Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kokios likusios žiemos galime tikėtis

Pats žiemos vidurys, o Lietuvoje – rekordinė šiluma. Spiginant saulutei ir šildant pliusinėms temperatūroms mūsų šalyje dedasi sausiui neįprasti dalykai – pumpurus krauna žibutės, medžiai leidžia sulą, o arkliai pradeda mesti žiemai užsiaugintą kailį bei pasileidžia rupšnoti žolės. Pasak klimatologų, kol kas dar neaišku, ar šį pusmetį balta žiema ir minusas į šalį ir beužsuks. Tačiau gamtai tokia šiluma gali turėti itin skaudžių pasekmių.

Šiandien pasiektas absoliutus sausio 15-osios šilumos rekordas. Šilutėje užfiksuota 8,3 laipsnių šiluma. Žiema per pastaruosius metus į Lietuvą atskuba vis vėliau. Tačiau ir pernai, ir užpernai, šalyje sausio mėnesį jau siautė pūgos, spausdavo rimtas šaltukas, ežerus buvo nuklojęs storas ledas.

Šiemet – viskas kitaip. Šiandien puiki diena pasivaikščioti po regioninį parką. Tačiau lietuviams šis viduržiemis yra itin neįprastas.

Nematyti nei sniego, nei kritulių, spigina saulutė, pradeda žydėti žibutės, o kai kurie žmonės pastebi net iš medžių tekančią sulą.

Arklių slėnio savanorė Olga pasakoja, kad pernai sausio 15-ąją taip pustė, kad čia gyvenančius žirgus buvo sunku net įžiūrėti. Šiais metais slėnyje gyvenantys 16 ristūnų pradėjo elgtis itin neįprastai.

„Jų elgesys yra toks, kaip ankstyvą pavasarį. Jie išeina ne tik ganytis, bet ir pažaisti išeina, ko dažniausiai žiemą jie nedaro, nes gruntas būna pakankamai slidus ir nepatogus ir jiems reikia būti pakankamai atsargiems. Dabar jie naudojasi proga ir iškeliauja pasiganyti ir valandai ir dviem ir pažaisti iškeliauja, kas yra iš tikrųjų pakankamai keista“, – sako žirgyno savanorė Olga Choroškova.

Olga tikina – arklio kailio ilgis padeda nuspėti kiek liko žiemos. Daugelis jos augintinių žieminius šerius jau numetė. Tai, pasak moters rodo tik viena – žiema greičiausiai šiemet į mūsų šalį jau nebeužsuks: „Pastebėjau, kad tie arkliai, kurie turi riebalinį sluoksnį didesnį nei kiti arkliai jie susimažino kailį.

Tikrai galima pasitikėti tuo, kas vyksta su jais, nes jie jaučia anksčiau nei mes ir suvokia tikrai anksčiau nei mes. Tai aš galėčiau iš savo pusės beveik ir garantuoti, kad žiemos šiais metais tikrai nebebus.“

Šiaulių rajone gyvenanti Donata su pasididžiavimu demonstruoja savo šiltnamį. Mat čia pirmą kartą viduržiemį pavyko išsiauginti ridikėlių derlių. Savomis daržovėmis moteris puošė ir Kalėdų stalą, salotas iš viduržiemį išaugusių ridikų planuoja gaminti ir šiandien: „Mes spalio mėnesį planavom kažkokį derlių turėti. Kelis nusirovėm. Labai prastai augo, po to pamiršom per darbus. Prieš Kalėdas vat taip minimaliai buvo ir va dabar šiek tiek. Toks pažaidimas.“

 Pokyčius stebi ir Neries regioninio parko ekologai. Pasak jų Lietuvoje vis populiarėjančios šiltos žiemos kai kurioms gyvūnų rūšims tik į gera, o kitoms, deja, gali atnešti visišką pragaištį. „Kokioms stirnom pvz, pasižiūrėjus į žolę, vėl žaliuot pradeda ir vėl yra ką rupšnot. Nereikia ten kastis, rupšnot to maisto, ir būna lengvai tas maistas atsiranda. Kalbant apie peliukus, kurie slėpdavosi po sniegu – dabar jiems nėra, kur slėptis“, – teigia ekologas Tadas Bujonauskas.

Žydinčios žibutės bei pumpurus kraunančios sakuros bei rekordinė šiluma sausio mėnesiui daugeliui lietuvių patinka. Tačiau klimatologai tikina – tokios perspektyvos nieko gero nežada nei mums, nei visam likusiam pasauliui. „Anomalijos, jos yra ne tik Lietuvoj. Anomalijos yra globalios. Ir kas dedasi visoje žemėje. Australija, Indonezija – vienur potvyniai, kitur dega. O pas mus irgi. Žiema tokia šilta“, – kalbėjo klimatologas Donatas Valiūkas. Klimatologai rimtų šalčių nemato iki pat sausio pabaigos, o toliau prognozės labai netikslios, tačiau tikimasi, kad bent jau vasarį temperatūra nukris žemiau nulio.

Goda Bandzaitė

Rekomenduojami video