Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Koronavirusas gali palikti ir be lietuviškų daržovių

Plintantis koronavirusas ir šalyje paskelbtas karantinas sėja nerimą visiems ūkininkams. Daržovių augintojai jau dabar kiekvieną dieną jaučiasi lyg fronte – trūksta darbo jėgos, transportas su produkcija stringa. Artėja daržovių so­dinimo metas, tačiau sėk­los, daigai, sėklinė medžiaga ūkininkų laiku gali nepasiekti arba tiekėjai visai nebegali pristatyti užsakytų sėklų, trąšų, žemės ūkio technikos detalių. Patiriami nuostoliai jau dabar akivaizdūs, o kas bus artimiausiu metu – niekas nesiryžta prognozuoti.

Stinga darbo jėgos

„Koronavirusas ir karantinas keičia ūkininkų planus, stringa daržovių augintojų darbai, daugėja problemų. Nors situacija dar nėra katastrofiška, tačiau nerimo tarp daržovių augintojų nemažai“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) vadovė Zofija Cironkienė.

Daržininkystė – viena iš tų sričių, kur reikia daug darbo rankų, todėl prasidėjus karantinui darbuotojų klausimas daržininkystės ūkiuose tapo labai opus.

„Dėl koronaviruso uždarius darželius, mokyklas, darbuotojai, dažniausiai moterys, nedirba, nes būna namuose su vaikais. Kita dalis darbuotojų neina ten, kur žmonių sambūriai. Nesvarbu, kad darbas yra lauke, jie baiminasi dirbti ten, kur susiburia daugiau žmonių. O to išvengti gali būti sudėtinga ten, kur vyksta daržovių rūšiavimas, pakavimas. Situaciją sunkina apsaugos ir dezinfekcijos priemonių trūkumas. Jei bus paskelbtas visuotinis karantinas arba ūkyje susirgtų darbuotojas, darbai visai stotų, daržovių tiekimas būtų paralyžiuotas“, – tvirtino Z. Cironkienė.

Dėl darbo jėgos stygiaus sunerimęs ir Martynas Laukaitis, ūkininkaujantis Šakių rajone, savo daržininkystės ūkyje auginantis bulves, burokėlius, kitas daržoves. „Kiekvieną dieną jaučiamės kaip fronte. Sunkiai verčiamės, nes trūksta darbo jėgos. Nedirba darbuotojai, kurie neturi kur palikti vaikų, kai buvo uždaryti darželiai ir mokyklos, dalis kitų nenori dirbti, nes baiminasi koronaviruso. Visi dabar esame nežinioje, neaišku, kur viskas kryps ir kiek tai truks“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė M. Laukaitis.

Stringa pakeliui į Lietuvą

Artėja laikas, kai bus metas sėti ankstyvąsias daržoves, tačiau dėl trukdžių Vokietijos, Lenkijos pasienyje iki mūsų ūkininkų laiku gali neatkeliauti daržovių daigai, o daugiausia jie vežami būtent iš Vokietijos ar Lenkijos.

„Pavyzdžiui, viena mašina su salotų daigais pravažiavo, o kita užstrigo pasienyje ir stovi. Neaišku, kiek ilgai ten stovės, ar bus tinkamas režimas transporte, o nuo to priklauso, ar daigai bus geros kokybės, ar ne, – teigė LDAA vadovė Z. Cironkienė. – Balandžio pabaigoje turėtų prasidėti smidrų sezonas. Jų augintojų Lietuvoje jau yra ne vienas. Jie nerimauja, ar bus darbo jėgos, nes neaišku, ar karantinas bus pasibaigęs, o gal situacija dar blogės, ir visi žmonės dėl karantino turės būti namuose, net į parduotuves neis, maitinsis iš atsargų, kaip dabar yra tose Europos valstybėse, kur koronavirusas išplito.“

Nežinioje yra ir burokėlių augintojai. Didžioji dalis burokėlių prekiniuose daržovių ūkiuose buvo auginami eksportui arba perdirbti, o didelė dalis perdirbtos šių daržovių produkcijos taip pat buvo eksportuojama.

„Dabar šie pirkimai sustojo. Burokėlių nebereikia ir vietos rinkoje viešojo maitinimo sektoriui, nes dėl karantino uždaryti restoranai, kavinės, valgyklos, kitos maitinimo įstaigos, tad nebėra ir burokėlių poreikio. Jei karantinas užsitęs, dalis burokėlių gali likti neparduoti, nes jų pardavimų pikas būna pavasarį“, – sakė Z. Cironkienė.

Padidėjo transportavimo kaštai

Daug problemų ūkininkai patiria dėl daržovių sėklų, daigų transportavimo. Pasak Z. Cironkienės, vairuotojai nebenori rizikuoti važiuoti ten, kur dideli ligų protrūkiai, kur uždaromos sienos.

„Vežėjai pakėlė kainas – transportavimo kaštai padidėjo. Užsidarė Lietuvos–Latvijos pasienio punktas prie Joniškio, buvęs pagrindinis daržovių eksporto koridorius, kuriuo lietuviškos daržovės patekdavo į Rygą ir toliau. Dabar jau reikia važiuoti pro kitus pasienio punktus, todėl pailgėja kelias, laiko užtrunkama daugiau, ilgesnės patikros. O ilgesnis kelias reiškia didesnius transportavimo kaštus“, – tvirtino LDAA vadovė.

