Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokosų pluošto tabletės išmaniesiems

Nuo užgimusios daigo kilputės iki tikro augalo jaunuolio su skiautere. Toks įspūdingas daigų auginimo metas, kai po darbo namo bėgi tekinom pažiūrėti, kas išsikalė, apglostyti ir perkelti į lopšelį, kur juos toliau prižiūri spalvota auklė ‒ šviesa. Kaip išmaniai pasiruošti šiam metui?

Kai pavasarį dauguma kalba apie geros sėjos substratus, ne visada pavykusius pasirinkimus, siaubą, kad puoselėtas ir ką tik išdygęs daigelis pakirstas ligų nuvirsta ir nuleipsta, aš tą metą išgyvenu gana ramiai. Kiekvieną sezoną užsiauginu per 300 pomidorų daigelių. Nereikia ieškoti žemės sėjai, tampyti maišų, tik nusipirkti tablečių ir parsinešti jas rankinuke.

Nieko nėra lengviau, kaip pomidorus sėti į tamsias, smulkiai kapotų kokosų tabletes (šviesiosios stambiapluoštės ir durpinės man nelabai tiko). Jose besimezgančios gyvybės niekada neperlaistysi, neužpuls juodoji kojelė, o persodinti taip pat labai paprasta, net jeigu pasėji visą šluotą daigelių. Daugiausia esu sėkmingai išbandžiusi sutalpinti 12 daigų.

O paruošti tabletę gana paprasta. Štai kaip aš daiginu pomidorus.

  1. Tabletė geriausiai išbrinksta šiltame vandenyje. Naudoju karštą vandenį iš čiaupo, kurio įsipilu į platų, bet negilų indą, kad sudėtos tabletės neišsivartytų, o joms skęstant neišsiplautų kokosinė žemė. Į vandenį galima įlašinti ir pasirinktų sėklų aktyvatorių. Brinkdamos tabletės padidėja daugiau nei perpus.
  2. Ištraukusi iš drėkinimo indo tabletę perkeliu į daigyklą. Sužymiu, kur kokią veislę sėsiu. Padedu ant išbrinkusios tabletės sėklytę (jei sėkla gauta iš nežinomų šaltinių, galima prieš sėjant ją pamirkyti rausvame kalio permanganato tirpale ar kitame dezinfekcijai skirtame preparate).
  3. Sėklytę įspaudžiu maždaug į 0,5 cm gylį, užžeriu žeme.
  4. Daigyklą uždengiu, uždedu polietileno maišelį ir padedu ant radiatoriaus ar šildomų grindų. Kas vakarą ir rytą pravėdinu visiškai išimdama iš polietileno ir atidengdama dėžutės dangtelį. Tai kartoju, kol išdygsta. Jei sėkla nekokybiška ar sena, daigelio prireikia laukti daug ilgiau. Tuomet svarbu stebėti, kad tabletė neišdžiūtų, reikia ją atsargiai sušlapinti, trumpam įkeliant į indą su šiltu vandeniu, bet nepaleidžiant, kad nuvirtusi sėklytė neišplauktų.
  5. Paprastai po 2–7 dienų pasirodo kilputė, kurią perkeliu į šviesią, vėsesnę vietą. Juk ne tik nuo saulės trūkumo, bet ir dėl per didelės drėgmės, šilumos nukenčia daigų kokybė. Prieš nešdama tabletę su daigeliu į šviesą, dedu į kokį nors narelį ar dėžutę, šalimais išdėlioju ir kitas tabletes, taip drėgmė greitai neišgaruoja.
  6. Mano sąlygomis augančių augaliukų nelieju apie dvi savaites nuo sudygimo. Tik jei pamatau, kad kokosų pluoštas sausesnis, šiek tiek šilto vandens įpilu į dėžutę. Vanduo kaipmat susigeria į kokosų pluoštą.
  7. Prasikalus 3–4 tikriesiems lapeliams, pomidorų daigelius persodinu. Nereikia bijoti, kad šaknys išlindusios iš kokosų pluošto tabletės. Šiltame vandenyje pamirkiusi tabletę, perkerpu vieną šonelį ir su krapštuku atskiriu augaliukus, jei tabletėje jų augo ne vienas. Tada labai atsargiai, lėtai ištraukiu daigelį. Palengva traukiant išlenda ir šaknelės, kurios jau buvo išlindusios iš tabletės, dalis šaknyčių galų nutrūksta, bet pomidorai to nebijo.

Labai patogu

Būtent todėl, kad sėklytės dygsta labai skirtingai, itin patogu jas sėti į tabletes. Vos tik pasimačius daigo kilputei tabletę galima iškelti į šviesą. Nereikia laukti, kol visi sėti pomidorai išdygs.

Skirtingų veislių sėklos dygsta įvairiu laiku, skirtingai paruoštos, laikytos sėklos irgi turi savo tempą, todėl sėjant į bendrą indą kažkas nukenčia: perauga, išstypsta, nesudygsta. Tabletėse augalai dygsta atskirai, todėl lengva viską kontroliuoti.

Kas vengia šios procedūros, sėja po vieną sėklytę. Galima ir su tabletėmis sodinti į indelius, bet tablečių apvalkalai nesuyra, todėl rudenį juos teks surinkti iš lysvių.

Pomidorų daigeliai sodinami iki skilčialapių tarpsnio.

 

Rimantė VARKALAITĖ-BAKIENĖ

Rekomenduojami video