vyniojamąjį popierių. Taip laikomi jie išgarina mažiau vandens, geriau apsaugomi nuo mechaninių pažeidimų. Eilėmis dedami vaisiai dar perdengiami popieriumi.

 

*Obuolius galima laikyti vaisių stovuose ar žemose dėžėse. Dėžes galima iškloti medžio pjuvenomis ar gofruotu popieriumi. Jei dėžės aukštesnės, rekomenduojama įkloti gofruoto popieriaus lakštą tarp vaisių sluoksnių, kad jie nesusispaustų.

*Laikyti atrenkami tik sveiki ir nepažeisti vaisiai. Sukirmijusius, pernokusius ir nestandartinio dydžio obuolius reikėtų atrinkti dar skinant. Obuolius be kotelių reikia suvalgyti pirmiau, nes jie gali greičiau pradėti pūti.

*Kartą per savaitę verta išrinkti supuvusius obuolius, nes jie gali apkrėsti kitus vaisius.

*Obuolius galima laikyti perforuoto plastiko maišuose, nes maišas trukdo išsiskirti etilenui. Bet kuriuo atveju laikomus obuolius reikia reguliariai tikrinti ir išimti supuvusius vaisius.

 

Rekomenduojami video