Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kuo amerikietiškos spanguolės skiriasi nuo mūsų smulkiųjų?

Savo sudėtimi ir verte iš Šiaurės Amerikos kilusios spanguolės beveik nesiskiria nuo Lietuvos pelkėse randamų, sako Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo vyresnysis mokslo darbuotojas profesorius Remigijus Daubaras. Jo teigimu, stambiauogių spanguolių yra per 200 rūšių, todėl spalva, forma ir dydis priklauso nuo veislės.

RT RADIJO klausytoja Danutė iš Vilniaus sako, kad turguje pirko spanguolių, tačiau jos kitokios nei Lietuvos pelkėse randamos.

„Pirkau pora litrų spanguolių – jos labai didelės, rožinės, savotiškai mėsingos, nepanašios į pelkėje augančias smulkesnes. Norėčiau sužinoti, kur jos auginamos, galbūt soduose? Ar jos tokios pačios vertės kaip ir tos, kurios auga pelkėse?“ – teiraujasi ponia.

VDU Botanikos sodo vyresnysis mokslo darbuotojas profesorius R. Daubaras pasakoja apie šių uogų atsiradimą.

„Greičiausiai jūs nusipirkote stambiauogių spanguolių, dar vadinamų amerikietiškomis. Tai mūsų pelkinės spanguolės giminaitės, tačiau auga Šiaurės Amerikoje. Jos kur kas didesnės, o kultūrinės veislės skiriasi nuo mūsų spanguolių“, – aiškina jis.

Anot R. Daubaro, amerikietiškų spanguolių spalva gali varijuoti nuo rožinės iki tamsiai raudonos, nes veislių, išvestų auginimui plantacijose, yra virš 200: „Spalva, forma, dydis priklauso nuo veislės, kurią nusipirkote. Pramoniniu būdu Amerikoje ir Kanadoje jos auginamos virš 200 metų, dabar plinta ir Europoje bei Pietų Amerikoje.“

VDU Botanikos sodo vyresnysis mokslo darbuotojas profesorius R. Daubaras sako, kad skirtumų tarp mūsiškių ir amerikietiškų spanguolių ne tiek ir daug.

„Savo sudėtimi ir verte jos beveik nesiskiria nuo mūsų spanguolių, augančių pelkėse. Turi mažiau aromatinių medžiagų ir vandens, dėl to atrodo mėsingesnės. Šviežia lietuviška spanguolė gerokai skanesnė. Vartojimui jos tinka lygiai taip pat, o cheminė sudėtis beveik nesiskiria“, – tikina jis.

Anot specialisto, amerikietiškos spanguolės nesunkiai auga ir Lietuvoje: „Priklausomai nuo veislės, kai spanguolės auga gerai prižiūrimos, viename metre galima surinkti pusę kibiro uogų.“

Specialistas kviečia norinčius kreiptis į VDU Botanikos sodą: „Mes dirbame su spanguolėmis, aktinidijomis, putinais, šilauogėmis ir kitais retesniais augalais Lietuvoje. Galime pakonsultuoti ir suteikti daug informacijos.“

 

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Rekomenduojami video