Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kiaulių ūkiams – geros žinios iš Briuselio

Praėjusią savaitę Briuselyje vykusiame Europos Komisijos (EK) posėdyje buvo svarstyti aktualiausi gyvūnų sveikatingumo klausimai.

Vienbalsiai pritarta Lietuvos prašymui pakeisti nustatytas III afrikinio kiaulių maro (AKM) zonas į II.  III zona palikta tik Vabalninko (Biržų r.) apylinkėse, kur 2017 m. vasario 2 d. buvo nustatytas AKM židinys nekomerciniame kiaulių ūkyje (savo reikmėms augintos 3 kiaulės). Europos Komisijos teisės aktai bus parengti ir įsigalios artimiausiu metu.

Lietuva prašymą panaikinti kai kurias griežčiausių apribojimų zonas, nustatytas dėl AKM protrūkių kiaulių ūkiuose, pateikė siekdama mūsų ūkininkams palengvinti prekybą gyvomis kiaulėmis, kiauliena ir jos produktais, nes didžiausios rizikos zonose esančiuose nekomerciniuose kiaulių ūkiuose įgyvendinti biologinio saugumo reikalavimai, o reikalavimų neatitinkančiuose ūkiuose – kiaulės paskerstos. Be to, atitinkamose teritorijose AKM protrūkių nebuvo registruota nuo 3 iki 15 mėn., šalyje vykdoma sustiprinta oficiali komercinių ūkių kontrolė, stebėsenos programos.

Posėdyje taip pat pristatyta naujausia informacija apie AKM situaciją Latvijoje ir Lietuvoje, diskutuota dėl regioninės AKM prevencijos, kontrolės ir likvidavimo strategijos. Kolegos iš Latvijos pristatė informaciją apie du AKM židinius komerciniuose ūkiuose, jau nustatytus šiais metais. Po atliktos ekspertų misijos Latvijoje dėl šių protrūkių, neatidėliotinų veterinarinių veiksmų komandos (CVET) specialistai pabrėžė, kad komerciniuose kiaulių ūkiuose būtina užtikrinti biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimą, taip pat tirti visus kiaulių gaišimų atvejus. Pažymėta ir mokymų būtinybė. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į didėjančią AKM riziką Vengrijai, Rumunijai ir Slovakijai, kadangi nustatomi vis nauji AKM atvejai Ukrainoje, netoli šių valstybių.

Susirinkusieji diskutavo apie nerimą keliančią paukščių gripo situaciją ES ir kituose regionuose. Apie pirmuosius ligos protrūkius informavo Ispanijos ir Lietuvos atstovai. Graikijos kolegų teigimu, jų šalyje nustatytas naujo tipo virusas – H5N6.

Nuo epidemijos pradžios ES (23 valstybėse) nustatyti 925 paukščių gripo protrūkiai, 1 136 – laukiniams paukščiams, 38 – nelaisvėje laikomiems.

Rekomenduojami video