Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kiek ilgai mus saugos imunitetas nuo koronaviruso?

Šeimos gydytojai šiuo metu sulaukia ne tik besibaiminančiųjų dėl šalutinių skiepų reakcijų, bet ir besidominčiųjų, kiek ilgai vakcinos bus veiksmingos ir kiek truks imunitetas nuo koronaviruso. Anot profesoriaus Juliaus Kalibato, nežinomųjų dėl imuniteto dar daug, tačiau skiepams jokios kitos alternatyvos nėra.

Nors persirgus natūraliai imuniteto apsauga siekia ir daugiau nei pusmetį, kiek ilgai veiks vakcinų sukurta apsauga, dar nėra aišku. Visgi spėjama, kad ji galėtų trukti ir daugiau nei 6 mėnesius. Pateikiame visą Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidento prof. habil. dr. Juliaus Kalibato komentarą.

Matyt, niekas kitas geriau, negu šeimos gydytojai, jaučia savo pacientų baimes ir abejones, kylančias dėl sunkiai valdomos koronaviruso pandemijos, bauginančios statistikos, rodančios kasdien naujai infekuotų asmenų eksponentinį skaičiaus augimą. Jeigu sumažėjo pacientų, abejojančių skiepytis ar ne, tai tikrai išaugo kiekis žmonių, klausiančių apie vakcinų efektyvumą, galimas šalutines reakcijas ir ypač trombembolijas, o taip pat, kaip ilgai skiepai gali apsaugoti nuo šio viruso ir ar reikia skiepytis, jei jau sirgau ir turiu imunitetą.

Pradėjus keliauti po pasaulį koronavirusui, tikriausiai ne vienas prisimenate, kad ir iš televizijos ekranų ir iš kitų informacijos šaltinių girdėjome, jog, matyt, kol nepersirgsime visi, tol turėsime problemų su šiuo virusu. Kadangi tuo metu nebuvo nei vakcinų bei visur ir visiems truko apsaugos priemonių, žmonės pradėjo masiškai sirgti koronavirusine infekcija.

Po persirgimo imunitetas nuo koronaviruso išlieka net 5 mėnesiams

Lygiagrečiai su vakcinų kūrimu prasidėjo intensyvūs moksliniai tyrimai, siekiant įvertinti susiformavusio imuniteto kiekybinius ir kokybinius parametrus. Deja, pasirodę pirmieji moksliniai straipsniai, atskleidė, jog imunitetas, persirgus COVID-19, negarantuoja jums ilgalaikės apsaugos.

Atlikti Kalifornijos La Jolla imunologijos instituto mokslininkų tyrimai parodė, jog, persirgus vidutinio sunkumo kovidine infekcija, labai dažnai B-limfocitai produkuoja mažą kiekį virusą neutralizuojančių antikūnų. Kitų autorių tyrimai parodė, kad po trijų mėnesių labai dažnai antikūnų titrai nukrenta tiek, kad jau nenustatomi. Galbūt šiek tiek optimistiškesnę informaciją pateikė Anglijos Visuomenės sveikatos agentūra „Siren“ – jų duomenimis, persirgus kovidine infekcija, 83 proc. asmenų imuninė apsauga išlieka net 5 mėnesiams.

EVA atsakė dėl „AstraZeneca“ vakcinos: nauda nusveria labai retai pasitaikančių komplikacijų riziką Kalbant apie ląstelinį imunitetą ir imuninių ląstelių atmintį, D. Weiskopf savo tyrimais parodė, jog praėjus 6 mėnesiams po kovidinės infekcijos 50 proc. tiriamųjų turėjo CD8 limfocitus, kurie pajėgūs naikinti viruso infekuotas ląsteles ir net 92 proc. pacientų kraujuje CD4 (T-helperiai) atpažino virusą.

Deja, kad po persirgtos koronavirusinės infekcijos susiformavęs imunitetas yra trumpalaikis, patvirtina daugybė atvejų, kada žmonės jau kelis kartus spėjo persirgti sunkia šios ligos forma. Sunku pasakyti, kiek laiko saugos vakcinos Be abejo, nauja era kovoje su koronavirusu atėjo, prasidėjus imunizacijai. Kadangi nuo skiepijimo pradžios praėjo vos keli mėnesiai, sunku dar tiksliai pasakyti, kiek laiko vakcinos mus apsaugos nuo koronaviruso, nes šiuo metu išvados daromos, daugiausia remiantis antikūnų titrų dinamika.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras, ištyręs 4000 medikų paskiepytų „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinomis, pateikė duomenis, kad šios vakcinos užtikrina apsaugą nuo koronaviruso 6 mėnesiams. Visi paskiepyti medikai buvo tiriami 13 savaičių, kas savaitę kraujuje nustatant antikūnų titrus. Tyrėjų nuomone, po pirmo skiepo apsauga nuo COVID-19 siekė 80 proc., o po antro – net 90 proc.

Mokslininkų nuomone, net esant viruso nešiojimui, kada nėra jokių simptomų, vakcinacija ženkliai sumažina tikimybę perduoti virusą aplinkiniams. Vis dėlto nereikėtų per daug atsipalaiduoti jau po pirmo skiepo.

Kaip nurodo dr. Kristen Marks maksimalus imunitetas prieš koronavirusą susidaro tik po antro skiepo, praėjus 1–2 savaitėms. „Pfizer-BioNTech“ savarankiškai atliktas 12 tūkstančių vakcinuotų asmenų tyrimas patvirtino, kad jų vakcina garantuoja stiprų imunitetą prieš SARS-CoV-2 virusą mažiausiai 6 mėnesiams, bet yra reali tikimybė, kad apsauga gali būti ir ilgesnė, nes ir po 6 mėnesių antikūnų titrai yra dar aukšti.

Aišku, kad šiuo metu tai yra daugiau prognozės, o realius skaičius, matyt, turėsime po metų. Beje, optimistiškai nuteikia gauti rezultatai, jog ši vakcina yra labai efektyvi ir prieš Pietų Afrikos koronaviruso atmainą (B.1.351), ką, beje, anksčiau yra nurodę ir Izraelio mokslininkai, patvirtinę, jog vakcinos efektyvumas prieš koronaviruso B.1.351 atmainą siekia net 90 proc.

Kadangi šiuo metu Lietuvoje pradeda plisti britiška koronaviruso atmaina, kur kas agresyvesnė bei sukelianti daugiau mirčių, labai svarbu, jog visos mūsų šalyje naudojamos vakcinos efektyviai apsaugo nuo šios viruso mutacijos. Skiepijimas Lietuvoje jau pradeda įsibėgėti ir tikrai norisi pasidžiaugti, kad vis daugiau iš anksčiau abejojusių vakcinacijos nauda, dabar jau tikrai suprato, jog skiepams jokios kitos alternatyvos nėra.Rekomenduojami video