Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Laiko šulinio dugne

Kol kelionių laiku entuziastai svarsto apie tokią galimybę gilindamiesi į egzotiškas fizikos teorijas ar mokslinės fantastikos knygas, archeologai į praeitį sėkmingai leidžiasi laiko šuliniais. Kartais jie būna tokie gilūs, o radiniai dugne tokie netikėti, kad užima kvapą ne tik patiems atradėjams, bet ir plačiajai visuomenei.

Sakaroje susitiko gyvieji ir iškeltieji iš laiko šulinio.

Būtent taip spalio pradžioje nutiko Egipte, šios šalies archeologams Sakaros nekropolyje į pietus nuo Kairo atradus giliai po žeme paslėptą Senovės Egipto laikų kapavietę su daugiau nei 80 laiko ir kapų plėšikų nepaliestų sarkofagų. Sakaros nekropolyje, buvusios Senovės Egipto sostinės Memfio apylinkėse, archeologiniai tyrimai vykdomi ne vieną dešimtmetį – šioje vietoje, įtrauktoje į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, yra padaryta daug įspūdingų atradimų. Gali būti, kad ir dabartinis, apie kurį neseniai pranešė Egipto turizmo ir senienų ministerija, sukels nemažą šurmulį mokslininkų bendruomenėje.

Egipto premjerui rodoma kapavietėje rasta statulėlė.

Naujoji kapavietė buvo aptikta maždaug 11 metrų gylyje, senovės egiptiečių iškasto laidojimo šulinio dugne. Į jį nusileidę archeologai, prasispraudę pro siaurą landą, aptiko gražiai dekoruotą laidojimo rūsį, prikrautą medinių sarkofagų, skulptūrėlių, kitų dekoratyvinių ir ritualinės paskirties daiktų. Laidojimo rūsio sienos išrašytos hieroglifais ir papuoštos kalkakmenyje iškaltomis natūralaus dydžio senovės egiptiečių skulptūromis. Archeologų teigimu, šis laidojimo rūsys yra maždaug 2 500 metų senumo. Visi mediniai sarkofagai yra puikiai išsilaikę, užantspauduoti, gerai išliko ir dažų spalvos.

Žmogaus rankos šį sarkofagą paskutinį kartą lietė per laidotuves prieš maždaug 2 500 metų.

Egipto turizmo ir senienų ministerijos atstovų teigimu, daugumoje rastų ryškiai dekoruotų medinių sarkofagų guli į laidojimo audinį suvyniotos mirusiųjų mumijos. Pirminiais duomenis, tai senovės Egipto žynių, faraono dvariškių ir svarbių to meto pareigūnų palaikai. „Galiu pasakyti, kad šį ir kitus atradimus, apie kuriuos buvo pranešta pastaruoju metu, iš esmės padarė egiptiečių tyrėjų grupės. Tuo aš ypač didžiuojuosi“, – Sakaroje surengtoje spaudos konferencijoje sakė Turizmo ir senienų ministras dr. Khaledas El-Enany.

Specialistai apžiūri sarkofage besiilsinčią mumiją.

Tai, kad naujasis laiko šulinys, kurio dugne susitiko dvi pustrečio tūkstantmečio laiko siena atskirtos epochos, yra itin svarbus įvykis egiptologijoje, netiesiogiai patvirtina ir faktas, kad vienas pirmųjų šį laidojimo rūsį, pats nusileidęs į 11 metrų gylį, apžiūrėjo Egipto premjeras Mustafa Madbouly. Jis ir kiti aukšti valdžios pareigūnai dalyvavo radinio pristatymo visuomenei renginyje, kurio metu specialiai prieš TV vaizdo kameras ir fotoreporterių objektyvus buvo atidarytas tūkstančius metų ramybėje ir tamsoje gulėjęs sarkofagas. Pranešama, kad po būtinų radinių konservavimo ir kitų procedūrų sarkofagai bei kiti daiktai iš atrasto laidojimo rūsio bus perkelti į Didįjį Egipto muziejų netoli Gizos, kad šiuos radinius galėtų pamatyti visi norintieji.

 

Rekomenduojami video