Stringant kroviniams prie sienų arba kai kuriose šalyse užsidarant tiekėjams, fabrikams, yra sutrikęs tiek sėklų, tiek sodinamosios medžiagos (daigų, sėk­linių bulvių ir pan.), tiek trąšų, tiek kitų žemės ūkiui reikalingų žaliavų tiekimas. Yra rizikos, kad dalis daržovių plotų gali būti neapsėti, neapsodinti.

„Problemų – kalnai. Daržoves eksportuojame į visą Europą, bet transportas su produkcija stringa. Jau dabar negauname žemės ūkio technikos detalių. Papildomos įtampos kelia artėjantis daržovių sodinimo metas – kai kurie tiekėjai pranešė, kad jau nebegausime sėklų, detalių – nepristatys, kas buvo užsakyta“, – pasakojo ūkininkas M. Laukaitis.

Pasak LDAA vadovės Z. Cironkienės, neišvengs nuostolių sėklinių bulvių augintojai, nes dalis sėklinių bulvių buvo rezervuota pardavimams pavasarį „Žalioje stotelėje“ ar kitose agrofirmų parduotuvėse, tačiau šios parduotuvės, kaip ne pirmo būtinumo, buvo priverstos užsidaryti ir karantino laikotarpiu nedirbti.

„Manau, kad valdžia neįvertino visų aplinkybių ir padarė klaidą nurodydama joms užsidaryti. Šiose parduotuvėse pirkėjai dažniausiai yra vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, gaunantys vidutines ir mažesnes pajamas, daržuose savo poreikiams auginantys įvairių daržovių. Jiems tikrai sunku naudotis elektronine prekyba ir sudėtinga greitai persikvalifikuoti, norint ko nors įsigyti el. būdu. Jeigu sėkline medžiaga jie neapsirūpino, tai, ko gero, daržovių savo reikmėms liks nepasisodinę. Dėl to nuostolių patirs ne tik sėklinių bulvių augintojai, bet ir pensininkai, kiti daržininkai mėgėjai, jei negalės pasisodinti savo daržų, juk daržovės iš savo daržo – paspirtis kukliam jų šeimos biudžetui“ – sakė Z. Cironkienė.

Sustojus bulvių, kitų daržovių, skirtų eksportuoti, pardavimams, daržovių augintojai negauna planuotų pajamų. Sudėtingiausia tiems, kas turi didelius įsipareigojimus bankams, o šie, ko gero, nebus tokie geranoriški ir neatidės įmokų mokėjimų.

„Dėl koronaviruso plitimo ir dėl to paskelbto karantino prob­lemos pradeda ryškėti, jų padariniai pasimatys po savaitės kitos, tačiau baimių jau yra nemažai“, – tvirtino Z. Cironkienė.

Nukentėjo eksportas

Kėdainių rajone Vidmanto Kvedaro prieš daugiau kaip du dešimtmečius įkurtame daržininkystės ūkyje „Kvedarų ūkis“ auginamos įvairios daržovės, perdirbimo ceche gaminamos raugintos, skustos, virtos daržovės. Ūkyje išaugintos daržovės ir jų gaminiai parduodami didžiuosiuose prekybos centruose, pasiekia daugelio lietuvių namus.

„Daržovių ruošimas parduoti vyksta sandėliuose. Darbo nutraukti mes negalime, bet viską organizuojame taip, kad būtų kuo mažesnė rizika, kad į gamybos vietas nepatektų koronavirusu užsikrėtęs žmogus, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino V. Kvedaras. – Ėmėmės prevencinių priemonių: visi darbuotojai informuoti apie sanitariją, jiems suteiktos higienos priemonės. Darbuotojus į darbą vežame autobusais, kurie yra dezinfekuojami. Įlipant į autobusą darbuotojams duodami dezinfekciniai tirpalai rankoms pasipurkšti. Atvažiavę jie vėl dezinfekuoja rankas, distanciniais termometrais matuojama temperatūra. Visi žmonės yra informuoti ir žino: jei turėjo kontaktą su sergančiu koronaviruso infekcija žmogumi arba atvyko iš užsie-

nio – jie neturi teisės atvykti į darbą. Visi pasirašo žurnale, kad tokio kontakto neturėjo, ir tada eina į gamybą, kur taip pat naudojami dezinfekciniai skysčiai, vienkartinės pirštinės.“ „Kvedarų ūkio“ administracija, buhalterės, kiti darbuotojai, kuriems darbo specifika leidžia, dirba nuotoliniu būdu iš namų. Pats V. Kvedaras taip pat dirba iš namų.

Dėl situacijos daržovių sektoriuje, susidariusios plintant koronavirusui ir karantino riboms, gali būti nemažai praradimų. „Kvedarų ūkis“ eksportavo skustas daržoves, bet kadangi restoranai užsidarė ir šios produkcijos nebeima, tai ji visa liko Lietuvoje.

„Patirsime nuostolių, bet reikia išgyventi ir tikėtis, kad koronavirusas bus įveiktas. Svarbu, kad užsidirbtume, darbuotojams galėtume mokėti atlyginimus, taip pat mokesčius, atsiskaitinėti su tiekėjais. Kasdien per radiją, televiziją girdime bauginančias naujienas apie koronavirusą. Duok Dieve, kad mums visiems užtektų sąmoningumo, o medikams – ištvermės. Turime visi susikaupti ir iškęsti šį sunkų periodą“, – sakė V. Kvedaras.

Violeta GUSTAITYTĖ

Rekomenduojami video