Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kitokios veislės, kitokie pomidorai

Šilumos nešykštintis rugsėjis leis sunokti paskutiniams pomidorams. Ankstesniais metais dalį derliaus pasiglemždavo šalnos. Tad šių daržovių mėgėjai turi laiko atsirinkti patikusias veisles.

Dera kitaip

Dauguma sėklų pardavėjų nesidomi jų daigumu ir daržovių augimo ypatumais. Tačiau Vievyje įsikūrusios „Sėkluvos“ direktorius Kazys Noreikis kruopščiai tikrina savo įmonės parduodamą produkciją. Bendrovės kieme esančiame šiltnamyje kasmet sodinami pomidorai, paprikos, agurkai. Jų daigai auginami iš įmonės parduodamų sėklų. „Atsirinkti tinkamas veisles nelengva. Visi įmonės darbuotojai turi šiltnamius ir augina įvairiais daržoves, gėles, prieskoninius augalus. Būna, kad kiekvieno iš mūsų šiltnamyje ta pati pomidorų veislė dera skirtingai“, – pasakojo „Sėkluvos“ vadovas. Jam pritarė pavaduotoja Rasa Davidavičienė.

Patartų ir kitiems

Apžiūrėję įmonės ir R.Davidavičienės šiltnamius įsitikinome, kad iš tiesų yra taip, kaip pasakoja pašnekovai. „Būna, kad trūksta trąšos arba kaip tik tręšiama per daug, tada akivaizdžiai skiriasi augalo derėjimas. Taip pat svarbu užtikrinti reikiamą drėgmės kiekį“, – aiškino „Sėkluvos“ direktoriaus pavaduotoja ir pridūrė, kad kai kurios pomidorų veislės dera ypač gerai ir yra pakančios karštiems orams. Iš indeterminantinių (neriboto augimo) pomidorų hibridų, auginančių apvalius ar šiek tiek plokščius vaisius, R.Davidavičienė kitais metais ketina auginti Oasis. Ši veislė ankstyva, atspari ligoms ir puikiai mezga vaisius aukštoje temperatūroje. Oasis pomidorai yra malonaus skonio, tvirti, stambūs – apie 250 g svorio.

„Dėmesio verta ir Cctia veislė. Tai vidutiniškai ankstyvas indeterminantinis hibridas, ypač atsparus ligoms. Vaisiai apvalūs, stambūs, 230250 g svorio, mėsingi, išvaizdūs ir tvirti. Mahitos – ankstyvas indeterminantinis hibridas, pritaikytas auginti plėvele dengtuose šiltnamiuose. Puikiai mezga vaisius nepalankiomis sąlygomis, atsparus ligoms. Vaisiai apvalūs, stambūs, 220–260 g svorio, tvirti, labai skanūs“, – vardijo pašnekovė. Norintiesiems įvairovės R.Davidavičienė siūlo rinktis Tucano veislę – pagerintą Colibri tipo hibridą. Jo vaisiai kiaušinio formos, apie 200 g svorio, skanūs, tvirti. Juos patogu konservuoti. „Rekomenduočiau pasisodinti ir Dartagnana veislės pomidorų. Šie augalai laibi, bet dera itin gausiai, yra atsparūs ligoms Vaisiai tvirti, ištempto ovalo formos, dideli, 120–150 g svorio, auga ilgomis dailiomis kekėmis, labai kokybiški ir skanūs, – patarimus dalijo pašnekovė. – Dėmesio verta ir Corazon veislė. Ji gausiai dera. Vaisiai kriaušės formos, briaunoti, tarsi susidedantys iš skiltelių, stambūs, apie 200 g svorio, mėsingi ir labai skanūs.

Vertos dėmesio naujienos

Kad ir kiek patarimų beišgirstų, kiekvienas daržininkai pats turi išbandyti ir atrasti mėgstamiausias veisles. Tad sėklų prekeiviams nuolat tenka sukti galvą, kokiomis naujienomis nustebinti pirkėjus. „Negalime rizikuoti pirkdami labai brangią naują sėklą. Visų pirma patys turime įsitikinti, ko verta viena ar kita veislė. Šiais metais Rasai pavyko užauginti neprastą naujesnių, įdomesnių veislių derlių“, – sakė K.Noreikis ir pridūrė atidžiai stebintis rinką, važiuojantis į selekcija užsiimančių garsių pasaulio įmonių rengiamas lauko dienas, kad žinotų, kuria linkme judama, kuriant veisles.

Pasakodama apie pomidorų veislių naujienas R.Davidavičienė išskyrė Red Cavern, kurių vaisiai primena paprikas, yra 50–200 g svorio, storomis sienelėmis, pusiau tuščiu vidumi. „Šie pomidorai puikiai tinka kepti kepsninėje arba įdaryti. Taip pat patarčiau išbandyti Oxheart orange – ankstyvą indeterminantinę veislę, derėti pradedančią po 80 dienų nuo daigų pasodinimo. Vaisiai širdies formos, oranžiniai, stambūs, 250–350 g svorio, puikaus skonio, kvapnūs, beveik be sėklų, – vardijo pašnekovė. Pasak jos, įdomi yra ir Banana legs pomidorų veislė. Nors ši rūšis determinantinė (riboto augimo), pomidorai auga gani aukšti. Jie labai gausiai dera, ypač vegetacijos pabaigoje. Vaisiai yra 9–10 cm ilgio, geltoni, mėsingi, puikaus skonio, turi mažai sėklų.

 

Rekomenduojami video