Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kėdainietė apie kaukes: „Kodėl galvojat, kad esat lygesni už kitus?

Pilietiška kėdainietė nusprendė nebetylėti – kas dieną važinėdama miesto autobusais ji sako nuolat matanti neatsakingus gyventojus, kurie net ir įlipti į autobusą sugeba be kaukės. Kiti įlipę kaukes nusitraukia – mat pastarosios neva trukdo galvas sukišus šnekučiuotis. Moteris stebisi – kodėl vieni žmonės manosi esantys lygesni už kitus? Juk kaukes autobusuose dėvėti privaloma kone visame pasaulyje, net ir tose šalyse, kurios į koronaviruso pandemiją žvelgė itin laisvai.

Dėl klausimo supyko

Nors žinome, kad pilietiška visuomenė yra saugi ir glaudi visuomenė, visgi lietuviškas mentalitetas pilietiškumą supranta kitaip. Tad nenuostabu, kad ir pastaba dėl netaisyklingai dėvimos kaukės priimama kaip asmeninis puolimas, ir į paprastą klausimą ar priminimą dažnas sureaguoja itin jautriai.

„Dažnai važinėju autobusais ir matau – žmonės nesilaiko tvarkos dėl kaukių dėvėjimo. Anądien lipau į autobusą, už manęs stovėjo moteriškė – kaukė rankoje, lipa autobusan pirkti bilieto. O aš jos paklausiau, kodėl ji be kaukės? Ji dar kokia nepatenkinta liko, kaip čia drįsau paklausti jos klausimo, įsižeidė baisiausiai.

Arba kitas dažnas atvejis – įlipa į autobusą, atsisėda, ir kauke šmaukšt ant smakro! Nusitraukia, ir sėdi. Juk nosis ir burna turi būti uždengtos!

Svarbiausia, pagyvenusios moterys dažniausiai tai daro, nusismaukia tas kaukes, kad pasikalbėti galėtų... Nesuprantu, gal vyresni žmonės nesupranta? Kabo panosėj ta kaukė, kaip koks papuošalas, o apsaugos iš jos jokios.

Absurdas, nėra atsakomybės žmonių. Niekas gi nežino, kas tą virusą nešioja, na negi taip sunku ne tik savimi rūpintis, bet ir į kitą pasižiūrėti? Juk gal vienas lengvai persirgs, o kitas gali ligos ir neatlaikyti.

Kodėl vieni klauso reikalavimų, o kiti geresniais save laiko ir nesilaiko reikalavimų? Mus kvailiais laiko, ar kaip?

Aišku, vairuotojas vairuoti turi, sužiūrėti negali juk, galų gale ne vaikų darželis čia, kad gaudyti kiekvieną reikėtų. Gal autobusuose galėtų koks garso įrašas eiti, raginantis ne tik dėvėti, bet, svarbiausia, taisyklingai dėvėti kaukes? Arba galėtų vairuotojas bausti tuos, kurie sėdi su kaukėmis panosėj, o kiek baudų surenka, tiek jam papildomai algos duoda, va tada gal būtų tvarka“, – siūlo moteris.

Tiesa, ji pripažino mačiusi ir kaip autobuso vairuotojai netaisyklingai dėvi kaukes, nors sakė, jog tai nebūna dažnas atvejis.

Iškeikia

Kad žmonėms trūksta supratimo, kaip ir kodėl reikia dėvėti kaukę – akivaizdu. Bet liūdniausia tai, kad gavę pastabą jie ne tik įsižeidžia ir užriečia iš po kaukės kyšančią nosį, bet ir sugeba iškeikti necenzūriniais žodžiais pilietišką asmenį. Ne išimtis ir autobuso vairuotojai ar kontrolieriai, kuriems tenka kasdienė dozė necenzūrinių „padėkų“ už rūpestį keleivių sveikata ir saugumu.

„UAB „Kėdbusas“ autobuso vairuotojai supažindinti su nurodymais dėvėti veido kaukes viešajame transporte, taip pat autobusuose iškabinome informaciją keleiviams dėl būtinųjų sąlygų laikymosi viešajame transporte.

Tačiau pasitaiko atveju, kaip šių nurodymų nesilaiko nei vairuotojai, nei keleiviai. Gavę informaciją dėl autobuso vairuotojo, nedėvinčio veido kaukės autobuse, mes primename tokiam autobuso vairuotojui apie būtinumą dėvėti veido kaukę viešajame transporte ir įspėjame, kad, pasikartojus tokiam atvejui, gali būti taikoma drausminė nuobauda už nurodymų nevykdymą.

Tačiau su keleiviais yra sunkiau, gavę pastabą apie reikalavimą dėvėti veido kaukę viešajame transporte dažniausiai jie būna nepatenkinti, autobuse kyla konfliktas, naudojami necenzūriniai žodžiai pastabą pareiškusio autobuso vairuotojo ir/ar kontrolieriaus atžvilgiu.

Be to, autobuso vairuotojas pirmiausia turėtų rūpintis eismo saugumu, o ne kontroliuoti, kaip keleiviai laikosi reikalavimų dėvėti veido kaukę.

Todėl manome, kad padėti palaikyti tvarką viešajame transporte galėtų Kėdainių rajono savivaldybės viešosios tvarkos skyrius bei policijos pareigūnai“, – svarstė UAB „Kėdbusas“ direktorius Evaldas Cicėnas.

Skundų nefiksuoja

Paradoksalu, bet savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius jokių skundų dėl netinkamo kaukių dėvėjimo autobusuose nėra gavęs. Veikiausiai dėl to, kad vairuotojai, gavę keleivių keiksmažodžių tiradą, nuleidžia rankas ir dėmesį sutelkia į saugų žmonių nuvežimą.

O ir keleiviai, kaip kokie maži vaikai, žaidžia „užsidėk/nusiimk“ žaidimą, kai esant potencialiai galimybei gauti baudą, staigiai kaukes užsideda tinkamai, o „grėsmei“ praėjus vėl jas nusismaukia ant smakro.

„UAB „Kėdbusas“ gauna visus ekstremaliųjų situacijų vadovo sprendimus ir žino, kad jų privalu paisyti. Tai, ar žmonės bei autobusų vairuotojai dėvi kaukes ir ar taisyklingai jas dėvi, kontroliuoja savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius.

Bet grubių pažeidimų nėra nustatyta. Keleiviai, mūsų žiniomis, reaguoja į perspėjimus. Gal koks būna, užsimiršta, bet mus pasiekia informacija, kad vairuotojų paraginti keleiviai kaukes užsideda taip, kaip reikia.

Vis dėlto vos gavus informaciją, paskambinau „Kėdbuso“ direktoriui ir dar kartą įspėjau, jog reikalavimų paisyti privalu ir vairuotojams, ir keleiviams, paraginau pasirūpinti, kad vairuotojai taip pat stebėtų keleivius ir ragintų juos elgtis atsakingai“, – sakė rajono administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

 

Eglė KUKTIENĖ

Rekomenduojami video