Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Laiku pasodinti duos gerą derlių

Vėsus šių metų pavasaris leis uogakrūmiams ir vaismedžiams greičiau įsišaknyti ir prigyti. Specialistai pataria negailėti senų, blogai derančių arba pradėjusių sirgti augalų – vietoj jų geriau pasisodinti naujų.

Reikia atidžiai apžiūrėti

Ilgametę sodininkavimo patirtį turintis Pagirių medelyno savininkas biologas Vytautas Kazlauskas perkantiems sodmenis pataria ypač atidžiai juos apžiūrėti. „Dauguma medelynų į muges atveža rudenį iškastus medelius, – sakė biologas. – Jei tranšėjose arba sandėliuose nebuvo pasirūpinta apsauga nuo pelių, gali būti apgraužti kamienai, o jei buvo per aukšta sandėliavimo temperatūra, gali būti pašutusios šaknys. Perkant medelius, reikia būti itin atidiems.“ Pelių pažeistą kamieną nesunku pastebėti. Sunkiau pamatyti, ar nepažeidė puvinys šaknų – perkant sodinuką, reikia palankstyti jo šaknis. Sveikos šaknys būna lanksčios, nukirpus sodo žirklėmis, viduje baltos.

Lengvas bus negyvybingas

Papuvusias suplėkusias šaknis išduos ruda spalva. Jos lūš ir trupės. Apie augalo būklę galima spręsti ir iš pumpurų – ant sveiko ir visaverčio sodinuko jie būna pradėję brinkti. Jei sodinukas labai lengvas, taip pat reikėtų sunerimti. Jis gali būti išdžiūvęs, negyvybingas.

„Geriausia važiuoti į medelyną ir įsigyti grunte auginamų medelių, kurie prie pirkėjo iškasami ir parduodami, paaiškinus, kaip sodinti ir prižiūrėti“, – patarė sodininkas. Pasak jo, jei žiemą daugiau nei pusę jauno vaismedžio kamieno apgraužė kiškiai, neverta vargti ir gelbėti medelio. Geriau sodinti kitą. Vėžiu sergančias obelaites irgi geriau išrauti ar iškirsti, nei metų metus gydyti. Nuo vienos obelaitės liga gali išplisti ant kitų.

Vietoj seno ir ligoto geriau naujas

Dažnai sodininkai mėgėjai gaili senų vaismedžių ir uogakrūmių. „Jei juoduosius serbentus užpuolė pumpurinės erkės, geriau išrauti ir sudeginti visą krūmą“, – teigė V.Kazlauskas. Vietoj jo geriau pasodinti jauną atsparios veislės sodinuką, kuris po poros metų gausiai derės. Tik reikia nepamiršti, kad tos pačios veislės juodieji serbentai vienoje žemėje gausiai derės, o kitoje – skurs. Reikia pasisodinti keletą skirtingų veislių krūmų. Auginamus vazonuose uogakrūmius galima sodinti ir vasarą. Kai pradės derėti, bus galima atsirinkti geriausias veisles.

„Uogakrūmiams parinkite saulėtą vietą. Nesodinkite po vaismedžiais. Atsiminkite, kad agrastai nemėgsta juodųjų serbentų kaimynystės“, – priminė V.Kazlauskas.

Jei žemė prasta, į uogakrūmiams skirtą duobę biologas patarė įpilti komposto arba įberti keletą saujų biohumuso. Šviežio mėšlo į duobę nereikia dėti. Jis gali nudeginti šaknis.

„Palaistę nepamirškite mulčiuoti. Durpių, komposto ar kitokių organinių medžiagų sluoksnis sulaikys drėgmę. Krūmas geriau prigis“, – aiškino specialistas.

Kaip tinkamai pasodinti vaismedį

Skiepytus į vegetatyvinius žemaūgius poskiepius vaismedžius reikia sodinti taip, kad skiepijimo vieta būtų 5–10 cm virš žemės. Jei ji atsiduria po žeme, vaismedis toje vietoje išsiaugina šaknis ir poskiepis netenka savo reikšmės. Aktyviai pradeda augti įskiepyta veislė. Vietoj norimo žemaūgio sodininkai užsiaugina aukštą vaismedį. Todėl labai svarbu sodinuką pasodinti tinkamai. Vienų metų sodinukui iškasama tokio dydžio duobė, kad lengvai tilptų šaknys. Jei žemė skurdi, duobė kasama didesnė ir į ją pridedama perpuvusio komposto arba mėšlo. Galima įberti porą saujų mineralinių NPK trąšų. Jas būtina permaišyti su žeme. Duobėje suformuojamas kauburėlis, ant kurio bus paskleidžiamos medelio šaknys. Ant įstatyto į duobę sodinuko šaknų beriamas kompostas arba žemė. Jas pilant, medelį reikia papurtyti, kad prie šaknų neliktų tuščių tarpų. Supiltas žemes būtina atsargiai apmindyti, kad medelis tvirtai stovėtų ir, žemei suslūgus, neliktų duobės. Apie kamieną padaroma laistyti skirta „lėkštė“. Gausiai paliejama. Vienam sodinukui reikia vieno kibiro vandens. Jis išstumia orą ir žemė geriau priglunda prie šaknų. Palieti medelius būtina net tada, jei sodinimo dieną lyja. Pomedis mulčiuojamas kompostu arba durpėmis. Tinka ir perpuvęs mėšlas. Pirmaisiais auginimo metais sodinuką reikia pririšti aštuoniuke prie dviejų kuolų. Sodo plane pažymima, kur ir kokios veislės vaismedis pasodintas.

Rekomenduojami video